2023-03-20 12:59:16

Dan broja Pi

Dan broja Pi je godišnja proslava kojom se obilježava matematička konstanta   (pi). 

Broj Pi predstavlja omjer opsega i promjera kružnice. Njegova vrijednost zaokružena na dvije decimale iznosi 3.14. Zato se baš datum 14.3 odredio kao dan broja Pi. 
Pi ima izuzetno veliku primjenu u matematici i fizici. Pojavljuje se u puno važnih formula kao što su formule za površinu kruga i elipse, obujam kugle, valjka i stošca. 
Tisućama godina, ni jedan broj nije toliko zaokupljao znatiželju matematičara kao broj Pi.

Otkrili su ga Babilonci prije više od 4000 godina. Slavni matematičar Arhimed, koji je živio od 287. do 212. godine prije Krista, prvi je točno procijenio vrijednost broja Pi.
Pojavom računala počeli su se obarati rekordi. Godine 1949. računalo ENIAC izračunalo 2037 znamenki broja Pi, a krajem osamdesetih broj znamenki premašio je milijardu!
Broj Pi ima beskonačno mnogo znamenki, tako da se i danas nastavlja obaranje rekorda u izračunavanju sve većeg broja znamenki. Danas je već poznato više od 50 trilijuna znamenki! 
Pi je spojio i dva najpoznatija genija 20. i 21. stoljeća; naime, na ovaj se poseban dan rodio fizičar Albert Einstein, a umro fizičar Stephen Hawking.

Učenici 7. i 8. razreda obilježili su ga tako što su napravili plakate sa zanimljivostima o broju Pi, Albertu Einsteinu i Stephenu Hawkingu te natjecanjem u pamćenju znamenki broja Pi.
Na natjecanju je pobijedila učenica Barbara Živko (7.b) koja je upamtila 53 znamenke.

 

                  
                  Jelena Hunjadi i Tanja Brlek Lončarek, nastavnice matematike


Osnovna škola Sokolovac