2023-03-22 09:37:05

Projekt more budućnosti

Dana 28.3.2023. godine u 11.00 sati u školi  će se održati radionica s temom More budućnosti za učenike 4.,5. i 6. razreda.

Trenutno se nalazimo u desetljeću koje je Opća skupština Ujedinjenih naroda (UN) u New Yorku 2017. godine proglasila Desetljeće znanosti o oceanima za održivi razvoj (2021.- 2030.) pod motom “The Science We Need for the Ocean We Want”. Iako je važnost mora i ocean za život na Zemlji dobro poznata do opće populacije ponekad ne dolazi takva poruka te ljudi nisu svjesni važnosti očuvanja mora.

Glavni cilj projekta je senzibilizirati djecu prema okolišu i održivom razvoju, potaknuti njihovo kreativno izražavanje na temu mora, približiti morske teme, te doprinijeti razumijevanju važnosti očuvanja oceana učenicima u osnovnim školama.Kroz edukativne radionice djeci će se približiti procesi koji se odvijaju u moru, upoznat će  organizme koji tamo žive te  vidjeti  razne zanimljivosti iz morskog svijeta. Edukativne radionice provest će znanstvenice Instituta za oceanografiju i ribarstvo iz Splita. Dr. sc. Daria Ezgeta Balić, morski biolog s višegodišnjim iskustvom u organiziranju i izvođenju radionica za popularizaciju znanosti o moru namijenjene djeci od vrtićke do srednjoškolske dobi i dr.sc. Barbara Zorica, ribarstveni biolog, koja svoje znanje iz područja ribarstva prenosi studentima diplomskog studija.

Projektne aktivnosti

Istraživanje percepcije važnosti mora

Istraživanje percepcije važnosti mora kod djece viših i nižih razreda osnovne škole provesti će se prije svake radionice kroz kratki anketni upitnik.

Edukativne radionice

Radionice će se sastojati od dva dijela: teoretskog i praktičnog.  

U teoretskom dijelu će kroz interaktivne prezentacije obraditi različite aspekte važnosti mora (koji sve organizmi žive u moru, koje su prilagodbe neki organizmi razvili za život u moru, što se s morem događa (zagađenje, zagrijavanje, ribarstvo...), zašto je more važno za život svih nas i sl).

U praktičnom dijelu radionice učenici će upoznati neke od metoda u istraživanju mora te će zatim pod lupom gledati unaprijed pripremljene preparate (plankton, ličinke i larve riba, alge, razni histološki preparati, sediment i sl.). Moći će vidjeti  različite školjkaše, naučiti kako se određuje koliko su stare i sl. Pomoću VR naočala vidjet će video iz morskih dubina tako da "zarone" malo u more.

Kreativne radionice

Nakon edukativnih radionica učenike će se potaknuti na kreativno izražavanje, kroz crtež, fotografiju, kolaž, skulpturu, pjesmu ili video izrazit će svoje mišljenje/osjećaje o moru i njegovoj važnosti.

Vjerujemo da će učenici uživati u radionicama.


Osnovna škola Mate Lovraka Vladislavci