Danas je u našoj školi bilo posebno svečano. Učenici, učitelji i njihovi gosti obilježili su Dan škole priredbom i radionicama na temu bioraznolikosti.
Priredbi su nazočili zamjenik župana Ratimir Ljubić, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu, znanost, sport i nacionalne manjine Ana Mušlek, župnik župe Presvetog trojstva iz Reke Dario Levanić, načelnik općine Sokolovac Vlado Bakšaj i brojni drugi gosti koji redovito obogaćuju rad škole svojim angažmanom i podrškom. Dvorana društvenog doma u Sokolovcu ispunila se veseljem, recitacijama, igrokazima, pjesmama i plesom, a sudjelovali su brojni učenici i njihovi mentori. Proglašeni su najprijatelji svakog razreda koje biraju učenici, ne na temelju popularnosti, nego na temelju pravednosti, odgovornosti, međusobnog uvažavanja i pomaganja među učenicima. Za uspješno sudjelovanje na kvizovima znanja nagrađeni su učenici iz ekipe Sokoli i njihova mentorica.
Proslava Dana škole nastavila se u prostorima škole gdje su se odvijale radionice, natjecanja i interaktivna predavanja na temu bioraznolikosti, što je bila i tema cjelogodišnjeg školskog projekta a koje su organizirane u suradnji s vanjskim suradnicima. Učenici su imali prilike odabrati teme koje ih zanimaju, a evo održanih radionice i predavanja.
PALIČNJACI, MESOJETKE I HOTEL ZA KUKCE
U prirodoslovnoj radionici učenici su upoznali razlike između obične i mesojedne biljke, na koji način mesojetke love svoje žrtve te su saznali koje se vrste mogu pronaći u Hrvatskoj. Upoznali su paličnjaka, njegov životni ciklus i mimikriju te su sudjelovali u izradi školskog terarija za paličnjake koji su od sada školski ljubimci i podstanari. Uz pomoć učitelja fizike učenici su bili aktivno uključeni u izrađivanje hotela za kukce. Učenicima je bilo zanimljivo korištenje alata i razvijanje praktičnih vještina. Pojedini učenici nisu se dali kući s radionice te su nastavili s radom i nakon službenog završetka radionica.
RADIONICA AKVARELA
Na likovnoj radionici u suradnji sa slikarima Marijom i Tomislavom Grabar, učenici su slikali livadno bilje u tehnici akvarela. Uz iskusne savjete slikara ostvareni su prekrasni radovi koji su po završetku radionice izloženi.
LJEKOVITO BILJE
Učenici su se kroz prezentaciju učenika osmih razreda upoznali s ljekovitim biljem našeg podneblja, kušali med od maslačka, sok od bazge i koprive te pekli palačinke s pastom od kopriva. Radionica je učenicima bila zanimljiva, osobito kulinarski dio o čemu su svjedočili dugi redovi čekanja za palačinke koje su pripremali učenici, a koje su velikodušno podijelili s učenicima sa drugih radionica.
UKRAŠAVANJE PREŠANIM CVIJEĆEM
Na radionici sa prešanim cvijećem, učenici su saznali kako se preša cvijeće te su izrađivali straničnike (bookmarkere) i sličice od prešanog cvijeća i lišća. Nastali su prekrasni šareni radovi koji su također poklonjeni gostima i suradnicima škole.
SADNJA BILJA
Na radionici sadnje profesorica Danica Marijan iz Gospodarske škole u Križevcima govorila s učenicima je sadila ljekovito, začinsko bilje te voće i povrće za uporabu u školskoj kuhinji. Učenici su uz posađene biljke postavili tablice s imenima biljaka tako da su sanduci sa posađenim biljem postal mala učionica na otvorenom. Kroz radionicu učenici su učili o vrstama bilja, različitim načinima sadnje i razmnožavanja bilja.
LOVAČKE PRIČE
Prava izložba prepariranih životinja održana je i na radionici o lovstvu koje su vodili članovi Lovačke udruge Sokol. Voditelji su predstavili djelatnosti lovaca naglašavajući da se lovci primarno brinu o šumskim životinjama te da njihova glavna djelatnost nije odstrel. Govorili su o životinjskim vrstama prisutnim u našem podneblju, puštali su zvučne zapise glasanja pojedinih životinja te prenijeli neke lovačke običaje i zgode.
RIBOLOV KAO HOBI
O popularnom hobiju među dječacima – ribolovu, govorio je g. Dragutin Sanković. Objašnjavao je kako postati ribolovac, pokazao je opremu za ribolov, objasnio koja oprema je potrebna za ulov koje vrste riba te govorio o različitim vrstama slatkovodnih riba i njihovim osobitostima. Podijelio je i razne zgode iz života ribolovca, a učenici koji i sami imaju iskustva u ribolovu su postavljali razna dodatna pitanja.
ŠTAFETNE IGRE
Najglasnija i najaktivnija radionica bila je ona štafetnih igara na temu projekta Bioraznolikost u kojoj su timovi nosili imena i simbole životinja koje su proučavali – bubamare, ježevi, pčele i dabrovi. U igrama su se krili zadaci znanja vezani uz bioraznolikost. Svaka je ekipa pobijedila u nekoj disciplini te se može reći da su svi bili pobjednici.
KVIZ ZNANJA
U kvizu na temu Bioraznolikosti sudjelovale su četiri ekipe sastavljene od učenika petog do osmog razreda – Buldozi, Vjeverice, Čimpanze i Miševi. Najuspješniji su bili Buldozi, dok su ostale tri ekipe podijelile drugo mjesto s jednakim brojem bodova. Pojedini učenici su iskusni kvizaši, dok su se neki prvi put okušali u kvizovima znanja. Kviz je protekao u veseloj i dinamičnoj atmosferi.
TAJNI ŽIVOT PČELA
O životu pčela i pčelarstvu učenike je podučio Goran Dević, pčelar koji se time bavi već 14 godina i kaže da još uvijek ništa ne zna o pčelama. Poručio je da je pčelarstvo za one koji vole boraviti u prirodi. Pokazao je košnicu i njezine dijelove, prezentirao pribor koji se koristi u pčelarstvu i niz zanimljivosti o pčelama. Najslađi dio prezentacije bila je degustacija meda i medenjaka.
IZRADA SMOOTHIEJA
Još jedna ukusna radionica bila je ona o izradi smoothieja. O vrstama i nazivima smoothieja uvodnu prezentaciju održala je gošća Ivana Pintarić, multitalentirana učiteljica hrvatskog jezika. Nakon prezentacije, učenici su se podijelili u tri skupine prema boji smoothieja – zelenu, žutu i narančastu te su izrađivali i kušali sve tri vrste. Učenici su pokazali spretnost i otvorenost za nove okuse, a najpopularniji su bili zeleni smoothieji sa špinatom.
PREZENTACIJA UČENIČKIH RADOVA NA PROJEKTU
Prilikom Projektnog dana prezentirani su i učenički radovi nastali tijekom školske godine – ježevi od keramike nastali u suradnji s keramičarem Dragutinom Ciglarom te mini knjižica Katalog ljekovitog bilja koji su tijekom projekta istraživačkim radom izradili učenici petog i šestog razreda. Na panoima su bili izloženi razredni plakati o odabranim životinjama koje su učenici istraživali te učeničke ilustracije za ploče za poučnu stazu u šumi Plavo koja je u izradi. U prostoru ispred školske knjižnice postavljena je izložba umjetničkih fotografija "Bioraznolikost našeg podneblja kroz biblijsku riječ i fotografiju" koja je ostvarena u sklopu projekta: "Svaki je dan moj novi dar". Projekt je financijski podržan od strane resornog ministarstva, a voditeljica istog je učiteljica hrvatskog jezika Leila Zainul. Izložba je realizirana u suradnji s vjeroučiteljicom Anitom Fajdetić.
Učenici su uzgajali i presadnice povrća i cvijeća te su plodove svog rada pokazali i donirali gostima i zainteresiranim učenicima na prigodnom štandu u holu škole.
Gosti i suradnici škole koji su nazočili na priredbi i obišli radionice izrazili su zadovoljstvo raznolikošćusadržaja i aktivnosti. A za učenike bio je ovo dan zajedništva i dobrodošao odmor od školskih klupa na jedan drugačiji školski dan.
FOTOGRAFIJE