2010-03-08 08:27:00

INTERVJU S TOMISLAVOM GOLUBANOM

Što su naši novinari saznali o našem gostu. tj. kada i gdje je počeo svirati usnu harmoniku i još niz zanimljivosti.

1. Kada ste i zašto počeli svirati usnu harmoniku?

Svoju prvu usnu harmoniku kupio sam 1997. godine inspiriran zvukom s ploče «Wizard of Harmonica», američkog majstora tog instrumenta Sonnya Terrya. Jednostavno sam bio oduševljen kako je usna harmonika zvučala na toj ploči te sam se odlučio posvetiti proučavanju tog instrumenta.

 2. Gdje ste do sada nastupali?

Mali klubovi, velike koncertne dvorane, školske učionice, ulice, vlakovi,... Ova lista je predugačka zbog prirode mog instrumenta. Naime usna harmonika je dovoljno mala da ju uvijek možete imati sa sobom i nastupati gdje god želite. Čak i na Mjesecu.
Što se tiče konkretnijeg odgovora, najvažniji nastupe održao sam u američkom gradu Memphisu te Norveškom gradu Notoddenu u kojem se već dugi niz godina održava najveći europski blues festival.

 3. Kakav je osjećaj svirati usnu harmoniku?

Stvarati glazbu, proizvoditi tonove, muzicirati s kolegama glazbenicima, izmamiti osmjeh publike i osjetiti njihovo zadovoljsto je predivan osjećaj.

4. Kako ste uopće otkrili taj instrument?

Doista slučajno. Spomenuta ploča iz 1. pitanja glavni je «krivac». Kasnije sam saznao da je moj pokojni djed svirao usnu harmoniku pa pretpostavljam da ima nešto i u genima.
 

5. Čime se još bavite u životu?

Po struci sam diplomirani ekonomist ali se od završetka fakulteta bavim isključivo glazbom.

6. Kakve su skladbe na vašem najnovijem CD-u ''Zagorje blues''?

Album je kombinacija instrumentalnih i vokalnih skladbi, autorskih i tradicijskih melodija. U njegovu nastanku sudjelovalo je 30 glazbenika tako da je i glazbena slika dosta bogata.

7. Svirate li još koji instrument?

Nažalost ne.

8. Skladate li sami neke kompozicije?

Da, skladam; većinu glazbe na albumu „Zagorje blues“ sam napisao ja. Kad god sam inspiriran, bilo nekim događajem, zvukom, pojavom ili sl., nastojim to uobličiti u neku kompoziciju. Nekad se ta inspiracija odmah pretoči u pjesmu, a nekad stoji neko vrijeme u ladici dok se ne spoji s tekstom, nastavkom ili refrenom.
 

9. Gdje ste toliko naučili o blues glazbi i usnoj harmonici?

Dugi niz godina sam proučavao sve što mi je došlo pod ruku, oko i uho, a imalo je veze za bluesom i usnom harmonikom. Taloženje svih tih informacija rezultiralo je mojim znanjem iako i danas još uvijek učim i tražim nove informacije.

10. Što vas je potaklo da radite s djecom i prenosite im svoje znanje?

Vezano na prethodno pitanje, na samim počecima bavljenja glazbom nisam mogao doći do informacija koje su me zanimale. Tada nisam posjedovao računalo, internet je bio u povojima pa su infrmacije koje sam tražio vrlo teško i dugo putovale do mene. Da bih spriječio da se takvo nešto dogodi nekom novom zaljubljeniku u usnu harmoniku i blues glazbu, osmislio sam zabavno-edukativni program prilagođen učenicima osnovnih i srednjih škola. Na taj način djeca prime osnovne informacije o razvoju suvremene glazbe i o usnoj harmonici; sasvim dovoljno za početak.

11. Kakav je osjećaj dobiti Porina?

Spektakularan. To je prestižna nagrada hrvatske diskografske industrije. Samim time prema njoj se odnosim s velikim poštovanjem.

12. Svirali ste s Ivicom Kostelićem. Kako je došlo do te suradnje?

Ivica je veliki zaljubljenik u rock i blues glazbu, a s druge strane i vrlo stručan po tom pitanju. Sviranje i druženje s njim uvijek je poseban doživljaj. Energija koju ima na skijaškoj stazi vrlo lako se osjeti i na pozornici. Naše poznanstvo i suradnja traje od 2004. godine.

13. Što biste nama mladima poručili; dajte nam neki svoj moto kojeg se držite u životu!

 «Glazba je moralni zakon, ona dušu daje svemiru, krila mislima, leti do mašte, a životu daje radost i privlačnost», Platon


Osnovna škola Side Košutić Radoboj