2010-12-03 09:32:00

Pomoć roditelja pri odabiru

Kako roditelji mogu pomoći pri odabiru srednje škole/budućeg zanimanja, a kako ne smiju pomagati?

Vaše dijete treba odluku o izboru zanimanja donijeti samostalno, vi mu u tome trebate samo pomoći - ne odlučujte vi i ne "gurajte" dijete tamo kamo ono ne želi ili ne može.Imajte povjerenja u prosuđivanje vlastitog djeteta.

Izbor zanimanja ne obavlja se samo u drugom polugodištu osmog razreda - to je proces koji traje dugi niz godina. Iz tog razloga je važno da djeci omogućite upoznavanje različitih poslova i zanimanja - kroz igru, druženje s različitim ljudima, gledanje TV emisija, obilaženje doslovno svih mjesta gdje ljudi mogu raditi. Pružite im što više informacija.

Iako pri izboru zanimanja pomažu nastavnici i stručnjaci koji se bave profesionalnim usmjeravanjem, obitelj najviše utječe na odluke mladih o njihovom budućem profesionalnom razvoju. Imajte to na umu i onda kad vam se čini da vas vaše dijete (koje je taman na teškom putu odrastanja) uopće ne sluša i ne uvažava, ne budite nametljivi, ali budite prisutni. Vi ne trebate pružiti gotovo rješenje.

Vaša najvažnija uloga jepodržati dijete u samostalnom donošenju odluke o upisu u srednju školu, fakultet ili odabiru zanimanja.Budite iskreni, otvoreni, slušajte svoje dijete i razgovarajte s njim.

Djeca nas promatraju - ne pokušavajte sakriti ono što ne volite, pričajte im o svom poslu, svojim dvojbama i problemima pri izboru zanimanja i svojim dobrim i lošim iskustvima. Neka im vaša iskustva budu primjer i pouka iako ih možda neće uvažiti.

Prilagodite svoja očekivanja - ona mogu biti visoka, ali ponajprije moraju biti realna.

 


Osnovna škola Side Košutić Radoboj