2024-05-17 15:13:40

Kemija u 7. razredu – praktični radovi KRISTALIZACIJA

Kristalografija je znanost koja proučava kristale i kristalno stanje tvari. Začetnikom kristalografije smatramo francuskog mineraloga Renéa Just Haüy-a (1743-1822.), koji je 1784. protumačio pravilnost u građi kristalnih tvari kao odraz pravilne unutarnje strukture.

U tematskoj cjelini: Tvari, vrste tvari i njihova svojstva, učenici sedmih razreda u nastavi kemije upoznavaju vrste i podjelu tvari. Neke aktivnosti iz te teme traže od učenika da  razvrstavaju tvari na čiste tvari i smjese, čiste tvari na elementarne tvari i kemijske spojeve i  smjese na homogene i heterogene. Nadalje, učenici upoznavaju pojmove: otopina, otapalo i otopljena tvar te razlikuju nezasićenu, zasićenu i prezasićenu otopinu. Na nastavi izvode praktične radove u kojima uspoređuju postupke razdvajanja smjesa na sastojke. Jedna od tih metoda je kristalizacija tvari iz otopine.

Za praktičan rad kod kuće, učenici su imali mogućnost izrade kristala limunske kiseline, šećera ili kuhinjske soli prema dobivenim uputama.

Neke od njihovih radova pogledajte u galeriji slika.

Uz taj rad učenici su mogli upoznati važnost kristalografije u znanosti, elektronici, farmaciji; za izradu računala, dijelova automobila i zrakoplova, mobitela i računala, lijekova i baterija te još mnogo toga. Iz vrlo velikog broja uspjeha u radu naših kristalografa, istaknimo rad naše dr.sc. Draginje Mrvoš Sermek, koja je odredila građu lijeka Sumameda (Kristalna i molekulska struktura makrolidnih antibiotika i njihovih kompleksa s metalima) 

Ukoliko se želite okušati u kristalizaciji limunske kiseline preporučamo da pogledate video na poveznici.

Vaša (kristalna) učiteljica

Karmen Holenda


VI. osnovna škola Varaždin