2010-03-16 13:10:00

Kako smanjiti strah od ispitivanja?

Mnoge učenike prije ispitivanja obuzmu neugodni osjećaji straha. Ponekad se događa da takve neugodne osjećaje dožive i za vrijeme učenja ili prije odlaska u školu, neki tijekom nastave, tijekom pisanja kontrolnog, ili pak nakon njega.

Bitno je znati kako je strah normalna ljudska reakcija. Povećava našu budnost i spremnost, te omogućava da se aktivira sva naša energija kako bi nešto napravili najbolje što znamo. No ako je trema prekomjerna, može ometati naša postignuća i postaje štetna. Tada se učenicima dogodi da ih strah blokira i da nisu u stanju pokazati što su naučili.

Važno je znati prepoznati strah i naučiti kako se s njim efikasnije suočavati. Ne trebamo ga potpuno odstraniti, već samo smanjiti na razinu koja je za nas podnošljiva i korisna.

            Svi oni koji doživljavaju strah ne moraju se osjećati bespomoćno jer postoji mogućnost da se to promijeni.

Evo što vam može pomoći:

PRIJE ISPITIVANJA

      Vrlo je važno dobro se pripremiti. Znači bitno je početi učiti na vrijeme jer je to najbolji način da se riješite  treme. Kad smo dobro pripremljeni imamo osjećaj sigurnosti i time je strah od neuspjeha manji.       Učite aktivno i s razumijevanjem; postavljajte si pitanja, organizirajte gradivo, ponavljajte i pamtite svojim riječima (ako želite znati više pročitajte savjete o uspješnom učenju)       Za vrijeme učenja sklonite sve što vam ometa pažnju i koncentriirajte se samo na učenje, ali si planirajte i vrijeme za odmor te fizičke aktivnosti       Ciljeve koje si postavite neka budu ostvarivi       Dok učite ne opterećujte se negativnim mislima vezanim uz ispitivanje (npr. „neću stić“, „ništa neću znati“)       Noć prije ispitivanja ili velikog ispita se dobro naspavajte i odmorite tako da na ispitivanje dođete naspavani i sviježi       Prije dolazka u školu obavezno jedite nešto hranjivo       Opustite se, možete nekoliko puta duboko udahnuti bez straha da će se to primijetiti

ZA VRIJEME ISPITIVANJA                          

      Opustite se i ohrabrujte se govoreći si „naučila sam“, „mogu ja to“ (sami smislite rečenice koje će vam pomoći; kao da ohrabrujete prijatelja)       Pažljivo slušajte i koncentrirajte se na postavljeno pitanje       Ako vam postavljeno pitanje nije jasno zamolite nastavnika da ponovi ili preoblikuje pitanje       Kod pismenog ispita svu pažnju usmjerite na ispit       Svako pitanje pročitajte pažljivo i do kraja       Ako je neko pitanje nerazumljivo zamolite nastavnika da ga pojasni       Počnite s pitanjem koje je najlakše       Koncentrirajte se samo na jedno pitanje       Pratite koliko imate vremena i planirajte vrijeme za pojedine odgovore       Ako primjetite da vam ponestaje vremena usmjerite se na pitanja koja najbolje znate i rješavajte prvo njih       Ne obraćajte pažnju ako su drugi već gotovi, usmjerite pažnju na ono što radite i što znate       Ako ostane dovoljno vremena provjerite svoje odgovore. Žurba se ne isplati!       I na kraju vjerujte u sebe!

Osnovna škola Sokolovac