Nema dodatnih bodova za sportaše profesionalce, pohađanje glazbenih i plesnih škola, učenje drugoga stranog jezika kao i klasičnog jezika, a jedna od najvažnijih novosti jest da se ukida bodovni prag za upis u željeni srednjoškolski program.
Ovogodišnji osmaši u prvi razred srednjih škola upisivat će se isključivo na temelju ocjena i uspjeha od 5. do 8. razreda te rezultata na natjecanjima iz znanja.
Dodatne bodove, i to svega jedan, učenici će ostvariti i na temelju zdravstvenih poteškoća, poput alergija i drugih težih i kroničnih bolesti koje su utjecale na školski uspjeh, te ako žive u otežanim ekonomskim i socijalnim uvjetima, primjerice, ako žive sa samohranim, dugotrajno nezaposlenim i bolesnim roditeljima ili im je jedan od roditelja preminuo.
Proširuje se i pravo izravnog upisa u srednje škole – dosad su to pravo ostvarivali samo državni prvaci i prvaci na međunarodnim natjecanjima iz znanja u 7. i 8.razredu osnovne škole, a ove godine izravno će se u željenu školu moći upisati svi učenici koji su osvojili prva tri mjesta na državnim i međunarodnim natjecanjima iz znanja sve od 5. do 8.razreda.
To su neke od najvažnijih novosti vezanih uz elemente i kriterije upisa u prvi razred srednjih škola 2014./2015. školske godine, koje su u ponedjeljak predstavili ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović i njegova pomoćnica za osnovno i srednje školstvo Sabina Glasovac.
Svi osmaši koji će ove godine upisivati prvi razred srednjih škola putem elektroničkih upisa moći će to učiniti prema sljedećim uvjetima: moći će prijaviti na najviše šest različitih programa u šest različitih škola (ako to žele, a mogu i unutar istih), za razliku od prošle godine kada su prijavljivali maksimalno deset programa u pet različitih škola.
Za upis u gimnazijske i strukovne programe u četverogodišnjem trajanju vrednovat će se, uz prosjek svih zaključnih ocjena svih nastavnih predmeta na dvije decimale od 5. do 8. razreda, još i zaključne ocjene iz 7. i 8. razreda i to iz šest nastavnih predmeta od kojih su tri obvezno hrvatski jezik, prvi strani jezik te matematika, još dva je odredilo Ministarstvo sukladno vrsti škole, a novost je da će ove godine jedan predmet za bodovanje samostalno odrediti škola i to može biti samo obvezni, ali ne i izborni predmet. Novost je da će škole na jeziku i pismu nacionalnih manjina moći vrednovati manjinski jezik.
Uz to, novo je da će škole ove godine moći same odrediti jedno natjecanje iz znanja koje će vrednovati, ali to ponovno neće moći biti izborni predmeti – drugim riječima, ako ste i bili državni prvak iz informatike, vjeronauka, astronomije, drugoga stranog jezika, to vam neće donijeti dodatne bodove.
Što se tiče glazbenih natjecanja, dodatne bodove dobit će samo oni učenici koji su ostvarili neko od prva tri mjesta na državnom ili međunarodnom natjecanju zborova, ali ne i kao solisti jer, kako objašnjavaju u Ministarstvu, „ni jedan predmet, program, slobodna aktivnost ili natjecanje koje nije na jednak način dostupno svima, neće se dodatno bodovati“.
Dok profesionalni sportaši neće moći ostvariti dodatne bodove, školska sportska natjecanja i zauzimanje neko od prva tri mjesta na domaćim i međunarodnim natjecanjima učenicima članovima ekipa nosit će od jednoga do tri dodatna boda. Nije pak 'prošao' prijedlog Ministarstva da se sudjelovanje na državnom i međunarodnom natjecanju honorira s pola boda.
Ove godine pravo na izravan upis i srednje škole izgubili su djeca mirnodopskih civilnih i vojnih invalida rata kao i djeca civilni invalidi rata, zbog, kako kažu u Ministarstvu, izmjena Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata.
Učenici osmih razreda u sustav će se putem weba moći prijavljivati već od 26.svibnja, a konkretne prijave u željene programe moći će prijavljivati od 25.lipnja.
DODATNI BODOVI ZA UPIS U 1.RAZRED SREDNJIH ŠKOLA:
- IZRAVAN UPIS: učenici koji su na državnim i međunarodnim natjecanjima iz znanja kao pojedinci ostvarili 1., 2. ili 3.mjesto od 5. do 8. razreda u nekome od šest predmeta posebno važnih za upis (jedan predmet određuje škola); učenici koji dolaze iz drugih obrazovnih sustava (djeca iseljenika, povratnici) ako su dva od četiri posljednja razreda osnovne škole završili izvan obrazovnog sustava RH;
- 3 DODATNA BODA: učenici koji su osvarili prvo mjesto na državnom i međunarodnom natjecanju iz znanja te u sportu (školsko sportsko natjecanje) kao članovi skupine ili ekipe;
- 2 DODATNA BODA: drugo mjesto na državnim i međunarodnim natjecanjima iz znanja te školskom sportu kao član ekipe ili skupine;
- 1 DODATNI BOD: treće mjesto na državnim natjecanjima iz znanja i sporta kao član ekipe; za zdravstvene poteškoće (treba posjedovati stručno mišljenje nadležnog školskog liječnika, kao i Hrvatskog zavoda za zapošljavanje o sposobnosti i motivaciji učenika za najmanje tri primjerena programa obrazovanja); djeca koja žive u otežanim ekonomskim i socijalnim uvjetima: jedan roditelj preminuo, oba roditelja dugotrajno nezaposlena ili bolesna, samohrani roditelji itd.)
DODATNE BODOVE NEĆE DOBITI:
- profesionalni (kategorizirani) sportaši;
- učenici osnovnih glazbenih i plesnih škola, kao ni prvaci s državnih natjecanja iz glazbe, osim članovi zborova;
- oni koji uče drugi strani ili klasični jezik;
- nema izravnog upisa za djecu mirnodopskih vojnih i civilnih invalida rata kao ni djecu civilne invalide rata;
NEMA BODOVNOG PRAGA
Ove godine nema bodovog praga za upis i to je novost koju je Ministarstvo ispoštovalo na temelju preporuke Ustavnog suda te pravobraniteljice za djecu. To znači da će se, pojašnjava Sabina Glasovac, učenici rasporediti na ljestvicama poretka sukladno uspjehu i sposobnostima, to jest ocjenama i dodatnim bodovima i to dok se ne popuni predviđeni broj mjesta.
Na internetskim stranicma Ministarstva dostupni su sljedećei dokumenti:
- Odluka o elementima i kriterijima za upis u I.razred srednje škole
- Popis predmeta posebno vaznih za upis