2023-06-29 09:03:46

Mali poduzetnici uključeni u Digitalni učenički inkubator

Mali poduzetnici uključeni u Digitalni učenički inkubator

Učenici 5.b i 5.c razreda uključeni u izvannastavnu aktivnost "Učenje za poduzetništvo" pod mentorstvom učiteljice Nade Nekić sudjeluju u natjecanju timova u Digitalnom učeničkom inkubatoru koji povezuje učenike iz cijele Hrvatske kroz kreativnost, poduzetništvo i malo natjecateljskog duha.

Djeca i mladi posljednjih su se godina susretali sa brojnim izazovima u kojima su morali pokazati svoju snalažljivost, izdržljivost, ali i kreativnost kako bi uspješno nastavili usvajati znanje izvan učionica. Da bi nastavili i dalje poticati kreativno razmišljanje kod djece i mladih, ali i probudili poduzetnički duh, Školska knjiga, Institut za inovacije i Znanstveni centar izvrsnosti za školsku efektivnost i menadžment pokrenuli su i osnovali Digitalni učenički inkubator, online sustav s besplatnim edukacijskim programom kojim se želi ojačati kreativni potencijal i poduzetnički način razmišljanja učenika osnovnih i srednjih škola. Pokrenut je na platformi Stellar Platform kako bi povezao učenike i učitelje te im omogućio besplatnu edukaciju o tome kako razvijati kreativne ideje i ostvariti poduzetničke projekte.

Cilj Digitalnoga učeničkog inkubatora je potaknuti učenike da se angažiraju i povežu u nečemu što vole i u čemu su posebno talentirani, od sporta, glazbe, umjetnosti i edukacija do tehnologije i online aplikacija.

Iako je glavna svrha ovog projekta aktivno poticati kreativno i apstraktno promišljanje, stimulirati poduzetnički duh i stvaranje vrijednosti, educirati učenike o kreativnosti, inovacijama i pokretanju projekata, velika se pozornost posvećuje i promicanju timskog rada i zajedništva, a učenicima se omogućuje i da pokažu proaktivnost i odgovornost u izvannastavnim aktivnostima.

U Digitalni učenički inkubator mogli su se prijaviti učenici svih osnovnih (5. - 8. razred) i srednjih škola u Hrvatskoj, a sudjelovanje u projektu je besplatno.

Učitelji su okupili timove (od 2 do 10 učenika) te ih prijavljivali preko online obrasca. Nakon uspješne prijave učitelji i učenici dobili su detaljne upute o samom korištenju i načinu rada na platformi. Kako je cilj potaknuti učenike da budu kreativni i poduzetni te to nagraditi, za najbolje projekte osigurane su i vrijedne nagrade, a kako bi ih osvojili, učenici moraju biti najbolji u tri kategorije - originalnost, smislenost odnosno korisnost projekta te utjecaj projekta na društvo u cjelini. Posebna je nagrada za ''Školu za inovacije'' i priznanje za ''Mentora inovatora'' kako bi se dodatno istaknuli oni koji doprinose razvoju svojih učenika.

Tim OŠ Šime Budinića osmislio je projekt pod nazivom "Za bolju budućnost" kojeg su uobličili u društvenu igru koja ima za cilj da potiče ljude da budu bolji. Svoj rad prezentirali su i uz pomoć Canva aplikacije. Rad na projektu, od formiranja tima, prijave i registracije na Stellar Platformi, osmišljavanju ideje, oblikovanju i objavi projekta trajao je od ožujka sve do kraja svibnja 2023.

             

Prve rezultate ovog zanimljivog natjecanja očekujemo početkom srpnja te se usprkos velikoj konkurenciji i broju sudionika iz cijele Hrvatske nadamo ulasku u finalni krug.

Učenicima tima Malih poduzetnika želimo puno uspjeha u projektu ali i u daljnjem radu!

 

Autor priloga: Nada Nekić, prof.


Osnovna škola Šime Budinića Zadar