2010-10-20 18:15:00

Zelendvor-dar prirode

U školskoj godini 2008./2009. uspješno je  realiziran projek t “Zelendvor—dar prirode”. U cjelogodišnjem projektu sudjelovali su učenici razredne i predmetne nastave.  Ciljevi projekta:

 razvijanje ljubavi prema prirodi i zavičaju

 poticanje učenika na istraživačko učenje i stvaralačko izražavanje. 

Sjeverozapadno od Nove Vesi i jugozapadno od Petrijanca uz cestu koja vodi do Ladanja, smjestio se u prekrasnom šumovitom krajoliku nekadašnji majur Zelen Dvor, a danas Zelendvor. Prve kuće i gospodarske zgrade u ovom naselju izradio je hrvatski ban Franjo Nadasdy na prijelazu 17. u 18. stoljeće. Tu je izgrađen i manji prizemni dvorac. Negdje oko 1733 godine, izrađena je kapelica posvećena Sv. Donatu koja je služila kao sakralni objekt, dok je kasnije upotrebljena kao mauzolej u kojem i oko kojeg su sahranjeni pojedini članovi obitelji Drašković i kasnije Bombelles (slika gore).

U 18. stoljeću grof Keglević sagradio je u Opeki prekrasan dvorac u kojem su kasnije živjeli Nadasdy, Draškovići i Bombellesi. Kako je dvorac u Zelendvoru postao premalen, a našao se i u vrlo lošem stanju Draškovići kupuju Opeku i sele se u nju, a dvorac preuređuju za stanovanje upravitelja imanja i upravu cijelog vlastelinstva.

Prije stotinu godina Zelendvor je imao 5 kuća i 50 stanovnika, dok danas ima 40 -ak kuća i oko 150 stanovnika. Danas Zelendvor predstavlja jednu malu urbanu sredinu u kojoj se nalazi vrlo lijepi Lovački dom izgrađen 1955. godine i Rasadnik Šumarije Varaždin.

 

Tema “Zelendvor”  obrađena je u nastavi prema mogućnostima pojedinog predmeta, temama i nastavnim jedinicama. 

Na samom početku školske godine učiteljica povijesti započela je projekt predstavljanjem povijesti zelendvorskog kraja. U središnjem prostoru učenici su uz fotografiju i priču saznali osnovne povijesne činjenice o Zelendvoru. S tradicijom i običajima zelendvorskog kraja upoznali smo se u okviru nastave vjeronauka. Vjeroučenice sedmih razreda posjetile su najstariju baku u Zelendvoru, baku Maru s kojom su razgovarale o korizmenim i uskrsnim običajima ovog kraja.

Tko sve živi u Zelendvorskoj šumi saznali smo u okviru nastave prirode i biologije, dok su  članovi ekološke grupe podrobnije proučavali život životinja u zimskim mjesecima. Na satovima stranih jezika osmišljena je dvojezična slikovnica s nazivima pojedinih životinja i njihovim najznačajnijim karakteristikama. Kako slikovito prikazati mnoštvo statističkih podataka naučili smo na satovima geografije i izradili dobno—spolnu piramidu Zelendvora. U suradnji s nastavnicima tjelesne i zdravstvene kulture bili su i na kraćem terenskom radu u okviru kojeg su učili orijentaciju u prostoru uz pomoć kompasa i geografske karte. U okviru nastave hrvatskog jezika pismeno smo se izražavali te koristili Zelendvor kao osnovni motiv u raznim vrstama pismenog izražavanja. Izradili smo i prekrasne slikovnice u koje smo uvrstili literarne radove (pjesme, bajke, priče, putopise) nastale u okviru ovog projekta.  Učenici informatičke grupe pokazali su nam vještine rada na računalu te su odradili mnogo zadataka vezanih uz sam projekt. Snimali su dokumentarni film, radili su prezentacije, crteže i referate.

Na satu glazbene kulture  napisali smo i uglazbili himnu Zelendvoru. 

“Lijepo je i veselo u kraju

Tom prekrasnom

Zelendvorskom gaju!

Njega često posjeti turist

Zrak u njem svjež je i čist...”

U okviru nastave likovne kulture izradili smo mnogo lijepih plakata posvećenih Zelendvoru. Na početku projekta učenici razredne nastave puno su razgovarali o Zelendvoru, prikupljali fotografije i pisali priče pod naslovom “Djetinjstvo i rođendani u Zelendvoru”.

Nakon toga uslijedilo je puno istraživačkog rada, bavili se svakakvim ekološkim temama, odnosom  čovjeka i životinja, lovnim turizmom, jelovnicima Zelendvora kroz povijest. Radili su pojedinačno u razrednim odjelima i timski, u grupama, korelirali svim predmetnim područjima. Biljke i životinje Zelendvora promatrali su i opisivali svi, od prvog do  četvrtog razreda, a ponajviše članovi literarne i likovne grupe.  Maketu Zelendvora izradili su učenici trećih razreda uz pomoć svojih učiteljica i roditelja. Izradi makete prethodilo je puno istraživačkog rada u kojem su istinski uživali.

 


Osnovna škola Petrijanec