2019-12-13 17:03:00

Posjet učenika osmih razreda Vukovaru

5. i 6. prosinca 2019. naši su osmaši, sa svojim razrednicama i profesorima u pratnji, posjetili Vukovar. Nastavu su im organizrali  i realizirali djelatnici Memorijalnog cenra Domovinskog rata u Vukovaru.

Vratili su se u Zagreb ispunjeni emocijama; istovremenim ponosom i tugom, ali nadasve obogaćeni spoznajom da su nam mir i zajedništvo najvažnije što imamo, te da nam je zadaća izgrađivati ih i čuvati.

U nastavku slijedi  što su sve vidjeli i posjetili...

Prvi dan: Polazak u ranim jutarnjim satima i dolazak u Vukovar oko 9 sati u prostor Memorijalnog centra Domovnskog rata Vukovar koji predstavlja središnju točku svih aktivnosti, lokaliteta i organizacija povezanih sa sjećanjem na Domovinski rat i na tragediju Vukovara.

Učenici su svoj posjet započeli obilaskom  Muzeja vučedolske kulture, jednog od najznačajnijih arheoloških muzeja u Europi. Muzej je tematski podijeljen na dijelove o životu, gospodarstvu, vjerovanju, vučedolskom kalendaru... s čime su ih na  zanimljiv način  upoznali vodiči muzeja.       

Nakon toga učenici posjećuju Gradski muzej Vukovar, smješten u kompleksu dvorca Eltz iz sredine 18. st. Njemački grofovi Eltz  osnovali su vukovarsko vlastelinsto koje će dva stoljeća imati presudan gospodarski i kulturni utjecaj na razvoj vukovarskog kraja.

Muzej na više katova pokazuje zavičajne zbirke od prapovijesti do Domovinskog rata i galerije umjetnina, kroz koje su učenike proveli vodiči.

Povratkom u Memorijalni centar učenicima je održano predavanje  Domovinski rat i Bitka za Vukovar. Bitka za Vukovar  najveća je i najkrvavija bitka u Domovinskom ratu. To je bila 87-dnevna opsada grada Vukovara od strane JNA uz pomoć srpskih paravojnih snaga, a trajala je od kolovoza do studenog 1991.g. tijekom Domovinskog  rata.

Bitka je završena porazom lokalnog  Zbora narodne garde, velikim razaranjem Vukovara i brojnim ubojstvima, odvođenju u srpske logore, te progonom hrvatskog stanovništva.

Iako je bitka bila značajan i simbolički gubitak za Hrvatsku,  koja je povratila kontrolu nad gradom tek 1998., to je, također, bila pobjeda koja je pomogla da Hrvatska dobije međunarodnu potporu za svoju neovisnost.

Nakon ručka i prijave u hostel,učenici su u pratnji nastavnika slobodno vrijeme iskoristili za posjet gradu i druženje u disko klubu.

Tijekom drugog dana učenici su, nakon odjave iz hostela, posjetili memorijalne lokacije u gradu i širem području grada Vukovara:

Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica 1991. g. gdje je bilo zbrinuto 4000 ranjenika, svakodnevno padalo prosječno oko 700 granata, liječnici i ostalo medicinsko osoblje danonoćno radilo.

 U podrumskim prostorijama vjerno je rekonstruiran život nekoliko stotina ranjenika i bolničkog osoblja tijekom višemjesečne okupacije grada. O stradanju , nakon multimedijskog prikaza, učenicima je govorila i po prostoru ih provela  kustosica muzeja.

Posjet Memorijalnom  groblju žrtava iz Domovinskog rata  oko 2 km istočnon od grada, mjestu obilježavanja civilnih i vojnih žrtava Domovinskog rata.

Groblje je tijekom 1999. g. dobilo današnje obrise s Alejama poginulih branitelja, Alejom civilnh žrtava, Alejom umrlih Hrvatskih ratnih vojnih invalida i Alejom članova obitelji poginulih hrvatskih branitelja.    Masovna grobnica uređena je  postavljanjanjem 938 (bijelih) križeva prema broju ekshumiranih žrtava.

Spomen dom Ovčara otvoren je u jednom od hangara poljoprivrednog dobra VUPIK kao mjesto sjećanja na 261 ranjenika i civila iz vukovarske bolnice pogubljenih od srpskog agresora. Na stropu je  jedna zvijezda za svakog ubijenog i nestalog na Ovčari. U podu su instalirane čahure kao simboličko prikazivanje načina na koji su žrtve ubijene. Središnjm dijelom dominira spirala koja simbolizira zatvoreni krug zla. Na njoj se proiciraju imena žrtava, upaljena svijeća simbolizira vječni  spomen na mučene i ubijene na Ovčari. Slike žrtava na Ovčari raspoređene su po zidovima,  pojavljuju se i nestaju svakih desetak sekundi,  a ispod njih na slami, izložene su osobne stvari ubijenih nađene u masovnim grobnicama.

 Posjetili su i Trpinjsku cestu – Spomen domu hrvatskih branitelja, izgrađena  je u obliku čvrsto stisnute šake koja simbolizira snagu kojom se branio Vukovar od agresije, u središtu je ponor s kupolom uništenog tenka bivše JNA, a uokolo su ispisana imena svih poginulih pripadnika 204. vukovarske brigade.

Ponovno su u Memorijalnom centru Domovinskog rata Vukovar učenici  zanimanjem poslušali vodiča koji im je predstavila nekoliko postava:       

Sjećanje   na  Domovinski rat – Bitka za Vukovar; Prikaz srpskih koncetracijskih logora Stajićevo i Begejci; I zložbu pješačkog naoružanja korištenog u Domovinskom ratu.

Posjet učenika osmih razreda završio je Školom mira i kvizom za učenike. Nakon fascinantnog govora voditeljice, OŠ Rudeš uspješno su predstavili  učenici Katja Juričić i Noa Vukov-Colić.

 


Osnovna škola Rudeš