2024-06-05 15:26:55

Projekt "Geology is all around us"

Tijekom ove školske godine naša mala skupina darovitih učenika uključila se u međunarodni eTwinning projekt pod nazivom „Geology is all around us“. U navedenom projektu zajedno s nama iz Hrvatske sudjeluju učenici OŠ Čučerje, a iz Slovenije učenici iz Bohinjske Bistrice i Maribora.

Učenici će tijekom jednogodišnjeg projekta uočiti važnost geologije kao znanosti u svakodnevnom životu. Između ostalog, učenici će na terenu prepoznavati i fotografirati znakove nastanka klizišta i predlagati preventivne mjere kojima mogu smanjiti doprinos stvaranju klizišta i zaštititi nekretnine u zavičaju.

S obzirom da na području naše Općine ima popriličan broj klizišta od kojih se neka upravo saniraju, za pomoć i suradnju u projektu zamolili smo stručnjake sa Zavoda za geologiju i geološko inženjerstvo RGNF-a u Zagrebu. Dana 23.5.2024. godine u našoj školi predavanje o geohazardima, pogotovo klizištima, održali su nam doc. dr. sc. Sanja Bernat Gazibara i izv. prof. dr. sc. Martin Krkač. Za vrijeme jednosatnog predavanja saznali smo što su klizišta, kako, gdje i zašto najčešće nastaju, na koje ih načine možemo proučavati te kako se mogu sanirati. Učenici su aktivo sudjelovali u predavanju odgovaranjem na postavljena pitanja, a imali su i priliku rješavati nekoliko zadataka povezanih s izradom i analizom karata klizišta. Nakon predavanja, kojemu je zbog aktualnosti teme za naš zavičaj prisustvovao i načelnik Općine gosp. Filip Bernardić, uputili smo se na teren u bližu okolicu škole. Profesori s RGNF-a na terenu su nam objasnili kako prepoznati klizišta u prirodi te prikazali način kartiranja uporabom karata krupnog mjerila nastalih tehnikom LiDAR. Na području Bregovljane uočili smo nekoliko klizišta, a kod obitelji Bregeš smo od vlasnice zemljišta saznali na koji je način provedena sanacija klizišta u njenom dvorištu te kako je navedeno utjecalo na svakodnevni život njene obitelji. Prilikom povratka u školu uz cestu smo uočili i manji gabionski zid kao jedan od načina sanacije klizišta. Tijekom rada na terenu koristili smo i bespilotnu letjelicu (dron).

Predavanju i terenskoj nastavi o klizištima prisustvovali su i učenici koji polaze izvannastavnu aktivnost pod nazivom „Geološka skupina“.

Ovim putem svi učenici zahvaljuju profesorima s RGNF-a na prigodnim poklonima, zanimljivom predavanju i terenskom radu kojima su nam približili tematiku klizišta. Ovakvim načinom rada možda među učenicima prepoznamo i potaknemo na promišljanje o geohazardima i nekog budućeg studenta geologije.

Franjo Percela

Foto-galerija


Osnovna škola Pušća