2011-09-22 15:19:00

Recikliranje papira

Najjednostavniji način na koji svatko od nas može doprinjijeti spašavanju šuma jest i recikliranje staroga papira! Ranije se papir proizvodio od starih tkanina, a danas se proizvodi od celuloze. Za celulozu, koja se dobija iz drveta, potrebno je sasjeći brojno drveće da bismo proizveli papir. Kako se radi o prirodnom resursu, potrebno je brinuti o njegovim količinama. Primjer nebrige o ovom prirodnom bogatstvu jeste Kina, čija je površina bila pokrivena 90% šumom, dok danas taj postotak iznosi svega oko 5%. Stoga pogledajmo pod opširnije i saznajmo kako i zašto treba reciklirati stari papir!

Papir je inače čista i lako dostupna sirovina, koje ima oko 30% u našem otpadu.

U plave spremnike trebamo odlagati:

novine, časopise, prospekte, kataloge, bilježnice, knjige, telefonske imenike, slikovnice, višeslojnu ambalažu (primjerice ambalažu za mlijeko i napitke), pisaći i kompjuterski papir, pisma, uredske tiskovine, papirnate vrećice, mape i kartonske fascikle.  

U plave spremnike ne smijemo odlagati:

indigo papir, ugljeni papir, fotografije i foto papir, zauljeni i prljavi papir, gumirane etikete i sl., pelene.

U tvornicama se proizvodi originalan ekološki papir, reciklirani papir i karton. Originalni ekološki papir se bez izbjeljivanja i bojenja uz minimalan utrošak energije i vode proizvodi iz 100% starog papira.

Reciklirani papir se proizvodi od 80-100% starog papira i nove celuloze uz dodatak kemijskih pomoćnih sirovina.

Reciklirani papir se koristi se za sve kopirne aparate, 4-5 puta manje opterećuje okoliš i vijek trajanja mu je preko 100 godina.

Upotrebljava se u industriji papira, građevinarstvu (kao izolacioni materijal) i industriji namještaja (zamjena za ivericu).


Osnovna škola Popovac