2014-01-27 11:53:35

POSJET ŽIDOVSKOJ OPĆINI U SPLITU

Petak ujutro. Kiša ne prestaje padati. Zima napokon pokazuje svoje „čari“, iako je mogla zakasniti još jedan dan!!! No, to nas nije spriječilo da posjetimo židovsku sinagogu, jednu od tri najstarije  u Europi.

Učenici sedmih razreda s vjeroučiteljicom Mirandom Banovac i pripravnicom Sarom Pleština, oboružani kišobranima i strpljenjem, krenuli su  šetnjom do Bosanske ulice gdje je smještena židovska općina. Domaćini su nas dočekali na vratima, zaželjevši nam dobrodošlicu i uveli su nas u prostor sinagoge koja je smještena na prvom katu. Prostor za molitvu u koji može stati pedesetak ljudi bitno se razlikuje od naših crkava. Naime, kod Židova nema slika svetaca niti kipova. Oni se mole samo  jednom Bogu, Jahvi. Važno je da je sinagoga okrenuta prema istoku, prema Jeruzalemu. Vodič nam je pokazao molitvenike na hebrejskom jeziku, natpis „Šema Izrael“ što znači poslušaj Izraele, Gospodin Bog je jedini, svitak Tore - Židovske svete knjige, sedmerokraki svijećnjak – menoru, šal koji židovski svećenik – rabin stavlja na sebe kod obreda i molitve, te obaveznu kapicu koju svaki muškarac mora imati na sebi kada ulazi u sinagogu.

 

Bilo je zanimljivo čuti da se židovstvo na ovim prostorima pojavljuje već u 3 st. o čemu svjedoče arheološki ostatci pronađeni u Saloni, a u Splitu, u podrumima Dioklecijanove palače ostatci su pronađeni u 7. st. Sinagoga je izgrađena prije 500 godina, a naknadno je napravljen balkon kao mjesto molitve za žene. Naime, muškarci i žene uvijek mole odvojeno da bi molitva bila pobožnija i usmjerena samo na Boga. Danas u Splitu živi 100 Židova. Nemaju svoga rabina, ali se sastaju svakog petka navečer kako bi slavili Šabat. Njihov vjerski život uglavnom se zadržao  samo na folkloru i običajima. Važni blagdani su Pasha, Roš hašanah ili Nova godina, Hanuka ili blagdan svjetla. Računanje vremena je bitno različito od našega. Od 5. rujna 2013 (tj. večeri 4. rujna) do večeri 24. rujna 2014 njima teče 5774. godina. Zanimljivo je bilo čuti i kako ne smiju jesti određene vrste mesa, npr. svinjetinu, iako priznaju da se ponekad i ogriješe o taj zakon kad su u pitanju pršut i kobasice!

Učenici su mogli postaviti pitanja o svemu što ih zanima, a najviše su se zadržali na objašnjenju značenja imena koja potječu od Židova: Sara, Lea, Tamara, Rebeka... Zahvalili smo domaćinu na gostoljubivosti i puni dojmova krenuli smo prema školi, preskačući lokve i pazeći da nam vjetar ne polomi kišobrane. Uz sve vremenske nedaće, bilo nam je lijepo i zanimljivo. Vjerujemo da će nam lekcija Judaizam biti jedna od najlakših za odgovaranje, jer vidjeti, čuti i imati  iskustvo je neusporedivo ljepše od učenja gradiva iz knjige.


Osnovna škola "Plokite" Split