2023-03-15 17:05:10 Antun Gustav MATOŠ ANTUN GUSTAV MATOŠ
Jer Hrvatsku mi moju objesiše,
Iako u Zagrebu živi od druge godine života, nije se osjećao "rođenim kajkavcem": "U Zagrebu sam dobio prve batine, izgubio djevičanstvo, štampao prvu priču, jer sam se tu posljednji put od sreće napio, jer sam, najzad, prvi put tu plakao od sramote pri izborima i prvi put osjetio Gospoda Boga u ženi i domovini!" 1883. godine počinje polaziti zagrebačku gornjogradsku gimnaziju da bi ju 1891. napustio i otišao u Beč na veterinarsku školu koju prekida već za vrijeme prve godine studija. Godina 1894. godina je koja označava završetak prvog razdoblja Matoševa života, vrijeme kada će Beograd postati prva stanica u njegovu dugogodišnjem lutanju. Tu Matoš postaje pravi književnik, tu počinje i svoju književnu najznačajniju djelatnost: feljtonističku, esejističku i kritičarsku.
Iz Beograda je nakon 3 godine i 3 mjeseca otputovao u Ženevu odakle je nakon godinu i pol pošao u Pariz. O njegovu boravku u Parizu, uvjetima života i razlozima odlaska, najbolje je progovorio Cesarić u pjesmi Trubač sa Seine (Matoš u Parizu). Cesarićev se Trubač sa Seine smatra jednom od himni hrvatske emigracije.
Moja je soba tako jadno mala, Danas sam opet ručo samo čaj. Na domovini dvostruka je sjena: Pod vedrim nebom slobodnog Pariza Udišem Pariz. Smjelim bijegom spasih Zanosi, misli, ritmovi i rime! Pero ... ta mala, ta obična stvar, O Hrvatska, o moja domovino, Ja, skoro prosjak, duh slobode širim, Što mi je plaća? Mržnja gmizavaca, U Zagreb se konačno vraća 1908., pomilovan. Počinje njegovo lutanje zagrebačkom okolicom, počinje njegova borba koja će završiti 17. ožujka 1914. u Vinogradskoj, u bolnici Sestara milosrdnica. Sav Matošev rad u stihovima iznosi nekoliko desetaka pjesama koje je tiskao u Savremeniku, Hrvatskoj smotri, Mladoj Hrvatskoj, Hrvatskom đaku, a koje su tek 1924. u izdanju zagrebačke Narodne knjižnice izašle u zasebnoj knjizi. Prvi pokušaj izdanja Sabranih djela A. G. Matoša učinilo je izdavačko poduzeće Binoza. Objavljeno je 17 tomova. Prva knjiga objavljena je 1935., a posljednja, sedamnaesta 1940. Knjige Binozina izdanja:
Od ukupno 86 Matoševih pjesama, 54 su soneti. "Originalnost jednog pisca jest u individualnosti njegova izraza, u stilu, jer stil je - sve.” Sav Matošev lirski opus nosi pečat triju osnovnih polazišta kojima se nadovezuje na europsku liriku: parnasovski, simbolički i romantički.
Glazba je bitna i svjesna oznaka Matoševe lirike koja nije svrha sebi samoj, nego je u funkcionalno estetskoj vezi s idejom. Višega života otkud slutnja ta, (Srodnost) Pjesnička slika je uz glazbu prepoznatljivi element Matoševe lirike. Matoševe pjesničke slike dijele se u dvije kategorije. Prvo, neposredne prirodne, gotovo automatske slike koje su produženje samog doživljaja i drugo složene pjesničke slike koje proizlaze iz inspiracije. Samo gordi jablan lisjem suhijem (Jesenje veče) Većina Matoševih pjesama ima prepoznatljivu kompozicijsku shemu. Uvod, obrat i sukob, poenta.
Stara pjesma O, ta uska varoš, o, ti uski ljudi, Čemu iskren razum, koji zdravo sudi, Među narodima mi Hrvati sada Domovino moja, tvoje sunce pada, Matoš je prvenstveno artist. Matoš istodobno i razdvaja i spaja prošlost hrvatske književnosti s njezinom budućnošću. Hrvatsku je liriku prvi uveo u europske okvire koje je doradio naročito svojim teoretskim pristupom, pa je njegovo mjesto u hrvatskoj književnosti ne samo veliko nego je međašno. Na mladež je djelovao fascinantno i kao osoba i kao književnik.
Mladoj Hrvatskoj Naš ukus samo rijedak dojam bira Sav Matošev književni rad nosi pečat vremena i prilika u kojem je nastao. Društvene je prilike i položaj književnika toga vremena, slikovito sažeo Ivo Andrić u nekrologu Matošu: “Sva Hrvatska nelijepo hrče. Budni su samo pjesnici i atentartori.”
1909. Na vješalima. Suha kao prut. Ja vidjeh negdje ladanjski taj skut, I mjesto nje u kobnu rupu skočih Jer Hrvatsku mi moju objesiše, Jesu li danas Hrvati budni? Ili bi o našem položaju Matoš opet spjevao pjesmu? Odabrala: Ivona H. Perković Ivičević
|
Osnovna škola "Plokite" Split |