2023-11-17 15:16:36 Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje U našoj školi ovaj tjedan obilježavali smo Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.
Trudili smo se ovaj važan dan za hrvatsku modernu povijest obilježiti na više načina, a aktivnosti smo provodili cijeli tjedan uoči samog Dana sjećanja. Na nastavi Povijesti učenici su svaki sat započeli s minutom šutnje za sve žrtve Domovinskog rata. Na nastavi Hrvatskoga jezika učenici su sudjelovali u različitim aktivnostima: pisali su činkvine o Vukovaru, čitali i analizirali svjedočanstva vukovarske djece te pogledali dokumentarni film o vukovarskoj bitci. Učiteljica Silvija Švelinger je s učenicima izradila i središnji školski pano u Kneževu, a vjeroučiteljica Sanja Kopunović Legetin učinila je isto s učenicima u Popovcu.
Središnja ceremonija odvila se u Kneževu u srijedu, a u petak u Popovcu kada smo uputili k spomeniku žrtvama Domovinskog rata gdje smo zapalili svijeće, učitelj Željko Predojević učenicima je održao prigodan govor u kojem je objasnio značaj obilježavanja ovog dana za modernu povijest Republike Hrvatske. Učenici su pročitali svoje pjesničke radove koje je mentorirala učiteljica Silvija Švelinger. Učenica Iris Gajšek pročitala je pjesmu pod nazivom Vukovar - grad za mlade, a Kiara Stopić je svoju pjesmu nazvala Moj grad - Vukovar. Vjeroučiteljica Sanja Kopunović Legetin učenike je povela u molitvu za sve žrtve Domovinskoga rata. Dana 18. studenoga obilježava se Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje u sjećanje na dan kada je 1991. slomljena herojska obrana grada Vukovara, kada je u Škabrnji počinjen stravičan zločin nad stanovništvom te kada su svoje junaštvo iskazali branitelji Saborskoga, Slunja, Cetingrada i Rakovice. Bitka za Vukovar, tada pod vojnom opsadom Jugoslavenske narodne armije, započela je 25. kolovoza, a završila 18. studenoga 1991. i u njoj je sudjelovalo 1800 branitelja. Slomu obrane grada prethodili su tragični događaji s fatalnim posljedicama: u borbama u gradu i na širem području Vukovara poginulo je oko 1600 branitelja, a njih oko 600 ubijeno je nakon zarobljavanja u masovnim ratnim zločinima. Poginulo je i oko 1000 civila, a ranjeno je više od 2500 osoba. Uz to je u srpske koncentracijske logore odvedeno oko 7000 zarobljenih branitelja i civila, dok je iz grada prognano oko 22 tisuće njegovih stanovnika. Na popisu zatočenih i nestalih osoba iz Domovinskog rata još je nekoliko stotina osoba s vukovarskog područja. Na dan 18. studenoga prisjećamo se i pokolja 43 hrvatska civila u Škabrnji koji su istoga dana 1991. godine počinili pripadnici JNA, srpske paravojne snage SAO Krajine i dobrovoljačke skupine iz Srbije i Bosne i Hercegovine. Po okončanju napada Škabrnja je spaljena i u potpunosti uništena, a katolička crkva do temelja srušena. Nakon što je selo opustošeno, cijeli je kraj miniran. Oni civili koji su bili pošteđeni kasnije su predani hrvatskoj strani u mjestu Pristeg, a muškarci su zatočeni u kninskim logorima te kasnije razmijenjeni. Za više fotografija pogledajte objave na društvenim mrežama. |
Osnovna škola Popovac |