2019-06-17 11:06:04

RAD S DAROVITIM UČENICIMA U SURADNJI S UDRUGOM KLIKERAJ IZ OSIJEKA

Već treću godinu zaredom u našoj se školi provodio projekt „Škola za 21.stoljeće, škola za kreativnost“ u suradnji s Udrugom Klikeraj iz Osijeka, a financiran je sredstvima Ministarstva znanosti i obrazovanja. Uz našu, u ovoj je nastavnoj godini u projektu sudjelovalo još 23 osnovne škole iz Istočne Hrvatske. 

U projektu je sudjelovalo četvero djelatnika naše škole i desetero učenika. Za djelatnike Škole uključene u projekt, organizirana je edukacija tijekom siječnja i veljače. Učenici su bili podijeljeni u dvije skupine. Troje učenika četvrtog razreda tijekom drugog obrazovnog razdoblja bilo je uključeno u deset radionica koje su za cilj imale razvoj kreativnog mišljenja učenika uz pomoć didaktičkih igara i zanimljivih aktivnosti.

U drugoj smo skupini okupili darovite učenike petih i šestih razreda, njih sedam, koji su ranije, tijekom četvrtog razreda prošli radionice kreativnog mišljenja. Ove su godine radili na projektom učenju. Projektno učenje bilo je zamišljeno kao putovanje na pusti otok na kojem smo pokušali odgovoriti na pitanje – kako preživjeti na pustom otoku bez dostignuća moderne tehnologije te kako od različitih prirodnih materijala izraditi proizvode koji bi im mogli koristiti na pustom otoku. Kroz šest smo radionica istraživali što jesti i piti te  kako pronaći hranu i vodu na pustom otoku, kako izgraditi sklonište i splav, kako se orijentirati u prostoru i vremenu, izraditi proizvode za osobnu higijenu i kako skratiti vrijeme i poticati dobro raspoloženje u teškim životnim situacijama. U drugom dijelu projekta svaki je učenik imao zadatak izraditi svoj proizvod, pa je projekt završio mnoštvom kvalitetnih radova učenika: sunčanim satom, maketama drvene splavi i skloništa, jelovnikom i piramidom prehrane na pustom otoku te prirodnim sapunima s mirisom kave, cimeta i ružmarina. Jedna učenica napisala je dnevnik u kojemu je opisala boravak na pustom otoku, dok je druga svoja iskustva, anegdote, osjećaje i raspoloženja opisala u intervjuu. Projekt je ostvaren uz mentorstvo nastavnice Marije Dončić, psihologinja Nikoline Vrhovac i Ana Marije Gradištanac te pedagoginje Lidije Kunić Bečvardi.

Projekt je završio u subotu 1. lipnja 2019. u prostorima Udruge gdje je održana Ljetna škola kreativnosti. Ovaj jednodnevni kamp organiziran je kao velika završnica projekta, a na njemu su sudjelovali daroviti učenici petih i šestih razreda uključeni u projekt. Među stotinjak učenika slavonskih škola sudjelovalo je i šestero učenika petih i šestih razreda naše škole koji su od početka sudjelovali u ovom projektu. 

U sklopu kampa učenici su imali priliku vidjeti, iskusiti i naučiti neke nove stvari na zanimljivim radionicama koje su pripremili voditelji i suradnici Udruge Klikeraj. Radionice su bile vrlo raznolike, a učenici su mogli birati koje radionice žele pohađati, ovisno o vlastitim interesima i preferencijama. Tako su se bavili osnovama filmskog stvaralaštva, plesnom i likovnom ekspresijom, arheologijom, energetikom, emocijama i stresom u svakodnevnom životu, kodiranjem uz pomoć Microbitova te rješavanjem misterija u escape room radionicama.

Učenici su također, imali priliku prezentirati rezultate svog rada sa radionica projektnog učenja u kojima su posljednjih nekoliko mjeseci istraživali pusti otok. Rad na projektu obilježila je ugodna atmosfera, mnoštvo smijeha, ideja, ali i novih znanja. Vjerujemo kako će učenicima ovaj projekt ostati u lijepom sjećanju.

Ana Marija Gradištanac, psihologinja

Nikolina Vrhovac, psihologinja

Lidija Kunić Bečvardi, pedagoginja

 

Osnovna škola Stjepana Cvrkovića Stari Mikanovci