2012-05-02 13:48:56

Dogodilo se na današnji dan - Sibinj ugostio župana (2. svibnja 1887.)

Dragutin plemeniti Gvozdanović (stariji) je 2. svibnja 1887. kao „veliki župan  Županije požeške te gradova Požege i Broda“ posjetio Sibinj. Do toga je došlo zbog završetka dugotrajnog i mukotrpnog proseca integracije Vojne krajine i civilne Hrvatske  u jednu cjelinu (1871.-1886.) i  tako  je nestala Gradiška i Brodska pukovnija.

Slika: SPOMENICA iz Sibinja u kojoj se spominje dolazak župana

Njihov veći dio je postao teritorijalni dio Požeške županije. Ona je u tom trenutku imala 229.000 stanovnika, dva grada, 8 trgovišta i 480 sela. Naime, župan je htio vidjeti novi  teritorijalni dio koji je priključen županiji. Među njima je bila i tadašnja Upravna općina Sibinj. To je bio velik događaj za naselja unutar općine i cjelokupno stanovništvo. O tome najbolje govore zapisi iz školske spomenice iz Slobodnice i Sibinja. Tadašnji slobođanski učitelj Ivan Sivos je vrlo kratko zabilježio: “Dne 2 svibnja proputova kroz Sibinj veliki župan požeški Dragutin pl. Gvozdanović na putu kroz onaj dio bivše krajine koji je uređenjem nove uprave g. 1886. pod požešku županiju potpao. Dočeku u Sibinju priključili su se i naši Slobođani.“1Sibinjski učitelj Andrija Galić je bio manje suzdržan te je o tome s više pretencioznosti  u spomenici zapisao: „Posjeti na dan 2. svibnja prvi naš ustavni veliki župan požeški Dragutin pl. Gvozdanović onaj dio bivše Krajine, koji je po novom razdijeljenju naše domovine požeškoj županiji pripao. U Sibinju ga pozdravi učenik Ivan Didović lijepim govorom.“2 

Dva navedena izvora nam govore da je u taj događaj vjerojatno bila uključena školska mladež sa svih škola koje su bile u teritorijalnom opsegu upravne općine (autoru nedostaje školska spomenica iz Odvoraca). Sadržaj nam govori o tada uobičajenom ritualu. Poznate osobe su uz glavne prometnice bile na proputovanju te bi zastajale u većim naseljima i držali govore nakon čega bi usljedili obilasci institucionalne infrastrukture (crkve, škole, općine). Župan je vjerojatno bio na proputovanju prema tadašnjem Brodu na Savi. U tom razdoblju takav oblik instrumentalizacije upravnih institiucija i mladeži u političke svrhe je postao trend kojeg je usavršio tadašnji ban Károly Khuen-Héderváry. Navedena anegdota je sama po sebi zanimljiva zbog još jednog detalja, a to je činjenica da je Dragutin pl. Gvozdanović bio prvi župan u povijesti koji je  posjetio Sibinj (jer je prije naselje bilo pod vojnom upravom).

Dragutin pl. Gvozdanović (1827.-1901.) je bio sudac te potomak ugledne plemićke obitelji koja je imala u posjedu  vilu u Gornjem gradu, zagrebačkom elitnom naselju, koja i danas svjdoči o kulturi življenja imućnih i uglednih obitelji u Hrvatskoj krajem 19. i početkom 20. st. Naime,  zahvaljujući njegovom sinu koji se također zvao Dragutin mnogo je toga sačuvano u današnjim muzejima.3

 

1 Školska spomenica Slobodnica,1900., 27.
2 Školska spomenica Sibinj, 1894., 10.
3 Silvija Brkić, Zbirka Anke Gvozdanović, Zagreb - moj grad,2011., broj 33., 48.

 

Dragutin pl. Gvozdanović (stariji) je bio političar koji je imao podrijetlo, ugled i novac. Fotografije prikazuju kuću njegovog sina u Zagrebu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Materijale pripremio: K r e š i m i r    Š k u lj e v i ć, prof. povijesti

Fotografije preuzete sa: http://www.muo.hr/hr/zbirke/zbirke/zbirka-anke-gvozdanovic/plavi-salon,275.html

Slika1: Spomenica iz Sibinja u kojoj se spominje dolazak župana

 

Slika2: Spomenica iz Slobodnice gdje se spominje posjet župana


Osnovna škola "Ivan Mažuranić" Sibinj