2019-01-27 18:41:58

27. siječnja obilježavamo Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta

U sklopu obilježavanja Međunarodnoga dana sjećanja na žrtve holokausta, učenici osnovne škole Popovac i područne škole Kneževo, bili su izuzetno vrijedni. Učenici su izradili plakate na temu holokausta, učiteljice Dina Lukić i Silvija Švelinger izradile su panoe, a u Kneževu je održan integriran sat Povijesti i Hrvatskog jezika. Učiteljice Samanta Velemirović i Silvija Švelinger prvo s učenike upoznale s pojmovima holokausta i genocida, a zatim su kroz prezentaciju predstavile život u koncentracijskim logorima u vrijeme Drugoga svjetskoga rata. Učenici su potom rješavali nastavne listiće čiji su se zadaci odnosili na nastavne sadržaje Hrvatskoga jezika. Bilo je zanimljivo ispunjavati jezične zadatke na temu holokausta. U Popovcu su učenici povezali temu holokausta s Hrvatskim jezikom predvođeni učiteljicom Lidijom Marković i knjižničarkom Marijanom Kunom.

Najstrašniji dio Drugog svjetskoga rata, naravno uz atomske bombe, bilo je sustavno i plansko istrebljenje Židova u njemačkim koncentracijskim logorima. Uobičajeni naziv za taj genocid je holokaust ili na hebrejskom jeziku (shoah - žrtva paljenjem). 1938. godine odigrao se događaj poznat kao "Kristalna noć" u kojem su tisuće Židova odvedene u koncentracijske logore, a njihova imovina je opljačkana i/ili uništena. Nakon toga Židovi su morali na odjeći nositi jasno istaknute šestokrake (Davidove) zvijezde. Proces holokausta započeo je 1933. godine Hitlerovim dolaskom na vlast i trajao je sve do završetka Drugoga svjetskoga rata 1945. godine.

Nacisti predvođeni Adolfom Hitlerom nastojali su Židove isključiti iz javnoga života. Kako piše Anna Frank, židovska djevojčica koja je u svome Dnevniku opisala strahote holokausta, uvedeni je niz antižidovskih zakona:

“Židovi moraju nositi žutu zvijezdu, predati bicikle, ne smiju se voziti vlakovima niti automobilima, smiju kupovati samo od 15-17 sati, smiju samo u židovske frizerske salone, ne smiju biti na ulicama od 8 ujutro do 6 navečer, ne smiju u kazališta, kina i ostala mjesta za zabavu, zabranjen im je pristup bazenima, moraju ići u židovske škole…“

1941. Hitler i njegovi suradnici donijeli su odluku o "konačnom rješenju" - potpuno istrebljenje Židova svim sredstvima. Planirano je istrebljenje oko 11 milijuna Židova. Najveći i najpoznatiji koncentracijski logori su bili: Treblinka, Auschwitz , Birkenau , Bergen-Belsen, Majdanek i dr. 

Tijekom holokausta ubijeno je oko 6 milijuna europskih Židova. Kako bi se suzbilo ponavljanje ili poricanje ovakvih događaja, europski su ministri obrazovanja odlučili da se u školama članicama Europske unije od 2003. godine obilježava Dan sjećanja na holokaust i sprečavanje zločina protiv čovječnosti. Dan sjećanja na holokaust obilježava se 27. siječnja jer je to datum oslobođenja koncentracijskog logora Auschwitza.​


Osnovna škola Popovac