Jednog prekrasnog dana moje prijateljice iz novinarske grupe, naša profesorica Marina Šain i ja pošle smo u dogovoreni posjet Prirodoslovnom muzeju.
Najljepše od svega što sam vidjela bile su školjke. Među njima je bila školjka u obliku češlja. Zbog toga se i zove Sirenin češalj. Vidjeli smo i spužve koje su imale raznorazne oblike. Svakako, najzanimljivija u tom dijelu muzeja, bila mi je Sirenina sjedalica. To je jedna ogromna, otvorena, prelijepa školjka pored koje smo se slikale.
U prizemlju muzeja nalaze se još „napetiji“ eksponati, a to su preparirane močvarne ptice. Sve nas je oduševila ptica koja nosi plavozelena jaja. Upravo jedno takvo jaje nalazilo se u suhoj travi.
Malo pomalo stigle smo i do još jednog zanimljivog dijela muzeja, a to je – morski svijet. Tu se nalaze preparirane morske životinje i baš sve su mi bile super! Najsmješniji mi je bio naziv morskih pasa, npr. pas Tupan i pas Prase. Pokraj njih mirno stoji najveća morska kornjača na svijetu. Doznali smo da su ribe često dvospolci, a i da mijenjaju spol. Ako u jatu ima malo mužjaka, onda ženke postaju mužjaci, a događa se i obrnuto.
U podrumu muzeja kustos nam je organizirao zanimljivu radionicu na temu bioluminiscencije. Doznali smo da ribe koje žive na dnu mora, u potpunom mraku, na svom tijelu same stvaraju svjetlo. Na taj način one mogu vidjeti te tako nalaze hranu, razmnožavaju se i paze da ih veće ribe ne pojedu. Na kopnu to radi krijesnica.
Dakle, ljeti kad se kupamo, po noći u moru i kad sve oko nas svijetli…
Eto, to je to!
Ovo su moji utisci najljepših dijelova muzeja. Taj močvarni i morski svijet me zaista oduševio.
Paula JELIČIĆ, 5.b