2015-10-25 19:28:25

Analiza ankete o koprivi i češnjaku

Anketu obradili učenici 8.a razreda  Lana Vuzem, Lucija Strahinec, Barbara Rukav , Helena Poljak, Fran Švaljek  i Jan Fruk i učiteljica matematike Dragica Šalković. Zavirite u opširnije.

UPITNIK KOPRIVA I ČEŠNJAK

U sklopu učeničkog projekta zadruge naše škole GUCI I TRPUCI pod nazivom „ ŽIVJETI ZDRAVO“  i pod vodstvom učiteljica Ivanke Švaljek i Sanje Dunaj  provedena je anketa među učenicima i njihovim roditeljima. U anketi su bila pitanja vezana uz korištenje, pripravu i konzumiranje dviju vrlo poznatih biljaka u našem kraju: koprive i češnjaka .

Anketirano je 97 ispitanika od čega je bilo 21% muškaraca i 79% žena.

80% ispitanih bili su u dobnoj skupini  od 30 do 50 godina.  Zaključujemo da su upitnik većinom ispunjavali roditelji naših učenika.

Zanimljivi rezultati obrađenih anketa su:

KOPRIVA

Samo 20 % ispitanika  koristi koprivu u pripremi jela, a nešto više njih, 36% pije pripravke od koprive (čaj ili sok).

 Prema anketi u našim domaćinstvima najviše se konzumira čaj od koprive, čak  67% ispitanika. Od ostalih pripravaka koje ispitanici konzumiraju su sok , umak, ljekoviti pripravci, zamjena za špinat.

Od ispitanika koji  piju čaj od koprive samo njih 27 % beru  koprive i suše ih sami.

Samo pola ispitanika koprivu koristi za prehranu životinja, za gnojivo biljkama, ali i kao prevenciju u zaštiti biljaka od bolesti.

ZAKLJUČAK: Prema  rezultatima ankete  kopriva , kao vrlo zdrava i svima dostupna biljka u našim krajevima, zaista nije dovoljno iskorištena. Trebalo bi educirati učenike i roditelje kako koprivu još više iskoristiti u domaćinstvu.

 

ČEŠNJAK

75% ispitanika uzgaja češnjak u svom domaćinstvu i gotovo svi ga koriste u prehrani.

Češnjak se najčešće koristi kao začin u salatama, marinadama za meso, neizostavan je začin u varivima  i umacima , a koriste ga i za suhomesnate proizvode. Manjina ispitanih koristi češnjak uz ribu , a samo 11% ispitanika češnjak koristi u raznim ljekovitim pripravcima.

Većina ispitanih, 60%, upoznato je s ljekovitim svojstvima češnjaka u prevenciji bolesti tumora.

Polovica ispitanika imalo je neugodnosti zbog lošeg zadaha iz usta nakon konzumacije češnjaka, a isto toliko  ispitanih zna da se taj zadah može ublažiti žvakanjem lišća svježeg peršina.

ZAKLJUČAK: Prema odgovorima ispitanika u našim se domaćinstvima zaista dosta koristi češnjak i ispitanici su educirani o tom zdravom povrću.

 


Osnovna škola Side Košutić Radoboj