2022-09-02 11:33:00 Teslina Učionica - početna konferencija 1.rujna je u prostorima Općine Sibinj održana početna konferencija projekta „Teslina učionica“, odnosno TESLA'S ROOM, čiji je nositelj Osnovna škola Sibinjskih žrtava. „Teslina učionica“ je projekt financiran iz Financijskog mehanizama Europskog gospodarskog prostora 2014.-2021., u sklopu programa „Lokalni razvoj i smanjenje siromaštva“ Financijski mehanizam Europskog gospodarskog prostora (EGP) i Norveški financijski mehanizam pridonose smanjenju društvenih i gospodarskih nejednakosti u Europi te istovremeno jačaju bilateralnu suradnju između država darovateljica (Island, Lihtenštajn i Norveška) i Republike Hrvatske. Za razdoblje od 2014. do 2021. godine države darovateljice odvojile su ukupno 2,8 milijardi eura za 15 europskih zemalja: 1,5 milijardi eura u okviru EGP financijskog mehanizma i 1,3 milijardi eura u okviru Norveškog financijskog mehanizma. U spomenutoj perspektivi Republika Hrvatska će primiti 103,4 milijuna eura. U taj se iznos uklopilo niz projekata, a prvi na listi, s najviše osvojenih bodova, upravo je naš projekt za opremanje osnovnih škola STEM opremom - “Teslina učionica“. Osnovna škola Sibinjskih žrtava je na raspolaganje dobila 2.097.270,98 kn.
Nositelj projekta OŠ Sibinjskih žrtava projektom TESLINA UČIONICA / TESLA'S ROOM doprinosi rješavanju problema nedovoljne razine STEM vještina ciljem praćenja kompleksnog i tehnološki naprednog društva 21. st. bilateralnom suradnjom s obrazovnom ustanovom Geo Camp i udrugama Nikola Tesla-Genij za budućnost i Otvorena računalna radionica „Svi smo protiv“. Udruga Nikola Tesla - Genij za budućnost osnovana je s ciljem razvitka inovativnosti i kreativnosti te promicanja inovatorske djelatnosti. Otvorena računalna radionica „Svi smo protiv“ djeluje u cilju promicanja i unapređenja informatičke pismenosti. Geo Camp je obrazovna ustanova s Islanda posvećena jačanju znanja i razumijevanja prirodnih znanosti. Poseban naglasak stavljaju na STEM obrazovanje, proučavanje klimatskih promjena i obnovljivih izvora energije.
Ovim će se projektom poboljšati vještine ukupno 9 učitelja sudjelovanjem u 11 edukacija razvoja sposobnosti u STEM podučavanju koji će znanje prenijeti temeljem razvijenog školskog kurikuluma u 11 izvannastavnih/školskih aktivnosti na 71 učenika, uključujući 7 darovitih i 5 učenika s teškoćama u 1 adaptiranoj STEM učionici sa STEM vrtom. Također, zamišljena je terenska nastava za učenike škole i studijsko putovanje naših učitelja u Island i dolazak Islanđana u sibinjsku školu radi razmjene iskustava i rada na zajedničkom projektom zadatku. Početnu konferenciju je pripremila i otvorila radna skupina koja je bila zadužena za osmišljavanje projekta. Na početku je ravnatelj škole Josip Šišmanović, a ujedno i voditelj projekta, pozdravio goste, a nakon njega se načelnik Općine, Josip Pavić, obratio uzvanicima i čestitao na projektu te poželio sreću u svim aktivnostima koje slijede. Voditelj projekta i moderatorice su uzvanicima dali uvid u sve ono što Školu očekuje u narednih 17 mjeseci. Projekt će se provoditi kroz tri razine: edukacija učitelja, radionice s učenicima te opremanje škole STEM opremom. Uzvanicima se obratila i predsjednica Udruge Nikola Tesla - genij za budućnost i prestavila svoj rad. Nakon predstavljanja projekta, uslijedilo je STEM predavanje. Za tu prigodu, Škola je pozvala profesora fizike, Ivana Lutza. Ivan Lutz je kozmopolit, dobro poznat profesor i književnik iz Slavonskog Broda koji je zbog svog zabavnog pristupa znanosti i zanimanju za Nikolu Teslu inspirirao radnu skupinu koja je pripremala projekt pa se profesor našao kao savršen predavač za ovu manifestaciju. To se moglo vidjeti i po dojmovima uzvanika jer je predavač dao zabavnu notu početnoj konferenciji.
Početna konferencija je zatvorena značajnim riječima:
„Još jednom vam zahvaljujemo na dolasku jer ste svojom podrškom pokazali da svi zajedno možemo činiti zelenu, konkurentnu i uključivu Europu. Kako je jednom prilikom primijetio i sam Nikola Tesla: „Djelovanje čak i malih bića dovodi do promjena u cijelom svemiru.“ Tako ćemo i mi, malim koracima, činiti promjene koje će pokrenuti cijelu našu zajednicu.“
Predstavnici projekta „Teslina učionica“ ponosni su na projekt i bila im je posebna čast ugostiti goste na manifestaciji početne konferencije.
„Iznimno nam je drago što smo na početnoj konferenciji imali čast ugostiti predstavnike vlasti u našoj Općini, na čelu s načelnikom Josipom Pavićem, predstavnike susjednih općina i LAG-a Posavina, zamjenicu Veleposlanika Kraljevine Norveške, gospođu Latif. Zahvaljujemo se našim partnerima, predstavnicima vrtića, osnovnih i srednjih škola te Sveučilišta u Slavonskome Brodu. Bila nam je čast ugostiti predstavnice Sindikata hrvatskih učitelja, naše drage djelatnike, suradnike, a ponajviše se zahvaljujemo našim učenicima.“
Svi su gosti, na kraju manifestacije, pozvani na zakusku u prostor Škole. Ovom je konferencijom i službeno započela jedna lijepa STEM priča u Osnovnoj školi Sibinjskih žrtava.
Mateja Paradžik, provoditeljica Komunikacijskog plana projekta „Teslina učionica“ |
Osnovna škola "Ivan Mažuranić" Sibinj |