2023-05-25 16:00:00

Ne dvoji - nego smeće odvoji!

Učenici četvrtih razreda sudjelovali su na predavanju o gospodarenju otpadom koje je održala djelatnica Gradskog komunalnog poduzeća Pre – kom Prelog.

Naučili su da je sortiranje otpada je ključna praksa koja pomaže u očuvanju naše okoline i resursa. Pravilnim sortiranjem, možemo reciklirati materijale, smanjiti količinu otpada koji se odlaže na deponije i doprinijeti održivom razvoju naše planete. U ovom predavanju, učenici su se prisjetili kako lakše sortirati  otpad.

Sortiranje otpada treba započeti kod kuće ili na mjestu nastanka otpada. Potrebno je postaviti jasno označene spremnike za različite vrste otpada, kao što su papir, plastika, staklo, metal i biootpad.

VAŽNO!

 Papir: Odvojite papirni otpad od ostalog otpada. Papir koji se može reciklirati obuhvaća novine, časopise, kartonsku ambalažu, ispisani papir i karton. Izbjegavajte zagađenje papira hranom ili drugim tvarima kako bi se povećala kvaliteta recikliranog materijala.

Plastika: Plastiku treba razvrstati prema brojevima oznaka. Većina plastičnih predmeta ima brojčanu oznaku na dnu, koja označava vrstu plastike. Brojevi od 1 do 7 najčešći su i označavaju različite vrste plastike. Pokušajte izbjegavati jednokratnu plastiku kad god je to moguće.

Staklo: Stakleni otpad treba odvojiti od ostalih materijala. Staklene boce i staklenke mogu se reciklirati. Bitno je ukloniti poklopce, a bočice prethodno isprati kako bi se uklonile ostaci hrane ili tekućine.

Metal: Metalni otpad, kao što su limenke od napitaka i konzervirana hrana, može se reciklirati. Odvojite metalni otpad od ostalog otpada i stavite ga u odgovarajući spremnik.

Biootpad: Biootpad uključuju ostatke hrane, biljne otpatke i vrtni otpad. Ova vrsta otpada može se koristiti za kompostiranje, što će vam pomoći u dobivanju prirodnog gnojiva za vrt. Odvojite biootpad od ostatka otpada i stavite ga u poseban spremnik.

Opasni otpad: Opasni otpad, poput baterija, fluorescentnih svjetiljki, boja ili kemikalija, ne smije se miješati s ostalim otpadom. Provjerite lokalne smjernice o tome kako pravilno zbrinuti opasni otpad u vašoj regiji. Obično postoje posebna mjesta za sakupljanje i recikliranje opasnog otpada.

Edukacija: Važno je educirati sebe i druge o pravilnom sortiranju otpada. Podijelite saznanja o važnosti sortiranja otpada s obitelji, prijateljima. Organizirajte radionice ili prezentacije o sortiranju otpada kako biste podigli svijest o održivom postupanju s otpadom.

Ponovna uporaba: Prije nego što nešto bacite, razmislite o mogućnosti ponovne uporabe. Odjeću, igračke, knjige i druge predmete koje više ne koristite možete donirati ili prodati kako biste im pružili novi život i smanjili količinu otpada.

Pravilno sortiranje otpada je korak prema održivijoj budućnosti. Neka ove smjernice postanu dio vaše svakodnevne rutine kako biste pridonijeli zaštiti okoliša i očuvanju prirodnih resursa.

                                                                           ​Tekst: Silvija Kosec          


Osnovna škola Prelog