2022-05-11 09:28:40

PČELINJE ZAJEDNICA

Naš razred često uči na neobične načine i uvijek rado surađujemo s roditeljima .

Tako je u našemu razredu 05. svibnja gostovao tata Lovre Perinić a glavni pomoćnik mu je bio naš Donat. Donat je priredio prezentaciju o pčelinjoj zajednici a tata nam je dočarao život pčela na zanimljiv način.

U razredno odjeljenje je donio košnicu, pčelarsko odijelo, saće, vosak i još puno toga .

Naučili smo da Pčelinje društvo je čvrsto izgrađena zajednica, u kojoj je posao skladno raspoređen. Sav rad pojedinca jedino služi društvu, pa se može usporediti sa organizmom gdje svaka ćelija ima svoju funkciju.

Pojedina pčela nikad ne živi sama u prirodi. Ona ima svoju obitelj u kojoj radi, u kojoj se množi i izvan koje bi svaka uginula. Matica je majka svih pčela, drži zajednicu na okupu i jedina je prava ženka u košnici, a njezina je isključiva zadaća izleći jajašca. Matica u jednom danu može položiti do 2.000 jajašaca čija masa je veća od nje same. Iz oplođenih se jajašaca legu pčele radilice, dok se iz neoplođenih legu trutovi. U slučajevima kada pčele u košnici uzgajaju novu maticu, tu ličinku hrane isključivo matičnom mliječi koja zahvaljujući takvoj bogatoj prehrani i postaje maticom te je dvostruko veća od pčele. Matičnom mliječi će se hraniti i čitavog svog života.




"Ako nestanu pčele, nestat će i ljudi"

7 stvari koje niste znali o najvrjednijim kukcima na planetu:

 

Zbog klimatskih promjena te prekomjerne upotrebe insekticida i pesticida, njihov se broj dramatično smanjuje. Baš zato su Ujedinjeni narodi proglasili 20. svibnja Svjetskim danom pčela.

  • 1. Pčele imaju pet očiju, šest nogu i dva para krila. One zamahnu krilima 200 puta u sekundi.
  • 2. U košnici se može naći od 10.000 do 60.000 pčela, a samo jedna matica. Ostatak košnice čine radilice i trutovi.
  • 3. Matica može na vrhu sezone, odnosno u svibnju i lipnju, snijeti i po 2000 jaja. Godišnje snese oko 200.000 jajašaca.
  • 4. Da bi proizvela kilogram meda, pčela treba donijeti u košnicu tri do četiri kilograma nektara. Pritom valja znati da iz jednog cvjeta pčela usisa tek oko 0,002 mg nektara.
  • 5. Pčela u prosjeku leti brzinom od 24 do 32 kilometra na sat. Može se udaljiti i do osam kilometara od košnice i bez problema naći svoj put natrag.
  • 6. Istraživanja su pokazala da pčele žive na Zemlji već više od 30 milijuna godina.
  • 7. Prosječni životni vijek pčele iznosi 50 do 60 dana ljeti te do 150 dana u zimskim mjesecima.

 


Osnovna škola "Petar Zoranić" Nin