2013-02-03 19:54:12

PREDSTAVLJAMO OPISE ZANIMANJA II.

Danas se upoznajte s trogodišnjim strukovnim programima.

ALATNIČAR

Bavi se izradom ručnih i strojnih alata za serijsku proizvodnju i obradu proizvoda od metala, plastičnih masa i drugih materijala. Alate izrađuje na temelju nacrta, skica i ostale potrebne tehničke dokumentacije. Osim dizajniranja i izrade novih, alatničar popravlja i oštećene alate. U radu se služi različitim postupcima obrade potrebnih materijala (rezanjem, savijanjem, bušenjem, tokarenjem, brušenjem, zavarivanjem i lemljenjem) te obavlja precizna mjerenja i kontrolu elemenata i sklopova. Također ugrađuje hidraulične i pneumatske sisteme upravljanja, programira numerički upravljane alatne strojeve te provjerava njihovu funkciju i ispravnost. Moguće zapreke za obavljanje navedenih poslova su teža oštećenja vida, alergije na prašinu i metal te oboljenja koštano-mišićnog sustava.

 

ARMIRAČ

Prenosi zacrtane mjere i oblike na armaturne željezne šipke koje potom kroji, reže, savija i povezuje s pomoćnom armaturom u čvrstu cjelinu. Povezane šipke montira i ugrađuje u betonske konstrukcije građevinskih objekata prema projektnoj dokumentaciji. Armirač treba savladati ručno i strojno savijanje armature. Armaturu mora znati zavezati žicom ili spojiti zavarivanjem te je prije betoniranja detaljno pregledati i očistiti od hrđe. Ozbiljne zapreke za obavljanje poslova armirača su epilepsije i sklonost nesvjesticama, emocionalna nestabilnost, bolesti kralježnice, bolesti i deformiteti udova, oslabljena funkcija sluha i vida te bolesti dišnih organa.

 

AUTOELEKTRIČAR

Održava, popravlja i regulira rad električnih i elektroničkih uređaja, sklopova i instalacija u automobilu. Proizvodi i održava akumulatore, električnu opremu za motore, cestovna vozila i radne strojeve. Osim kontrole i dopune elektrolita u akumulatoru te zamjene i podešavanja svjetlosnih tijela vozila, autoelektričari ugrađuju i popravljaju uređaje za zaštitu od provale, radioprijemnike i druge komunikacijske uređaje.Također, izrađuju potrebne elektroinstalacije na vozilima, montiraju dodatnu opremu te kontroliraju rad uređaja i sklopova uz pomoć mjernog instrumenta. Zapreke za obavljanje poslova autoelektričara su teškoće vida, prepoznavanja i razlikovanja boja te otežana pokretljivost tijela. Pojačano znojenje dlanova smetnja je u radu s elektroničkim komponentama.

AUTOLAKIRER

Obavlja poslove zaštite, lakiranja i emajliranja proizvoda kao što su automobili, metalni namještaj, različita kućišta i drugo. Čisti podlogu od prljavštine i korozije, priprema je za bojanje te potom nanosi boju koju nakon sušenja brusi i polira. Radi u zatvorenom prostoru, s kemikalijama i lako isparljivim tvarima pa se mora strogo pridržavati propisa i uputa zaštite na radu. Autolakirer se najčešće zapošljava u autoremontnim radionicama, ali se može zaposliti i u automobilskoj industriji, brodogradnji, te u zanatskim radionicama. Obavljanje navedenih poslova zahtijeva spretnost, dobar vid i razlikovanje boja. Zapreke za rad su kronične bolesti unutrašnjih organa (osobito dišnih organa, jetre i bubrega), alergije i kožne bolesti.

 

AUTOLIMAR

Popravlja i po potrebi izrađuje dijelove automobilskih okvira i karoserija, teretnih vozila, autobusa, prikolica i dr. te radi na poslovima njihove montaže i demonteže. U automobilskoj industriji autolimar radi na izradi, ugradnji, ispitivanju i podešavanju dijelova automobilskih karoserija. Autolimari u servisima popravljaju oštećene dijelove automobilskih karoserija ili ih zamjenjuju novima. Oni također održavaju i priključuju noseće dijelove prikolica te vrše zaštitu vanjskih i unutarnjih dijelova od korozije. Zapreke za obavljanje poslova autolimara su loša tjelesna kondicija i opće zdravstveno stanje, oboljenja koštano-mišićnog sustava te teža oštećenja vida.

 

AUTOMEHANIČAR

Popravlja i održava motorna vozila u servisnim i remontnim radionicama, servisima proizvođača automobila i u obrtničkim radionicama. Zamjenjuje, odnosno dopunjava odgovarajuće tekućine, kontrolira i podešava rad pojedinačnih mehanizama, izmjenjuje potrošene dijelove, zateže vijke i podmazuje pokretne dijelove. Automehaničar obavlja i poslove koji se odnose na djelomično održavanje karoserija, okvira i zaštitu od korozije te vrši ispitivanje motora s unutarnjim izgaranjem, kočionih uređaja, sustava paljenja i uređaja za pročišćavanje ispušnih plinova. Za obavljanje navedenih poslova potrebno je imati dobar vid i sluh, sposobnost razlikovanja boja, te razvijenu motoriku i preciznost ruku i prstiju. Zapreke za rad na poslovima automehaničara su alergije, epilepsija, smetnje u radu dišnih organa, oboljenja kralježnice.

 

BRAVAR

Bavi se proizvodnjom različitih ručnih alata, jednostavnijih dijelova strojeva, metalnih ograda, prozora, vrata, metalnog namještaja i drugih metalnih građevinskih elemenata. Po predloženom ili vlastitom nacrtu crta na odabranom materijalu oblike i mjere, koje potom ručno ili strojno izrezuje. Tako grubo oblikovane predmete oblikuje u fi nalne proizvode – piljenjem, bušenjem, rezanjem navoja, glodanjem, brušenjem, zakivanjem, zavarivanjem i drugim postupcima obrade te ih ugrađuje. Za obavljanje navedenih poslova potrebna je spretnost, sposobnost prostornog predočavanja, smisao za rješavanje tehničkih problema, a poželjna je i kreativnost. Velik dio posla obavlja stojeći, izložen buci strojeva, metalnoj prašini, često i prljavštini, bljeskanju, neugodnim mirisima i dimu prilikom zavarivanja. Pri radu postoji povećana mogućnost ozljeđivanja, osobito ruku i očiju. Nužno je strogo uvažavanje mjera zaštite na radu i korištenja zaštitnih sredstava  - zaštitnih naočala, pregača, rukavica, posebnih zaštitnih cipela i sl.

 

CNC OPERATER

CNC operater radi u tvrtkama strojne obrade, u pogonima održavanja i proizvodnje strojnih dijelova i uređaja. Obrazovanjem za ovo zanimanje stječu se kompetencije za samostalno obavljanje poslova i radnih zadataka rukovanja klasičnim i numerički upravljanim alatnim strojevima (NUAS) u proizvodnji kao i izradi strojnih dijelova pri remontu strojeva i uređaja. Samostalno izrađuje jednostavnije tehničke crteže i skice, a složenije očitava kako bi prema njima mogao izrađivati izratke. Za sve se proračune, skiciranja i crteže koristi odgovarajućim računalnim programima, naročito vezanim uz crtanje na računalu (AutoCAD, Catia, SolidEge). Koristi se programom za simulaciju koji služi za programiranje CNC stroja i izvođenje 3D simulacija obrade. Može biti izložen utjecaju buke, vibracija ili prašine. Važan je dobar vid i sluh, razvijena mikromotorika, sposobnost prostornog predočavanja, strpljivost, pedantnost u radu te sposobnost koncentracije. Zapreke za rad su bolesti mišića, zglobova i živaca, oštećen sluh, oboljenje kože ruku te kronične bolesti unutarnjih organa.

 

CVJEĆAR

Pribavlja, oblikuje, aranžira i prodaje sve vrste cvijeća te svakodnevno brine o uzgoju cvijeća i ukrasnog bilja do trenutka prodaje. Izrađuje cvjetne aranžmane, bukete i vijence po narudžbi ili za neposrednu prodaju, koristeći se pri tome elementima oblikovanja cvjetnog aranžmana, tehničkim pomagalima i dekorativnim dodacima. Za obavljanje navedenih poslova poželjna je kreativnost i smisao za lijepo, strpljivost, ljubaznost i komunikativnost. Zapreke za obavljanje navedenih poslova su teškoće vida, nemogućnost raspoznavanja boja, teže kronične bolesti koštano-mišićnog sustava i alergijske reakcije na cvjetni pelud.

 

DIMNJAČAR

Bavi se čišćenjem i ispitivanjem svih vrsta dimnjaka i spojnih dijelova, ventilacijskih i sličnih uređaja, ogrjevnih naprava (peći) i centralnih ložišta. Dimnjačar provodi mjere zaštite od požara, a također vrši i kontrolu povrata dimnih plinova u prostoriju, pregled dimnjaka za priključenje novog trošila ili ventilacije te izdaje nalaze o ispravnosti (atest). S obzirom da posao dimnjačara zahtijeva penjanje i hodanje, zapreke za obavljanje navedenih poslova su vrtoglavica ili strah od visine, alergije i bolesti i komplikacije u funkcijama dišnog sustava. Također, dimnjačar mora biti tjelesno otporan i imati dobru opću spretnost tijela i ruku.

 

ELEKTROINSTALATER

Postavlja, ispituje, stavlja u pogon i održava niskonaponske instalacije i postrojenja za raspodjelu električne energije, antenske i komunikacijske instalacije, uzemljenja i gromobrane te postrojenja za izjednačavanje potencijala, rasvjetnih uređaja i rezervnih izvora električne energije. Također, radi na obilježavanju instalacija, postavljanju cijevi i vodova, ugradnji razvodnih ormara, priključnih elemenata, električnih uređaja i elektroopreme. Ako je zaposlen u uredima i poduzećima, popravlja električnu opremu, a ako radi u industrijskim postrojenjima, tada postavlja i održava električnu opremu te sudjeluje u održavanju i popravcima različitih vrsta motora. Za obavljanje poslova elektroinstalatera važna je dobra psihofi zičke kondicija, dobar vid i sposobnost razlikovanja boja.

 

ELEKTROMEHANIČAR

Izrađuje i montira dijelove za elektrouređaje, vrši popravke te ispituje njihovu ispravnost. Područje rada prvenstveno uključuje popravak električnih aparata za kućanstvo (hladnjaka, zamrzivača, strojeva za pranje posuđa i rublja, sušilica, miksera, glačala i dr.). Također proizvodi, popravlja i održava opremu za distribuciju i kontrolu električne energije te mjerila za opskrbljivanje strujom. Postavlja i država postrojenja i sustave za grijanje, klimatizaciju i hlađenje prostorija te proizvodi i popravlja transformatore, električne rotacijske strojeve i dr. Također montira i održava pokretne stepenice i dizala. Zapreke u obavljanju navedenih poslova mogu biti zdravstvene poteškoće dišnih organa, bolesti koštano-mišićnog sustava, smetnje vida i sluha, nemogućnost prepoznavanja boja, te pojačano znojenje ruku.

 

ELEKTROMONTER

Elektromonter obavlja poslove u proizvodnji, prijenosu i distribuciji električne energije od proizvođača do potrošača. Također radi na montiranju i rekonstrukciji elektroenergetskih postrojenja, električnih mreža i elektroinstalacija. Radi i na postavljanju strojeva, transformatora, mjerno-regulacijskih naponskih vodova, visokonaponskih i niskonaponskih razvodnih postrojenja i električnih upravljačkih aparata. Strah od visine, teškoće s ravnotežom, smetnje respiratornog sustava (bronhitis, astma), epilepsije, problemi s motorikom i oboljenja koštano-mišićnog sustava su prepreka za obavljanje navedenih poslova.

 

ELEKTRONIČAR-MEHANIČAR

Mjeri električne veličine, izrađuje, ispituje i popravlja elektroničke sklopove, izrađuje jednoslojne i višeslojne ploče s tiskanim vodovima te ispituje, održava i popravlja elektroničke uređaje (TV i radio prijemnike, audio uređaje, uređaje za reprodukciju i snimanje optičkog zapisa zvuka, antenske uređaje za satelitski prijenos slike i sl.). Za obavljanje poslova ovog zanimanja važno je imati dobar vid i sluh, sposobnost razlikovanja boja te dobro razvijenu psihomotoriku.

 

FASADER

Obavlja poslove postavljanja i obnavljanja fasada na različitim građevinskim objektima, te je zadužen i za unutarnje uređenje zidnih površina javnih i industrijskih objekata. Osim izrade novih fasada, fasaderi saniraju i restauriraju fasade koje su oštećene zbog različitih utjecaja vlage, mehaničkih i drugih oštećenja na stambenim i javnim objektima te spomenicima kulture i povijesti. Za izradu fasada potrebno je poznavanje svih vrsta klasičnih i suvremenih materijala koji se koriste u izradi fasade. Budući da se fasaderski poslovi obavljaju i u nepovoljnim vremenskim uvjetima – na visokim i niskim temperaturama, vjetru, suncu i dr., fasaderi moraju biti zdravi i izdržljivi, emocionalno stabilni, imati dobru koordinaciju pokreta.

 

FINOMEHANIČAR

Popravlja i održava složene tehničke uređaje poput uredske tehnike (pisačih strojeva, pisača, fotokopirnih strojeva, registra blagajne), optičkih instrumenata (fotoaparata, videokamera, mikroskopa, geodetskih instrumenata, dalekozora, libela projekcijskih aparata), konfekcijskih strojeva, vaga i dr. Na temelju tehničko-tehnološke dokumentacije popravlja i kontrolira rad uređaja te sudjeluje u njihovoj proizvodnji. Poželjne osobine fi nomehaničara su preciznost u radu, strpljivost i smisao za mehaniku. U radu je često izložen buci, a ako radi u trgovini ili predstavništvima tvrtki koje proizvode fi nomehaničke uređaje, radi u ugodnim prostorima. Moguće zapreke za rad su izražene smetnje vida i sluha, poteškoće u razlikovanju boja, veća oštećenja koštano-mišićnog sustava (ruku, nogu i kralježnice), respiratorne smetnje, sklonost alergijama te kronični ekcem.

 

FOTOGRAF

Obavlja snimanja, obrađuje snimljene materijale i izrađuje fotografi je, fotoreprodukcije umjetničkih djela, plakata, postera i druge oblike video zapisa. Komercijalni fotograf pravi fotografi je koje izdavač potom objavljuje kao ilustracije u knjigama, časopisima, plakatima i sl. Fotograf-portretist izrađuje fotografi je za dokumente ili fotografi ra važne događaje (vjenčanja, rođendane, promocije). Fotoreporteri fotografi raju za novine i časopise različite situacije, najčešće iz područja politike, zabave i športa te drugih područja koja su od interesa javnosti. Zapreke u obavljanju navedenih poslova su veće teškoće vida, nesposobnost razlikovanja boja, zdravstvene teškoće koje otežavaju okretnost i brzinu reagiranja te osjetljivost na kemikalije.

 

FRIZER

Pruža usluge oblikovanja i njege kose te uređivanja brade i brkova klijenata. Također izrađuje perike i umetke za kosu, pruža usluge bojanja trepavica i obrva, a ponekad i dekorativnog šminkanja. Frizeri se zapošljavaju uglavnom u frizerskim salonima, no mogu raditi i na televiziji, filmu ili u kazalištu. Moraju imati dobro razvijenu motoriku, dobar vid i sposobnost razlikovanja boja i svjetlina. Za obavljanje poslova frizera potrebno je imati zdrav koštano-mišićni sustav zbog opće pokretljivosti i dugotrajnog stajanja na nogama. Zapreke za rad su poteškoće s dišnim sustavom i alergijske reakcije na kemikalije koje se koriste pri radu. Osobe s većim oštećenjem vida, nesposobnošću razlikovanja boja također ne mogu udovoljavati zadacima ovog zanimanja. Frizer treba biti kreativan, s izraženim smislom za estetiku te komunikativan, strpljiv i ljubazan s klijentima.

 

GALANTERIST

Izrađuje i popravlja razne galanterijske proizvode: torbe, remene, navlake, rokovnike, novčanike i sl. Prema dobivenom ili samostalno kreiranom modelu, galanterist uzima određenu vrstu materijala i kroji dijelove budućeg proizvoda. Ako izrađuje proizvod od prave kože, skrojene dijelove stanjuje u stroju dok ne dobije potrebnu debljinu. Pripremljene komade obilježava šilom, da bi se u kasnijem postupku znalo gdje i kako prošivati i sastavljati komade u konačni proizvod. Pojedine dijelove lijepi ručno i zatim ih sastavlja strojnim šivanjem. Galanterist se služi raznim alatima (škarama, krojačkim nožem, šilom, metrom, čekićem) i strojevima (strojem za krojenje, za šivanje i prešanje kože). U radu se koristi prirodnom i umjetnom kožom, podstavom, koncem, ljepilom, bojama i raznim galanterijskim ukrasima. Radi uglavnom u zatvorenoj prostoriji u kojoj se ponekad osjeća miris ljepila, kože i boje. Ponekad je izložen buci strojeva. Za obavljanje poslova galanterista potrebna je dobra ručna spretnost, dobar vid i raspoznavanje boja.

 

GLAZBALAR ZA TRZALAČKA GLAZBALA

Posao glazbalara je popravljanje, ugađanje i restauriranje glazbala. Popravljač i graditelj gitara i ostalih trzalačkih instrumenata pregledava glazbalo i svira na njemu kako bi odredio kvar. Po potrebi zamjenjuje pragove, ugrađuje ili mijenja drvene i metalne dijelove na instrumentu. Sastavlja gitare i druge trzalačke instrumente (violine, viole, violončela,…) i mijenja žice. Ponekad glazbalar sam izrađuje instrumente. U tom poslu služi se standardnim ručnim alatima. Glazbalar uglavnom radi u servisu ili u radionici. Poželjne osobine za obavljanje navedenih poslova su dobar sluh (dobro razlikovanje visine i boje tonova) te ručna spretnost. Zapreke za obavljanje ovog zanimanja su poteškoće sa sluhom te bolesti ruku.

 

GRAFIČAR DORADE

Obavlja poslove grafi čke dorade i prerade svih vrsta papira, kartona i ljepenki. Različite vrste papirnih materijala dorađuje kako bi od njih napravio artikle za pisanje, crtanje, omatanje, čitanje i sl. Radi najčešće u knjigovežnicama, kartonaži i preradi papira i folija, na uvezivanju knjiga, izradi korica i kompletiranju u knjižni fond. Grafi čar dorade – knjigoveža radi u pogonima tiskara u stojećem položaju sa strojevima. Izložen je djelovanju papirne prašine, isparavanju boja i ljepila. Poželjne osobine za obavljanje ovih poslova su dobro razvijen osjet opipa, razlikovanje boja i nijansi te preciznost i spretnost ruku i prstiju.

 

GRAFIČAR PRIPREME

Priprema grafi čke proizvode za izradu u svim tiskovnim formama. Ovisno o tehnologiji služi se računalima, raznim alatima, strojevima i priborom. Radi na podešavanju ispisa dobivenog predloška – npr. slike, teksta na paus, fi lm ili folije te priprema slog za tiskanje prema dobivenom predlošku. Najčešće radi u zatvorenoj prostoriji. Za obavljanje poslova grafi čara pripreme poželjno je imati razvijenu spretnost ruku, dobar vid na blizinu, te dobro razlikovati boje i nijanse.

 

GRAFIČAR TISKA

Bavi se tiskanjem novina, knjiga, plakata, prospekata, kataloga, reprodukcija slika i fotografi ja. Pregledava i priprema tiskovni materijal, pomoćne materijale (boje) i tiskovne forme te izrađuje plan rada. Nakon podešavanja stroja, izrađuje probne otiske pomoću kojih odlučuje o odgovarajućem položaju otisnutih površina na papiru, provjerava potpunost otiska i čistoću neotisnutih dijelova. Potom izrađuje kontrolni otisak – standard za tisak cjelokupne količine tiskovine te nadzire tijek tiskarskog procesa, označava otiske s greškama te priprema tiskovinu za sljedeće faze rada.Važna je urednost i preciznost u radu, osobito u fazi miješanja boja. Zapreke za obavljanje poslova su smetnje vida, naročito nesposobnost razlikovanja boja i nijansi, slaba tjelesna konstitucija te alergije.

 

INDUSTRIJSKI MEHANIČAR

Obavlja poslove sklapanja strojeva i uređaja te njihov popravak i održavanje. Ispituje ispravnost elemenata rastavljenog podsklopa, otklanja nedostatke na oštećenim elementima ili izrađuje nove elemente: vijke, klinove, pera, opruge, vratila, osovine, ležajeve, spojke, remenice, zupčanike, brtve i drugo. Rad se izvodi ručnim reznim i steznim alatom, polugama, sredstvima za čišćenje, a ponekad i pneumatskim, hidrauličnim presama i dizalicama te raznim aparatima za mjerenje. Poslove većinom obavlja u zatvorenim radionicama ili na mjestima gdje se nalazi pokvareni stroj. Ponekad se rad obavlja i na otvorenom prostoru. Radi se pretežno stojeći, a često u neprirodnim položajima tijela: čučeći i ležeći. Vrlo je važno pažljivo rukovati alatima i strojevima kako bi se smanjila vjerojatnost ozljede na radu. Za obavljanje ovih poslova potrebni su snažnija tjelesna građa, tjelesna pokretljivost, dobar vid i sluh, snažne i vješte ruke, spretni prsti, sposobnost za prostorno predstavljanje predmeta danih na crtežu i obratno, samostalnost, preciznost, točnost i sposobnost za organizaciju rada.

 

INSTALATER GRIJANJA I KLIMATIZACIJE

Postavlja, nadzire, održava i popravlja toplinske uređaje za centralno, plinsko ili električno grijanje (grijaća tijela, kotlove, crpke, metalne cijevi, sigurnosne dijelove) kao i centralne sisteme klimatizacije (motore, kompresore, termostate, svjećice). Instalater grijanja montira većinom centralno, a katkada i plinsko i električno grijanje. Prije instaliranja sustava centralnoga grijanja reže metalne cijevi, savija ih, spaja, reže prirubnice, držače, a zatim ispituje rad cjelokupnog sustava. Povremeno radi rutinske provjere i popravke, instalira i servisira centralne sisteme klimatizacije i niz komponenata hlađenja. Zapreke za obavljanje navedenih poslova su smetnje vida i sluha, neraspoznavanje boja, strah od visine, oštećenja koštano-mišićnog sustava (ruku, nogu i kralježnice).

 

INSTALATER-MONTER

Obavlja poslove postavljanja i izvođenja instalacije. Taj postupak podrazumijeva montažu opreme, spajanja na mrežu, razvod mreže, ugradnju armature, ispitivanje uređaja i puštanje u pogon. On prema nacrtu, izvodi krojenje, rezanje, spajanje, izoliranje te izradu neuobičajenih vodova. Mora poznavati uređaje, alate, tehnološke procese obradbe i montaže (vodovoda, grijanja, ventilacije, plina, zraka i sl.), te organizaciju rada na gradilištu. Može raditi u industrijskoj proizvodnji i graditeljstvu. Instalater-monter radi u zatvorenom, otvorenom i skučenom prostoru, uglavnom stojeći, a ponekad i u drugim položajima tijela. Kronična oboljenja respiratornog sustava, sklonost alergijama, kronična oboljenja unutarnjih organa, vrtoglavice, nesvjestice, smetnje vida i sluha, oštećenja koštano-mišićnog sustava (ruku, nogu i kralježnice), neuroze, psihoze te bolesti metabolizma (povećan i snižen krvni tlak) predstavljaju zapreke za obavljanje poslova instalateramontera.

 

KEMIJSKI ČISTAČ

Obavlja kemijsko pranje, čišćenje, dezinfekciju i oplemenjivanje odjeće, dekorativnog i tehničkog tekstila, kože i krzna i drugih materijala. Posao kemijskog čistača uključuje i provođenje tehnoloških procesa dorade materijala i njegova oplemenjivanja te bojanje različitim bojama i bojilima. Kemijski čistači rade u zatvorenom prostoru, gdje su izloženi različitim isparavanjima kemikalija koje koriste u radu, a koje mogu oštetiti kožu i dišne puteve pa je potrebno pridržavati se propisanih mjera zaštite na radu. Kemijski čistači trebaju imati dobar vid i sposobnost razlikovanja boja, a zapreke u obavljanju navedenih poslova su oštećenja koštano-mišićnog sustava, kožna oboljenja, bolesti dišnog sustava (alergije i sl.), kronične bolesti srca i pluća.

 

KERAMIČAR – OBLAGAČ

Oblaže podove, unutarnje zidove, terase, stupove i druge površine raznim vrstama pločica koje lijepi žbukom ili posebnim ljepilom. Prije samog oblaganja priprema površinu tako da ju očisti i izravna. Slijedi oblaganje površine pločicama. U radu je potrebno često rezanje i brušenje pločica, te stalna kontrola pravilnosti postavljenih pločica. Nakon postavljanja pločica nanosi se masa za fugiranje kojom se pločice povezuju u kompaktnu cjelinu. Radi pretežno u zatvorenim prostorima, a ponekad i u vanjskim prostorima i industrijskim pogonima. Posao često obavlja u čučećem ili klečećem položaju. Zapreke za obavljanje ovog zanimanja su bolesti unutarnjih organa, koštano-mišićnog sustava te teža oštećenja vida.

 

KERAMIČAR – PEĆAR

Posao keramičara pećara sličan je poslu keramičara oblagača osim što pećari rade i kamine i kalijeve peći. Peći se grade polaganjem kamena ili keramičkih pločica, a povezuju se šamotnim materijalom. Keramičarsko-oblagački posao obuhvaća oblaganje podova, unutarnjih zidova, terasa i drugih površina pločicama različitog porijekla. Površinu koju oblažu najprije čiste i ravnaju, zatim na nju nanose ljepilo i na kraju slažu pločice. Nakon sušenja, nanosi se masa za fugiranje koja popunjava kanaliće između pločica. U radu je potrebno često rezanje i brušenje pločica, te stalna kontrola pravilnosti postavljenih pločica. Radi pretežno u zatvorenom prostoru, često u čučećem ili klečećem položaju. Zapreke za obavljanje ovog zanimanja su bolesti unutarnjih organa, koštanomišićnog sustava te teža oštećenja vida.

 

KLESAR

Obrađuje prirodni ili umjetni kamen ručnim ili strojnim alatima (lomi i reže kamen, kleše ga, brusi i polira, a ponekad i boji posebnim bojama) te montira velike industrijski izrađene ploče na fasade zgrada. U kamenolomima radi na vađenju kamena i njegovoj osnovnoj obradi, a ponekad može surađivati s fasaderima i restauratorima ili kiparima u izradi ili obnovi spomenika,. Osobito zahtjevni klesarski poslovi su restauratorski zahvati na graditeljskoj baštini pod spomeničkom zaštitom. Klesar pretežito radi u nepovoljnim vremenskim uvjetima, prašini i buci, radi stojeći, a katkad i čučeći pa se ovim poslom ne mogu baviti osobe koje imaju bolesti kralježnice, oboljenja koštano-mišićnog sustava, kronične bolesti, veće probleme s vidom i motorikom ruku i prstiju te osobe koje su slabije tjelesne građe.

 

KONDITOR

Obavlja poslove industrijskog slastičara u tvornici slastica. Nadzirući rad prehrambenih strojeva sudjeluje u procesu proizvodnje keksa, čokolade i bombona. Ovisno o radnom mjestu u tvornici, konditor može biti zadužen za prijem i prijevoz sirovina, poluproizvoda i gotovih sirovina, pripremu sirovina za proizvodnju, nadzor doziranja sastojaka i parametara zadanih stroju. Kontrolira ispravnost stroja, čisti i održava strojeve, uređaje i pomoćni pribor, priprema ambalažu ili radi u procesu pakiranja i uskladištenja proizvoda. Za rad u ovom zanimanju potrebno je dobro zdravlje, koordinacija pokreta, dobar osjet vida, sluha i mirisa. Zapreke za obavljanje ovog zanimanja su teža oštećenja kralježnice, ruku ili nogu, zarazne ili kožne bolesti te teže kronične bolesti srca i pluća.

 

KONOBAR

Poslužuje hranu i piće u ugostiteljskim objektima te priprema, održava i uređuje inventar ugostiteljskog objekta. Poslovi konobara uključuju pripremu stolnog rublja, stolnog inventara, raspoređivanje stolova i uređivanje za posluživanje, dočekivanje gostiju, evidentiranje narudžbi, posluživanje hrane i pića, pospremanje stola, priprema računa. Osim u restoranima, hotelima i drugim mjestima s ponudom hrane, konobari se mogu zapošljavati i u ugostiteljskim objektima koji pružaju usluge posluživanja pića (primjerice caff e barovi, cocktail barovi, noćni klubovi i dr.). Važna je opća tjelesna spretnost, dobro pamćenje, snalažljivost, strpljivost, ljubaznost, komunikativnost, urednost. Zapreke za obavljanje poslova su oštećenja koštano-mišićnog sustava, teže kronične bolesti, smetnje dišnog sustava, alergije, oštećenja sluha, vida i govora.

 

KOZMETIČAR

Pruža usluge uljepšavanja i njegovanja kože lica i tijela, oblikovanja tijela te korektivnog i dekorativnog šminkanja. Poslovi koje obavlja kozmetičar ovise o vrsti kozmetičkog tretmana. Osim čišćenja kože lica i tijela, kozmetičar radi i na uklanjanju, odnosno smanjivanju bora, strija i suvišnih dlačica (korekciji obrva i trepavica, depilaciji). Kozmetičari pružaju i usluge masaže lica i tijela, njege i pilinga kože, aromaterapije i dr. Za obavljanje navedenih poslova potreban je dobar vid i sposobnost razlikovanja boja i nijansi, spretnost i preciznost, sposobnost razlikovanja dodirom. Također, mora znati organizirati posao te ljubazno i profesionalno komunicirati s klijentima. Posao kozmetičara ne mogu obavljati osobe s različitim kožnim bolestima i alergijskim reakcijama, osobe s bolestima koštano-mišićnog sustava.

 

KROJAČ

Izrađuje odjeću i druge tekstilne proizvode od tkanina, pletiva ili vlaknastih materijala prema prethodno kreiranom modelu. Posao uključuje izradu kroja prema zadanim mjerama i modelu, odabir materijala, rezanje materijala prema šabloni, sortiranje i pripremanje skrojenih dijelova, sastavljanje skrojenih dijelova u konačni proizvod pomoću stroja za šivanje, stroja za porubljivanje i stroja za izradu rupica. Završne su faze prišivanje dugmadi te strojno ili ručno glačanje. Zapreke za obavljanje navedenih poslova su oboljenja koštano-mišićnog sustava, teža oštećenja vida i neraspoznavanje boja te alergije na određene materijale i prašinu.

 

KROVOPOKRIVAČ

Obavlja poslove polaganja predviđenog pokrova krova kako bi građevina bila zaštićena od nepovoljnih vremenskih utjecaja - kiše, snijega, vjetra i sl. Također izvodi sve vrste izolacija na građevinama (buka, vlaga, toplina) te ugrađuje naprave za odvodnju površinskih voda, postavlja podloge na vanjskim zidovima i gromobranske uređaje. Ugrađuje i različite druge elemente na krovove: snjegobrane, krovne prozore, svjetlarnike, sunčane kolektore i sl. Može obavljati poslove restauracije krovišta na povijesnim ili kulturnim spomenicima. Opće zdravlje, izdržljivost i spretnost ruku i prstiju, te opća tjelesna spretnost i gipkost, važne su u radu krovopokrivača. Osobe koje imaju poteškoće s vidom i sluhom, bolesti kralježnice, ruku i nogu ili dišne probleme, ne mogu obavljati ovo zanimanje. Strah od visine i neke druge bolesti sa simptomima nesvjestice (psihičke bolesti, epilepsija i sl.), onemogućavaju bavljenje ovim poslom.

 

KUHAR

Priprema sve vrste toplih i hladnih jela, sastavlja dnevne i tjedne jelovnike te priprema jela po narudžbi. Posao kuhara uključuje različite aktivnosti: naručivanje i preuzimanje namirnica, čišćenje, određivanje tehnologije pripremanja hrane, pripremanje namirnica i njihovu toplinsku obradu, podjelu hrane na pojedinačne obroke te garniranje i dekoriranje. Nadalje, kuhar bilježi podatke za dnevni obračun upotrijebljenih namirnica, izdanih obroka hrane te kontrolira zalihe. Posao kuhara ne mogu obavljati osobe s kroničnim bolestima pluća, srčanim bolestima, alergijama i kožnim bolestima, bolestima koštano–mišićnog sustava, poremećajima osjeta mirisa i okusa, te težim poremećajima vida i nemogućnošću razlikovanja boja.

 

LIMAR

Izrađuje, postavlja i popravlja proizvode i dijelove proizvoda od metalnih (pocinčanih ili bakrenih) limova. Limari zaposleni u građevinskoj industriji u radionicama izrađuju limene cijevi i cijevne elemente, ležeće i viseće žlijebove, okapnice i rubne limove. Limari se također bave i izolaterskim radovima. Osim u građevini, područje rada limara je i izrada limenih ormara, kutija i ostalog metalnog pokućstva; lijevaka, vedrica, raznog posuđa, lukova i dr. Poznavanje volumena i oplošja tijela te trodimenzionalnog oblikovanja, vrlo je važno u izradi limenih predmeta. Zapreke za obavljanje poslova limara su zdravstvene poteškoće sa sluhom i vidom, mišićno-koštana oboljenja, problemi s dišnim organima.

 

MEHANIČAR GRAĐEVINSKIH I RUDARSKIH STROJEVA

Održava i servisira građevinske i rudarske strojeve, te sudjeluje u planiranju nabave rezervnih dijelova. Popravak stroja započinje pregledom stroja i tehničke dokumentacije te utvrđivanjem kvara i alata i materijala koji će se koristiti u popravku. U radu sa strojevima mehaničari moraju biti precizni i odgovorni. Radi u radionicama gdje je često izložen fi zičkim naporima te prljavštini. Odgovoran je i za tehničku zaštitu sredstava, zaštitu svog zdravlja i života te zaštitu čovjekova okoliša. Poželjne osobine za obavljanje ovog zanimanja su razvijena sposobnost rješavanja tehničkih problema i razumijevanje prostornih odnosa, spretnost ruku i prstiju, dobra tjelesna forma te dobar vid. Zapreke za obavljanje ovih poslova su sve teže kronične bolesti i deformacije, alergije na kovine, oštećenja sluha i teža oštećenja vida.

 

MESAR

Obavlja poslove klanja stoke i rasijecanja mesa, obrađuje pojedine dijelove, obavlja kategorizaciju mesa, prerađuje ga i proizvodi mesne prerađevine. Posao mesara uključuje preuzimanje stoke za klanje, omamljivanje i klanje, rasijecanje trupa, obradu pojedinih dijelova mesa, razvrstavanje mesa, proizvodnju svježeg mesa, suhomesnatih proizvoda, masti, kuhanih i sirovih salamura i dr. Mesar također kupuje meso, priprema ga za prodaju i prodaje ga (reže, rasijeca, oblikuje, važe, izračunava cijenu, umata itd.). Glavne zapreke za obavljanje navedenih poslova su ispodprosječna tjelesna snaga, oštećenja koštano-mišićnog sustava, oštećenja kralježnice, kronične bolesti unutarnjih organa, oštećenja vida i sluha te emocionalna nestabilnost.

 

MLJEKAR

Obavlja poslove u proizvodnji mlijeka, mliječnih proizvoda i prerađevina. Osposobljen je za uzgoj životinja koje daju mlijeko, provođenje postupaka zaštite mlijeka od kvarenja, pripreme mlijeka za transport i preradu te za različite načine proizvodnje mliječnih proizvoda. Posao mljekara je interesantan, unosan i koristan. Posao mljekara obavlja se u čistim i ugodnim prostorima u kojima se poštuju sve mjere dezinfekcije i sterilizacije kako bi se sačuvala ispravnost mlijeka ili mliječnog proizvoda. Posao je kreativan i cijenjen. Tijekom radnog vijeka potrebno je stalno učiti i kontrolirati zdravlje jer samo zdrava osoba s dobrim higijenskim navikama može raditi u mljekarstvu.Posao mljekara ne mogu obavljati osobe s kroničnim bolestima pluća, alergijama i kožnim bolestima, olestima koštano–mišićnog sustava, te težim poremećajima osjeta mirisa i okusa.

 

MONTER SUHE GRADNJE

Montira pregradne stijene, izvodi spuštene i zakrivljene stropove, oblaže zidove i stropove te montira raznovrsne izolacijske zidove pomoću metalnih podkonstrukcija, gips-kartonskih ploča i zidnih obloga od drva i drugih materijala. Za obavljanje navedenih poslova potrebna je preciznost u radu, snalažljivost te osjećaj za sklad i lijep izgled prostora. Posao obavlja stojeći, često mijenja položaj tijela, okreće se, prigiba, penje ili čuči. Iz navedenih razloga posao montera suhe gradnje ne mogu obavljati osobe s većim ili trajnijim zdravstvenim problemima, bolestima kralježnice, oboljenjima koštano–mišićnog sustava, kroničnim bolestima te većim poteškoćama vida i motorike ruku i prstiju.

 

OBUĆAR

Izrađuje i popravlja različite vrste specijalne i modne obuće. U manjim obrtima obućari izrađuju obuću po narudžbi kupaca ili za vrlo usko tržište. Pri tome se služe strojevima, ali je još uvijek prisutna i ručna izrada cipela. U obućarskim radnjama vrši se i popravak svih vrsta obuće. U industrijskoj proizvodnji izrađuje se obuća namijenjena širokom tržištu te se radi na velikom broju različitih strojeva. Pored strojeva i računala, obućari koriste i različite alate kao što su: kalupi za obuću, šila, noževi, igle, vodila. Obućarske poslove ne mogu obavljati osobe s većim teškoćama vida i motorike, oštećenjima koštano-mišićnog sustava, smetnjama dišnog sustava, kožnim bolestima te osobe sklone alergijskim reakcijama.

 

PEDIKER

Pruža usluge njege kože stopala i prstiju te uređivanja noktiju na rukama i nogama. Njega kože podrazumijeva odstranjivanje otvrdnule, suhe i ispucale kože, otklanjanje žuljeva, uređivanje deformiranih i uraslih noktiju te njihovo oblikovanje i lakiranje. Pediker također pruža usluge masaže nogu i ruku raznim kremama i losionima te usluge depilacije. Za obavljanje poslova pedikera potreban je dobar vid, spretnost, strpljivost, usmjerenost na detalje, preciznost, pedantnost te razvijene komunikacijske vještine. Navedene poslove ne mogu obavljati osobe s većim oštećenjima vida i opipa, oštećenjima kralježnice, tremorom ruku, nekoordiniranom motorikom te osobe s različitim kožnim bolestima i alergijskim reakcijama.

 

PEKAR

Priprema različite vrste tijesta i od njega oblikuje kruh, peciva i ostale pekarske proizvode. Priprema potrebnu smjesu te pomoću pekarskih pomagala kontrolira njen sastav i količinu pojedinih sastojaka. Također, nakon ručnog ili strojnog miješanja i oblikovanja tijesta, pekar nadzire proces dizanja i pečenja. Posao u pekarskoj proizvodnji ne mogu obavljati osobe lošijeg općeg zdravstvenog stanja, posebice osobe s kroničnim bolestima kardiovaskularnog, dišnog i koštanomišićnog sustava te osobe s različitim zaraznim, kožnim bolestima i alergijama. Teškoće vida, sluha, opipa, mirisa i okusa, kao i smetnje u kordinaciji pokreta također su prepreka obavljanju poslova pekara.

 

PISMOSLIKAR

Izrađuje natpise, reklame, panoe, prometne znakove, crteže i dr. Pismoslikarske radove radi na svim vrstama podloga kao što su žbuka, beton, kamen, drvo, papir, metal, staklo i drugi materijali. Priprema za rad uključuje izradu skice i nacrta, pripremu boje i ostalog materijala (laka, tuša, razrjeđivača, bronce i dr.) te pripremu podloge na koju će se prenijeti crtež ili natpis. Na samom kraju prenosi crtež ili natpis na odgovarajuću podlogu slobodnom rukom. Za obavljanje ovog zanimanja potrebno je imati razvijen smisao za primijenjenu umjetnost, spretne ruke, dobar vid i sposobnost razlikovanja boja. Rad se pretežno izvodi u zatvorenoj prostoriji, a pri radu dolazi do isparavanja boja, lakova i ostalih kemikalija. Zapreke za obavljanje ovih poslova su opće zdravstveno stanje, teže bolesti koštano-mišićnog sustava, neraspoznavanje boja, te bolesti respiratornog sustava.

 

PLINOINSTALATER

Obavlja poslove montaže, održavanja, nadzora rada i servisa plinskih instalacija i uređaja. Montira i popravlja plinske plamenike, zamjenjuje plinomjere, elemente plinske mreže, ustanovljava i otklanja greške na vodovima i uređajima. Ugrađuje plinske uređaje u stambene i poslovne objekte (polaže i pričvršćuje cijevi, zavaruje ih i lemi, ugrađuje zaporne ventile i brtvila, izolira i zaštićuje cjevovode itd.) te obavlja tlačna ispitivanja mreže. Montira priključke i armature, priključuje bojlere na plin i vodu, plinske štednjake i ostale plinske uređaje. Posao plinoinstalatera ne mogu obavljati osobe s većim ili trajnijim zdravstvenim problemima, osobito bolestima kralježnice ili smetnjama vida i njuha.

 

PODOPOLAGAČ

Polaže, održava i popravlja sve vrste podova - parkete, laminate, tople podove i tapisone. Posao uključuje mjerenje, pripremu i izravnavanje površine podloge te utvrđivanje količine potrebnog materijala. Nakon postavljanja određene vrste podova, podlogu je potrebno dodatno obraditi: prekriti špranje, izbrusiti površinu, odstraniti prašinu i drvene strugotine. Pojedine vrste podova (parket) potrebno je višekratno lakirati i obraditi uljem ili voskom. Za obavljanje poslova podopolagača važna je snažna tjelesna građa te dobro zdravlje unutarnjih organa, udova i osjetila. S obzirom da obavljanje ovog posla uvelike opterećuje koljena i leđa, osobe s oštećenjima koštanomišićnog sustava i osobe s nemogućnošću razlikovanja boja i alergijama na boje i otapala, ne mogu obavljati posao podopolagača.

 

PRECIZNI MEHANIČAR

Otklanja kvarove na fi nomehaničkim uređajima i sklopovima, kontrolira njihov rad te sudjeluje u proizvodnji istih. To mogu biti razni optički instrumenti, uredski strojevi, ili strojevi u industriji. Finomehaničari također izrađuju dijelove fi nomehaničkih uređaja i sklopova kao što su osovine, ležajevi, zupčanici i sl. Precizni mehaničari mogu raditi i u trgovinama te u specijaliziranim servisnim radionicama. Klijente savjetuju oko kupnje i održavanja proizvoda te zaprimaju neispravne uređaje na popravak. Posao preciznog mehaničara zahtijeva razvijenu mikromotoriku i dobar vid, jer je u radu neophodno oštro i točno razlikovanje sićušnih detalja, velika preciznost, spretnost i smisao za preciznu mehaniku.

 

PRODAVAČ

Posao prodavača podrazumijeva maloprodaju i/ili veleprodaju robe te savjetovanje kupaca o kupovini. Može raditi u velikim trgovačkim sustavima, na specijaliziranim odjelima ili u malim trgovačkim društvima. Po preuzimanju primljene robe, robu mora pregledati, prepakirati, pripremiti za skladištenje ili prodaju te naznačiti odgovarajuće cijene. Posao uključuje i obračun prodane robe, brigu o blagajni, vođenje evidencije naručene, primljene i prodane robe. Za obavljanje navedenih poslova potrebne su razvijene komunikacijske vještine, snalažljivost, spretnost te dobro snalaženje u računskim operacijama. Zbog različitih uvjeta rada na različitim radnim mjestima, ovisno o tipu trgovine, organizaciji i veličini, poželjno je da prodavač bude zdrava osoba, bez ograničenja zdravstvene sposobnosti.

 

PUŠKAR

Izrađuje, ispituje, ugađa i održava različite vrste oružja i njihove mehanizme. Izrađuje i održava kratkocijevno (revolvere, pištolje), dugocijevno (vojničko, sportsko, trofejno i lovačko), automatsko i zračno oružje. U svom se poslu koristi različitim alatima (bravarskim i fi nomehaničkim alatom) i pomoćnim materijalima kao što su čelične šipke različitih oblika, kutni profi li, limovi i čelične cijevi od kojih izrađuje dijelove oružja. Koristi tokarilicu, glodalicu, bušilicu, opremu za zavarivanje i sl. Za održavanje oružja koristi sredstva za površinsku zaštitu, čišćenje i podmazivanje. Poznaje različite vrste municije, dimenzioniranje, kalibriranje, punjenje, primjenu i čuvanje oružja. Posao puškara zahtijeva dobar vid, oštar sluh, spretnost ruku i prstiju te zdravu kralješnicu. Emocionalna nestabilnost i epilepsija predstavljaju zapreke za obavljanje posla puškara.

 

RUKOVATELJ PREHRAMBENIM STROJEVIMA

Samostalno rukuje pojedinim uređajima i strojevima u tehnološkom procesu prehrambene industrije obavljajući poslove prihvata i manipulacije sirovinama u skladištima, industrijskim pogonima i hladnjačama. Obavlja čišćenje i nadzor pojedinih strojeva i postrojenja. Može raditi u različitim vrstama prehrambene industrije kao što su: prerada voća i povrća, mlijeka, ribe, šećera. Za uspješno obavljanje ovih poslova potrebno je poznavanje strojeva, uređaja i cjelovitih linija, sirovina, tehnoloških procesa, poluproizvoda i gotovih proizvoda, načina i uvjeta ambalažiranja, čuvanja i skladištenja materijala. Poželjne osobine za obavljanje ovog zanimanja su dobra fi zička kondicija, dobro razvijena motorika, dobar vid i sluh te sposobnost raspoznavanja boja.

 

RUKOVATELJ SAMOHODNIM GRAĐEVINSKIM STROJEVIMA

Izvodi zemljane radove (iskapanje materijala u tlu, premještanje ili prevoženje iskopanog materijala na određenu lokaciju te nabijanje premještenog materijala do projektom predviđene zbijenosti tla) na gradilištima visokogradnje i niskogradnje te u komunalnom gospodarstvu. Osposobljen je za rukovanje, održavanje, čišćenje, podešavanje i podmazivanje različitih strojeva, a radno vrijeme provodi u kabinama stroja u sjedećem položaju, s malom mogućnošću kretanja. Tijelo je, zbog toga, stalno u ukočenom položaju. Jaka buka i trešnja stroja zahtijeva nošenje zaštitne opreme (radno odijelo, rukavice, cipele, kacigu, štitnike za uši). Zbog otežanih uvjeta rada, osobe koje obavljaju ovo zanimanje moraju biti dobrog općeg zdravstvenog stanja (osobito koštano-mišićnog sustava) te imati dobar vid i sluh.Osim tjelesnog zdravlja, rukovatelji građevinskim strojevima moraju biti emocionalno stabilni, ne smiju imati strah od visine niti od zatvorenog prostora.

 

SLASTIČAR

Izrađuje kolače, kreme, sladoled, razne dekorativne ukrase i ostale slastice. Osim izrade navedenih proizvoda, posao uključuje naručivanje i pripremu sirovina i materijala. Mora poznavati osnove sigurnosti na radu, protupožarne zaštite i zaštite okoliša. Za obavljanje poslova slastičara važno je održavanje osobne higijene, higijene prostora i sredstava koja se upotrebljavaju u radu, poznavanje i poštivanje sanitarnih propisa. Posao ne mogu obavljati osobe s kroničnim bolestima pluća, srčanim bolestima, alergijama na radni materijal (brašno, jaja, aditive i sl.) i kožnim bolestima, bolestima koštano-mišićnog sustava, smetnjama mikromotorike, poremećajima osjetila mirisa, okusa, težim poremećajima vida te nemogućnošću raspoznavanja boja.

 

SOBOSLIKAR-LIČILAC

Obavlja poslove bojanja vanjskih i unutrašnjih površina zgrada, oslikava i ukrašava trjemove, hodnike i stubišta te liči drvene, metalne ili kamene dijelove građevina. Posao obuhvaća pripremu zidova za bojanje (struganje, čišćenje i izravnavanje) te nanošenje različitih vrsta boja (kistovima, valjcima ili posebnim prskalicama). U radu je često izložen propuhu, prljavštini i oštrim mirisima koji mogu štetno utjecati na zdravlje. Na terenu radi u neugodnim i opasnim položajima te na visinama. Zapreke za obavljanje navedenih poslova su strah od visine, oštećenje koštano-mišićnog sustava, smetnje u raspoznavanju boja, sklonost alergijama te loše opće zdravstveno stanje.

 

STAKLAR

Reže, postavlja i/ili zamjenjuje sve vrste stakala. Zastakljuje sve vrste prozora, vrata, izloga, nadstrešnica, pregradnih zidova itd. Izrezuje staklenu ploču na potrebnu veličinu i oblik, a ponekad već izrezana stakla postavlja na predviđena mjesta, učvršćuje ih kitom, trakama, čavlićima i vijcima. Također izrađuje predmete od stakla: priprema i tali smjesu za staklo iz rabljenog stakla koju zatim puše u željene oblike pomoću cijevi za puhanje, ručno oblikuje, zagrijava i savija te preša i valja u svrhu dobivanja željenog fi nalnog proizvoda. Staklar zagrijava, oblikuje i preša optičko staklo za izradu leća te brusi i polira leće. U završnoj fazi gravira, matira, nagriza i oslikava staklene predmete. Za uspješno obavljanje ovog posla potrebno je imati zdrava pluća i srce, uredan vid, spretne ruke i prste te opću tjelesnu spretnost. Poželjna je sposobnost prostornog predočavanja, dobra usmjerenost pažnje, preciznost, ustrajnost i urednost u radu.

 

STOLAR

Izrađuje, ugrađuje, postavlja, popravlja i održava masivni namještaj i građevnu stolariju (prozore, vrata, stubišta, ograde, krovne nadstrešnice i dr.). Također, oblaže stropove i podove te izrađuje pregradne stijene. Stolari mogu raditi i na restauraciji i rekonstrukciji namještaja ili se baviti oplemenjivanjem namještaja furnirom i letvicama. Posao se obavlja uglavnom u zatvorenim prostorima (tvorničke hale, obrtničke radionice), dok građevinski stolari rade i na otvorenom. Stolari su izloženi buci, prašini i opasnostima od ozljeda pa je za obavljanje poslova stolara potreban zdrav mišićno-koštani i dišni sustav. Također je potrebna razvijena mikromotorika, sposobnost predočavanja i razumijevanja prostornih odnosa te dobra koordinacija vida i pokreta.

 

STROJOBRAVAR

Sastavlja nove strojeve i uređaje, održava postojeće strojeve, izrađuje pojedine elemente stroja, ustanovljava kvarove te obavlja manje popravke. Sastavlja elemente za prijenos snage i okretaja (remenske prijenosnike, lančanike), hidraulične uređaje, crpke, ugrađuje osovine, zupčanike, brtvila, izrađuje kanale za podmazivanje i dr. Manje sklopove spaja u veće koje potom povezuje u stroj ili uređaj. Strojobravar mora imati dobro razvijenu mikromotoriku, dobar vid, sposobnost preciznog razlikovanja detalja, dobru okulomotornu koordinaciju (koordinirani rad ruku i očiju), sposobnost prostornog predočavanja, smisao za rješavanje tehničkih problema te dobru tjelesnu kondiciju. Zapreke za obavljanje navedenih poslova su slaba tjelesna građa, oštećenja kralježnice, ruku, nogu, vida i sluha te teže kronične bolesti.

 

TAPETAR

Tapecira namještaj kao što su stolci, naslonjači, trosjedi, sjedala u automobilima, autobusima, željezničkim vagonima i zrakoplovima, a također ukrašava prostore posebnim tkaninama, sagovima te postavlja zavjese raznih oblika i namjena. Za obavljanje navedenih poslova važna je razvijena mikromotorika, dobar vid, mogućnost raspoznavanja boja te smisao za lijepo i skladno. Zapreke za uspješno bavljenje poslova tapetara su teže bolesti unutrašnjih organa, oštećenja ruku i prstiju, slab vid i alergije na neke od materijala koji se koriste u tapetarskoj proizvodnji.

 

TEHNIČKI CRTAČ

Izrađuje tehničku dokumentaciju u suradnji s inženjerima arhitekture, građevinarstva, strojarstva i brodogradnje. Tehnička dokumentacija uključuje tekstualna obrazloženja s proračunskim dokaznicama, troškovnike, skice i nacrte raznih namjena, stupnja preciznosti i mjerila. Nacrti ili skice prikazuju strojeve/objekte sa svim tehničkim pojedinostima, točnim dimenzijama, snimljenih iz svih kutova i opisom specijalnih materijala od kojih će biti izrađeni. U svom radu tehnički crtači služe se kompjutorom, a poželjno je i znanje iz matematike, geometrije i sklonost tehničkim predmetima. Poželjne osobine za obavljanje ovih poslova su urednost i smisao za detalje, vještine rada u timu te otpornost na rad pod pritiskom (vremenski pritisak i sl.). Dugotrajno sjedenje, pognut položaj i blizina kompjutora mogu uzrokovati oštećenja vida i kralježnice.

 

TEKSTILAC

Obavlja poslove ručne i strojne prerade i izrade vlakana, pređe, konca i netkanih tekstila. Također, ima znanja o dizajnu i kreiranju tkanina i pletenja. Mogu se zaposliti u industriji i obrtništvu. Za obavljanje ovih poslova potrebna su znanja o svojstvima tkanina, pranja, glačanja, čišćenja, gužvanja, nošenja i održavanja. Također je potrebno imati dobru spretnost ruku i prstiju, dobru oštrinu vida, osjet opipa i sposobnost prostornog predočavanja. Važne osobine su i sposobnost raspoznavanje boja i njihovih nijansi. Poželjna je kreativnost u radu te smisao za lijepo.

 

TELEKOMUNIKACIJSKI MONTER

Montira i održava električne komunikacijske sustave i kućnu pretplatničku tehniku, postavlja zračne i kablovske vodove i montira telekomunikacijsku opremu i antenske uređaje. Pri montaži obavlja poslove polaganja novog kabla, spajanja, otklanjanja oštećenog dijela kabla i zamjenjivanja ispravnim te poslove kontrole telekomunikacijskih kablova. Često radi na terenu što podrazumijeva kraća putovanja. Zapreke za obavljanje navedenih poslova su nemogućnost razlikovanja boja, različite smetnje koje onemogućuju rad na visini, oboljenja koštano-mišićnog sustava te loše opće zdravstveno stanje.

 

TESAR

Izrađuje, montira i podiže drvene konstrukcije na gradilištu. Montira skele i radne platforme, oplate za sve vrste konstruktivnih i nekonstruktivnih elemenata na objektu te izrađuje krovne konstrukcije i toplinske izolacije potkrovlja, drvena stubišta i ostale drvene objekte (poput manjih drvenih kuća i sl.). Poslovi uključuju i zaštitu drvenih konstrukcija od vode, vlage i vremenskih utjecaja. Tesari također obavljaju i sanacijske radove kao što je popravljanje i održavanje drvenih konstrukcija. Zapreke za obavljanje navedenih poslova su smetnje i bolesti koštano-mišićnog, krvožilnog i dišnog sustava, smetnje vida i ravnoteže, epilepsija i sklonost nesvjesticama.

 

TOKAR

Radi na poslovima održavanja i rukovanja tokarskim strojem i izrađuje elemente za strojeve i alate kao što su osovine, vretena, matice, klipovi, ventili, vijci, prsteni, spiralne opruge i dr. Osim izrade elemenata za strojeve i alate, tokari se mogu specijalizirati za drvotokarenje i izradu oblih dijelova od drveta (npr. dijelove za ograde, namještaj i sl.) ili gotovih uporabnih i ukrasnih predmeta. Za obavljanje poslova tokara važan je dobar vid i sluh, razvijena mikromotorika, sposobnost prostornog predočavanja, strpljivost, pedantnost u radu te sposobnost koncentracije. Zapreke za rad su bolesti mišića, zglobova i živaca, oštećen sluh, oboljenje kože ruku te kronične bolesti unutarnjih organa koje onemogućavaju stalno stajanje.

 

VOĆAR - VINOGRADAR - VINAR

Bavi se voćarsko-vinogradarsko-vinarskom proizvodnjom. Glavni poslovi su uzgoj voća i vinove loze. Tome prethodi priprema tla i obavljanje poslova na podizanju voćnjaka i vinograda. Zatim se vrši sadnja, njega i zaštita voćnjaka i vinograda. Ostali poslovi su: berba voća i grožđa, daljnja otprema te prerada grožđa, proizvodnja i njega vina i drugih proizvoda od grožđa. Potrebno je poznavati poljoprivredne strojeve i njihovu uporabu u voćarstvu i vinogradarstvu. Psihofi zički zahtjevi za obavljanje ovog zanimanja su čvrsta tjelesna građa, spretnost ruku, dobar vid, razvijen okus i miris. Zapreke za rad su kronične bolesti unutrašnjih organa, alergijska oboljenja kože i dišnih puteva.

 

VODOINSTALATER

Izrađuje, montira i popravlja elemente instalacija i uređaja koji omogućavaju siguran dotok vode od glavnog voda do trošila. Vodoinstalater radi na izradi i pripremi elemenata instalacija i uređaja za ugradnju, obavlja pripremne radove na objektu za izvođenje vodovodnih instalacija, poslove montaže i priključivanja sustava za pripremu tople vode, solarnih sustava, dezinfekcije mreže i spajanja cjevovoda za odvod otpadne vode. Vrši ispitivanje i nadzor vodovodnih uređaja na nepropusnost, nadzire uređaje tijekom rada te radi na održavanju i čišćenju vodovodnih uređaja. Zanimanje vodoinstalatera ne mogu obavljati osobe koje imaju strah od visine, dubine, zatvorenog prostora ili su sklone nesvjestici i vrtoglavici, osobe kod kojih su prisutne bolesti mišića, zglobova i živaca, kao i osobe koje boluju od težih kroničnih bolesti unutarnjih organa.

 

VOZAČ MOTORNOG VOZILA

Upravlja vozilom unutar gradskog područja te u međumjesnom i međunarodnom prometu. Obavlja poslove pripreme vozila za prijevoz, vodi prijevoznu dokumentaciju, otklanja manje kvarove na vozilu, preuzima teret u prijevozu, nadzire utovar i istovar te vodi brigu o njegovoj zaštiti. Nakon završetka obrazovanja i određenog radnog iskustva polaznik se kroz stručno usavršavanje može osposobiti za vozača autobusa, taksi vozača i autodizaličara. Vozač mora imati vrlo dobre senzorne, mentalne i psihomotorne sposobnosti što se utvrđuje posebnim liječničkim pregledima. Zapreke za obavljanje navedenih poslova su teže bolesti unutrašnjih organa, oštećenja udova i kralježnice, poremećaji vida i teška oštećenja sluha, epilepsija, teži oblici šećerne bolesti, alergijske i kronične bolesti dišnog sustava, psihoze. Potrebna je dobra emocionalna stabilnost.

 

VRTLAR

Posao vrtlara je vrlo raznolik i obuhvaća različita područja rada. Bavi se uzgojem različitih vrsta ukrasnog bilja, cvijeća, drveća, voća i povrća te njihovom prodajom. Uređuje travnjake u parkovima i na sportskim terenima, vrtove, zelene površine koje okružuju različite institucije, groblja i sl. Važno područje vrtlareva rada je zaštita raslinja od bolesti, štetočina i korova. U tu svrhu koristifi tofarmaceutska sredstva za zaštitu biljaka. Vrtlar obavlja svoj posao uglavnom na otvorenim, ali i u zatvorenim prostorima kao što su staklenici i plastenici. Izložen je promjenjivim vremenskim uvjetima (hladnoći, vrućini, kiši), a u zatvorenim prostorima visokoj vlazi i vrućini. Posao vrtlara ne mogu obavljati osobe s alergijama i kroničnim oboljenjima dišnog sustava te osobe s oboljenjima koštano-mišićnog i krvožilnog sustava.

 

ZIDAR

Obavlja poslove zidanja pojedinačnih elemenata građevine i njihovog povezivanja u tvrdu i stabilnu konstrukciju. Postavlja temelje, gradi zidove, stupove, stropove, mostove, betonira ceste, tunele i sl. Također postavlja hidroizolaciju, kanalizaciju, otvore za vrata i prozore te obavlja druge zidarske poslove. Zidar obavlja posao u svim vremenskim prilikama - na vjetru, propuhu, hladnoći, na kiši, suncu i vrućini, a katkad i u vodi. Često radi na otvorenim građevinama, na skelama i ljestvama, na velikim visinama i u dubokim građevinskim jamama. Katkada mora raditi okružen neugodnim mirisima. Zapreke za obavljanje poslova zidara su strah od visine, oštećenja koštanomišićnog sustava, bolesti koje izazivaju nesvjesticu ili vrtoglavicu, sklonost alergijama.

 

ZLATAR

Izrađuje, popravlja i održava nakit od plemenitih i drugih metala i minerala. Tipični zlatarski proizvodi su prsteni, lančići, broševi, naušnice, narukvice, kopče i dr. Pored toga, zlatar izrađuje različite ukrasne predmete od plemenitih metala. Zlatarske proizvode također izlaže i prodaje te savjetuje kupce. Za obavljanje poslova zlatara važan je dobar vid, dobra sposobnost razlikovanja boja i nijansi, sposobnost prostornog predočavanja te razvijena mikromotorika i okulomotorna koordinacija (sposobnost izvođenja preciznih pokreta prstima ruke uz vidnu kontrolu). Vrlo je važna točnost i urednost u radu, strpljivost, sklonost detaljnom i preciznom radu.

 

ŽELJEZNIČKI PROMETNI RADNIK

Samostalno obavlja poslove na radnim mjestima vlakovođe, konduktera, skladištara i blagajnika u željezničkom prometu. Provjerava ispravnost vlaka, pregledava, nadzire i rukuje postrojenjima vlaka, mora znati postupke u pratnji vlaka i pregledu voznih isprava u vlaku, izračunati prijevozne troškove i cijenu prijevoza putnika i stvari, poslove prijema, otpreme i izdavanja pošiljaka, ispostaviti isprave za prijevoz putnika, prtljage i stvari, postupke i radnje vođenja propisane dokumentacije,prepoznati opasnosti i poduzeti primjerene mjere zaštite. Posao se obavlja u vlaku ili na kolodvoru. Tijekom rada može se biti izložen nepovoljnim uvjetima (buka, prašina, vibracije), te je poželjno dobro opće zdravstveno stanje, dobar sluh, vid, raspoznavanje boja, emocionalna stabilnost, brzina izborne reakcije, mentalna brzina. Učenici koji se žele upisati u ovo zanimanje moraju udovoljavatizdravstvenim uvjetima o kojima se govori u odredbama Pravilnika o sposobnosti na željeznici.


Osnovna škola Sidonije Rubido-Erdödy Gornja Rijeka