2013-03-14 10:38:04

PROCVJETALO DRVO ŽIVOTA

PROCVJETALO DRVO ŽIVOTA U OSNOVNOJ ŠKOLI  „P O D R U T E“

Učenice cvjećarske grupe marljivo rade i brinu se o cvijeću u školi te cvjetnjaku u školskom dvorištu. S ljubavlju njeguju i zalijevaju cvijeće,a trud se vraća divnom cvatnjom cvijeća. Ove godine cvjećarsku grupu razredne nastave vodi učiteljica Anica Makopek-Pušec.

Ostale fotografije dostupne u foto-galeriji.

DRVO ŽIVOTA

Samo rijetki mogu uživati u ljepoti njenog cvijeta i mirisa.

Pojava cvijeta na vrhu Drva života veoma rijetka pojava i kada se pojavi traje tek desetak dana. Cvijet Drva života vrlo je intenzivnog mirisa i posebno je nježan.
 

Drvo života je vrlo elegantna biljka s predivnim, mekanim listovima. Listovi mogu biti jednobojni (Yucca), ali najčešće su prugasti (Dracena dermensis). Njega i briga oko Dracene je vrlo jednostavna. To je sobna biljka iz porodice Agavaceae – Agave, a većini vrsta porijeklo je iz tropskih krajeva Afrike.

Drvo života cvijeta, ali izuzetno rijetko, priče i pretpostavke kažu čak možda jednom u 50 godina. Drvo života ili Drvo svjetlosti kod starih Slavena bilo je simbol života, simbol nečega od čega je sve počelo. Stari Slaveni vjerovali su da nakon smrti njihove duše odlaze u stablo i tamo prebivaju ostatak vremena. Prema tom vjerovanju  Drvo života  jedna  je od najčešćih sobnih dekoracija u gotovo svakom domu. 
 

Ovisno o vrsti naraste i do 5 metara. Raste tako da na vrhu biljke izlaze novi listovi, a stari na dnu biljke postepeno odumiru te stabljika ogoljava i vremenom odrvenjuje na što i upućuje prva riječ njenog imena. Raste relativno sporo, a krasi je dugovječnost. Zapisi govore o primjerku iz Tenerifa koji je star preko tisuću godina.

Drvo života nije zahtjevna sobna biljka ukoliko se osiguraju optimalni uvjeti za njen rast, a oni se odnose prvenstveno na mjesto, temperaturu i režim zalijevanja. Obožava svijetlo mjesto bez velikih oscilacija u temperaturi i strujanju zraka. Idealna temperatura za njen rast je od 17 do 27° C. Zalijeva se manjom količinom vode svakih nekoliko dana. Kod smanjenih temperatura tijekom zime nije potrebna prihrana, a ni obilno zalijevanje.

Razmnožavati se može sjemenom ili reznicama. I jedan i drugi način daju dobre rezultate. Ukoliko nabavite sjeme najbolje ga je posijati tijekom ožujka u obični supstrat, prekriti PVC folijom i staviti na toplo mjesto. Niče na temperaturi od 27°C. Nakon presađivanja stavlja se na mjesto zaštićeno od propuha. Novu biljku možemo uzgojiti reznicama i to odsijecanjem vrha stabljike kojeg držimo u vodi dok ne pusti žile, a potom se sadi u zemlju.


Osnovna škola "Podrute"