2014-11-19 18:47:36

TERENSKA NASTAVA SEDMIH RAZREDA

SEDMAŠI U SREDIŠTU RIMSKOGA CARSTVA

Tema: Andautonija

Mjesto radnje: Rudeš, Andautonija (Šćitarjevo)

             Vrijeme radnje: 27. listopada 2014.

             Ideja: Non scholae, sed vitae discimus.

 

Protagonisti: učenici:  7. a, 7. b, 7. c, 7. d

                      razrednice: Mirolava Mamić, Tihana Bušić,

                                         Irena Ploh, Mirjana Jukić

                      profesori u pratnji: Vinko Blažević, Lidija Kovačić

                      ostali sudionici: vozač autobusa, vodiči po Andautoniji

Bilješke tijekom putovanja

Počnimo Ab ovo.

27. 10. 2014. u 9 sati, mi, učenici sedmih razreda, išli smo na terensku nastavu u srce Šćitarjeva, na arheološko nalazište Andautonija.

Svi smo bili jako uzbuđeni. Neki zato što nisu bili na nastavi, a neki zato što putuju u središte Rimskoga Carstva. I to u Šćitarjevo! Za to smo mjesto znali samo iz naslova knjige Frka u Šćitarjevu.

Čim je došao gospodin vozač autobusom, svi smo potrčali prema autobusu kao da nam život ovisi o tome. U autobusu smo se dobro zabavljali, iako su nam profesori zabranili jesti i piti, a dobro znaju da nam to prvo padne na pamet čim dotaknemo sjedalo u autobusu.

Oko 10 sati stigli smo u Andautoniju. Moramo priznati da smo očekivali malo duže turističko putovanje, a nismo baš ni vjerovali da su baš tako blizu Zagreba Rimljani imali toliki grad. No, malo smo se prevarili.

Došavši, upoznali smo Sunčicu, našu vodičku koja radi u Arheološkom muzeju u Zagrebu. Sunčica nam je objašnjavala sve o gradu i zgradama kojima su iskopali temelje.

Andautonija je smještena u blizini rijeke Save na području današnjega sela Šćitarjevo i bila je važan grad u Rimskome Carstvu. Cesta, koja je prolazila kroz Andautoniju, spajala je Ptuj u Sloveniji i naš Sisak. Između 1. i 2. stoljeća Andautonija je imala 6000 stanovnika. Stanovništvo su činili ratnici, žene, djeca i robovi.

Do kraja 4. stoljeća bila je glavno političko, kulturno i upravno središte Panonije.

Andautonija je imala terme, vodovod, kanalizaciju i sustav za zagrijavanje prostorija, a to je pokazatelj izuzetne razvijenosti grada.

Svima je bila najzanimljivija priča o termama u kojima su se besplatno odmarali ratnici nakon vojnih pohoda. Terme su imale dva glavna bazena. Hladan bazen za plivanje i topliji bazen za opuštanje. Muškarci i žene odvojeno su se kupali jer tada nisu imali kupaće kostime.

U podrumu terma radili su robovi koji su morali čistiti terme i zagrijavati vodu za topli bazen.

Nakon što smo obišli vanjske iskopine, otišli smo u muzej u kojemu smo mogli sve dirati.

Mogli smo čak i isprobati mirise i ocijeniti koji nam se najviše sviđa. Najviše nam se svidio miris lavande. Oduševila nas je i rekonstrukcija dnevnoga boravka. Ležiš, jedeš i uživaš! Imali su Rimljani pravo: Carpe diem, quam minimum credula postero.

Nakon razgledavanja muzeja mogli smo u radionicama iskopavati keramiku iz pješčanika, igrati drevne rimske igre, odijevati rimsku odjeću, pisati po vosku kako su nekada Rimljani pisali, a dečki su igrali nogomet, naravno, rimskom loptom. Neki su se učenici penjali i po stablima kako bi Andautoniju bolje vidjeli iz ptičje perspektive.

U Rudeš smo se vratili oko pola četiri. Bilo nam je lijepo, zabavno i poučno.

A uz brojne latinske izreke, za ovu terensku nastavu vrijedi i Historia est magistra vitae.

   

Tijek terenske nastave popratili smo brojnim fotografijama i bilješkama.

                                               Bilješke napisali: Lovro, Adela, Martina, Franco i Mislav

Fotografije s terenske nastave možete pogledati u našoj foto galeriji

"terenska sedmaši" (ovdje)

Kliknite na znakić  za prezentacije .


Osnovna škola Rudeš