2012-12-28 13:44:11

Sveta tri kralja ili Bogojavljanje - 6.siječanj

6.siječnja obilježava se jedan od najstarijih katoličkih blagdana – blagdan Sveta tri kralja ili Bogojavljenje, kojim ujedno završavaju božićni blagdani. Prema događajima opisanim u evanđelju po Mateju, tri su kralja ili mudraca “s istoka”, Gašpar, Melkior i Baltazar, prateći betlehemsku zvijezdu repaticu, došli u Jeruzalem pokloniti se novorođenom Isusu. Pri tom su mu darovali tri simbolična dara – tamjan kao Bogu, zlato kao kralju na nebu i plemenitu mast (smirnu) kao čovjeku. Katolici diljem Hrvatske ovaj dan obilježavaju misnim slavljima. Pojedini krajevi na svoj način obilježavaju ovaj blagdan, a svima je zajedničko da mu se podjednako raduju i odrasli i djeca.
Postoji tradicija vezana uz obilježavanje blagdana Sveta tri kralja. Na taj dan skidaju se ukrasi sa božićnog drvca i spremaju za iduću godinu, blagoslivljaju se kuće i voda.

 Blagoslov kuća počinje drugi dan iza Božića, a završava 6. siječnja. Svećenik s dvojicom pomoćnika obilazi i blagoslivlja kuće započinjući sa molitvom zaziva: Mir kući ovoj i svima koji prebivaju u njoj! Prilikom blagoslova svećenik na nadvratnike kredom upisuje slova G+M+B, što su inicijali trojice kraljeva. Izvorno, ovi su se inicijali zapisivali na latinskom, pa je umjesto “G” stajalo “C” (Casparus), tako da su inicijali kraljeva ujedno označavali i akronim za Christus mansionem benedicat ( u prijevodu: Krist prebivalište blagoslivlja). Oko inicijala upisuju se brojevi koji označavaju tekuću godinu. Nakon blagoslova ukućani daruju svećenika – danas novcem, a nekada su to bili darovi u naturi.

Jedan od tradicionalnih običaja je i “vodokršće”. Na dan prije blagdana Bogojavljenja iz svake kuće jedna od žena odlazila je u crkvu po blagoslovljenu vodu kojom bi domaćin poškropio kuću, gospodarske zgrade, voćnjake, vinograde i stoku. Ostatak vode bi se bacio na vatru, jer se sveta voda nije smjela prolijevati. Na taj bi način kuća i imanje cijelu godinu bili pod Božjom zaštitom.


Osnovna škola "Plokite" Split