2019-03-20 10:53:24

Svjetski dan osoba s Down sindromom

Svjetski dan osoba s Down sindromom obilježava se svake godine 21. ožujka. Downov sindrom genetski je poremećaj koji je uzrokovan prisutnošću jednog kromosoma viška (trisomija na 21. kromosomu te se zato obilježava 21.3). Obilježavanjem Svjetskog dana sindroma Down želi se upoznati i upozoriti na ovaj poremećaj te potaknuti na veće poštivanje prava ljudi s Downovim sindromom, potaknuti razumijevanje i nastojanje za poboljšanjem njihovog položaja u društvu. Podržimo ih i mi noseći na njihov dan simbolične šarene čarape koje predstavljaju različitost!

Osim toga, u četvrtak 21.3. održava se matematičko natjecanje Klokan bez granica. Natjecanje će se održati u 12, 30 h u učionici matematike.

Prosječno se jedno od 650 novorođene djece rađa s Downovim sindromom. Taj poremećaj sprječava normalan tjelesni i mentalni razvoj djeteta. Down sindrom smatra se jednim od najčešćih genetskih odstupanja pri kojem postoji višak jednog ili dijela jednog kromosoma što uzrokuje različite probleme u psihofizičkom razvoju djeteta. Uzrok Downova sindroma otkrio je 1959. godine genetičar Jerome Lejeune kada je na 21. paru kromosoma otkrio još jedan kromosom viška – umjesto 2 tu su se nalazila 3 kromosoma, a u cijeloj stanici umjesto 46, ukupno 47 kromosoma. Downov sindrom kao naziv za skup zajedničkih znakova i karakteristika potječe od engleskog liječnika Johna Langdona Downa koji je još 1866. godine prvi opisao sindrom kod osoba s određenim stupnjem poremećaja u razvoju  (mentalni hendikep). Svjetski dan osoba s Down sindromom prvi puta obilježen je u Singapuru 2006. godine.


Osnovna škola "Mara Švel-Gamiršek" Vrbanja