2013-10-09 20:24:04

Šišmiši u školskoj knjižnici!!!????

 

Treba li se bojati šišmiša?                            

Majanska mitologija kaže DA. Postoji neobično čudovište Camazotz koje ima oblik šišmiša. U suton napada životinje i ljude te pije njihovu krv??!!

Gdje obitava Camazotz?

Bilo gdje. Možda bi bilo dobro da se malo osvrnete oko sebe.

Što kaže znanost?

Šišmiši su jedini sisavci koji imaju prava krila i mogu aktivno letjeti. Oblik krila većine vrsta  šišmiša omogućuje vješt i okretan let. Raspon krila im je od 15 cm do 1.5 m. Više od pola vrsta leti, orijentira se i lovi pomoću eholokacije. Šišmiši su rasprostranjeni po cijelom svijetu, osim na polovima, jer ondje nema odgovarajućeg izvora hrane. Mnoge vrste šišmiša jedu kukce: neke love u grmlju i krošnjama, a neki lete iznad krošanja kako bi uhvatili kukce koji lete visoko. Jedan šišmiš može pojesti i po nekoliko stotina kukaca tijekom jedne noći i tako predstavljaju biološki pesticid. Neke vrste jedu plodove, a neke se služe dugim jezikom kako bi se hranile peludom i nektarom.

Postoje li zaista šišmiši vampiri?

Postoje. Oni oštrim zubima zarežu malen dio kože životinje koja spava i ližu joj krv. Njihova slina sadrži antikoagulans što omogućuje nesmetano istjecanje krvi bez da se krv zgruša. Životinje najčešće to i ne osjete. Obitavaju u toplim i vlažnim područjima od juga Teksasa do juga Južne Amerike te na otocima Isla Margarita, Trinidad i Tobago. Vampirski šišmiši vrlo su rijetki. Puno manja opasnost od njihova ugriza je gubitak krvi, značajno veća je od inficiranja bjesnoćom.

ZAŠTO SU ŠIŠMIŠI U ŠKOLSKOJ KNJIŽNICI?

Iako šišmiši imaju vrlo malo prirodnih neprijatelja , brojnost im se u posljednje vrijeme značajno smanjuje. Globalno je glavni uzrok gubitak staništa, poput uništavanja šuma, uništavanja vodenih i močvarnih staništa, onečišćenje zraka....Proučavanje života šišmiša temelj je njihove zaštite. Upravo radi toga organizirali smo predavanje na temu: „ULOGA ŠIŠMIŠA U EKO SUSTAVU“.  Profesor Matej Vidović pozvao je magistricu Zoru Kažimir iz Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Splitsko – dalmatinske županije, koja nas je poučila o vrstama i načinu života šišmiša. Predavanje je bilo vrlo zanimljivo. Zaista smo puno naučili o šišmišima. Shvatili smo da su nam potrebni i da imaju vrlo značajnu ulogu u ekosustavu. Priroda je kreirana savršeno. Svi smo mi lijepo posloženi kamenčići u njenom veličanstvenom i nevjerojatnom mozaiku. Svaki kamenčić ima svoju ulogu, smisao i svrhu. Njegovoj savršenosti i ljepoti pridonosimo i mi i šišmiši.

ZATO SU ŠIŠMIŠI BILI U ŠKOLSKOJ KNIŽNICI. 

Fotografije možete pogledati u Foto-galeriji.


Osnovna škola "Plokite" Split