2009-11-09 00:00:00

Pravilnik za natjecanje iz povijesti

Postavljam vam pravila kako treba izgledati rad za natjecanje iz povijesti.

Esej

Dužina eseja iznosi 12.500 – 15.200 znakova (bez razmaka), odnosno oko šest do osam kartica teksta (1 kartica = 30 redova sa 60 znakova, odnosno oko 1.800 znakova po stranici teksta). Piše se na računalu fontom Times New Roman, veličina 12 točaka, prored 1.5 s marginama 2,54 (gore i dolje) i 3,17 (lijevo i desno). Stranice trebaju biti paginirane. Paginacija se ispisuje na sredini donje margine stranice.

Esej treba imati naslovnu stranicu. Naslovnica se ne paginira i treba sadržavati sljedeće podatke: naslov teme, imena učenika i mentora, škola, grad i županija.

Iza naslovnice slijedi sadržaj s naslovima poglavlja i brojem stranica na kojima se nalaze. Ova se stranica ne računa kao dio eseja.

Zatim slijedi uvod. U uvodu se ukratko objašnjava odabir teme i istraživačko pitanje, metodologija rada te daje osvrt na izvore i literaturu korištene prilikom izrade rada Uvod iznosi ½ do jedne kartice teksta (ne manje od ½ i ne više od jedne kartice teksta), odnosno od oko 900 do oko 1.800 znakova.

Središnji dio eseja - razrada teme- treba biti podijeljen na logično oblikovana poglavlja. Naslovi pojedinih poglavlja trebaju biti jasno istaknuti te odgovarati sadržaju poglavlja.

Slijedi zaključak koji sažima temeljne rezultate istraživanja i odgovara na istraživačko pitanje postavljeno u uvodu. Sastoji se od ½ do jedne kartice teksta (ne manje od ½ ni više od jedne kartice teksta), odnosno od oko 900 do oko 1.800 znakova.

Esej obvezno treba sadržavati bilješke i bibliografiju. Bilješke se pišu isključivo na dnu stranice, a ne na kraju teksta niti u tekstu. Bibliografija se navodi na posljednjoj (zasebnoj) stranici koja slijedi nakon zaključka, a sadrži popis izvora (ako su korišteni) i literature.

Uz esej je moguće imati do pet stranica priloga (npr. fotografija, reprodukcija umjetničkih slika, gradskih planova, pisanih izvora, novinskih članaka, intervjua s kazivačima, ako se rad temelji na usmenoj povijesti itd.). Prilozi se stavljaju na zasebne stranice na kraju rada (nakon bibliografije) i ne računaju se kao dio eseja. Na vrhu stranice treba istaknuti naslov Prilozi. Svaki prilog treba biti numeriran i opisan na odgovarajući način (potpis uz sliku, podrijetlo pisanog izvora ili novinskog članka, vrijeme i mjesto kada je vođen intervju i slično). Prilozi se posebno ne boduju, ali mogu utjecati na jasnoću razjašnjavanja teme i metodologije rada.

 

Obrana rada

 

Obrana rada sastoji se od učeničke prezentacije rada te pitanja koja postavljaju članovi prosudbene komisije nakon prezentacije.

Prezentacija teme traje najviše 10 minuta tijekom kojih treba sažeto izložiti temeljne rezultate istraživanja: zašto je tema odabrana, kojom su se metodologijom učenici služili prilikom izrade rada te koje su rezultate postigli. Preporučujemo učenicima maksimalno korištenje suvremenih medija i mogućnosti prezentacijske tehnike.

Nakon prezentacije, članovi prosudbene komisije postavljaju do tri pitanja. Ona su vezana uz esej ili prezentaciju (ako je neki segment teme ostao nedovoljno razjašnjen) ili se odnose na opće znanje učenika o razdoblju kojemu tema pripada.

Obrana rada mora biti javna. Povjerenstva moraju osigurati javni prostor i omogućiti nazočnost zainteresiranim učenicima i nastavnicima. Na školskoj, županijskoj i državnoj razini imenovat će se prosudbena komisija za vrednovanje samostalnih istraživačkih radova. Svaki član prosudbene komisije boduje oba segmenta prema unaprijed postavljenim i poznatim kriterijima, nakon čega se bodovi zbrajaju te se tako dobiva konačni rezultat.


 

 


Osnovna škola Popovac