2013-02-13 21:17:44 PREDSTAVLJAMO OPISE ZANIMANJA III. Predstavljamo umjetnička zanimanja i dvogodišnje strukovne programe obrazovanja. DIZAJNER KERAMIKE Osmišljava i oblikuje unikatne keramičke uporabne predmete (suđe, vaze, svjetiljke, modni nakit i sl.), izrađuje umjetničku plastiku, te dekorativne motive keramičkih obrada detalja u eksterijeru i interijeru (obloge zidova, podove, pročelja). Obično radi u ateljeu ili radionici. U radu može koristiti i tradicionalne ručne metode uporabe lončarskog kola, lijevanja tekuće gline u model i sl. Radi na temelju nacrta i plana koji uključuje razne podatke, npr. tip keramike koji je potreban za izradu kao i raspoloživa fi nancijska sredstva. Za obavljanje navedenih poslova važna je kreativnost, istančan osjećaj za oblike i boje, talent za crtanje, slikanje i oblikovanje, razvijena fi na motorika.
DIZAJNER ODJEĆE Bavi se kreiranjem, odnosno osmišljavanjem modne odjeće te izradom modnih odjevnih predmeta od ideje do gotovih proizvoda. U radu primjenjuje znanja iz tehnologije krojenja, šivanja i obradeodjeće te tehnike ručnog tkanja, pletenja i vezenja. U radu se koristi slikarskim i crtaćim tehnikama. Svoje kreacije povremeno prezentira na izložbama i revijama. Zapreke za obavljanje navedenih poslova su nemogućnost razlikovanja boja i nijansi, nedovoljna spretnost ruku i prstiju, veće teškoće vida te alergijske bolesti dišnog sustava i kože.
DIZAJNER TEKSTILA Samostalno kreira i izrađuje unikatne i industrijske tkanine, dekorativne elemente i odjevne predmete od tekstila. Osmišljava materijale i njihove uzorke, određuje izgled pletiva, način bojenja svile te oblikuje odjeću za unikatnu i serijsku proizvodnju. Priprema uzorke pređe za izradu paleta boja, analizira sastave prede po vrstama, priprema uzorke tkanina i odjevnih predmeta za izradu modnih kataloga, reklamnih plakata i sl. Dizajneri tekstila mogu se zaposliti u modelarskim i dizajnerskim studijima u okviru tekstilne industrije i privatnog sektora, modnim studijima, obrtničkim radionicama, dizajnerskim studijima, kazališnim radionicama i sl. Za obavljanje navedenih poslova potreban je dobar vid, raspoznavanje nijansi boja, dobra okulomotorna koordinacija, dobar sluh, odgovornost i preciznost u radu, sposobnost estetske prosudbe, smisao za prostorne odnose. Zapreke za obavljanje poslova su teža oštećenja vida, nedovoljna spretnost ruku, alergijske bolesti dišnog sustava i kože.
GRAFIČKI DIZAJNER Osmišljava izgled i likovno uređuje časopise, plakate, jumbo plakate, kalendare, logotipe tvrtki i druge vizualne informacije. Osim statičnih slika, grafi čki dizajneri mogu obrađivati i određene elemente pokretne slike, odnosno sudjelovati u timovima koji se bave izradom tehnički, oblikovno i informacijski kompleksnih proizvoda u novim medijima (Internet i televizija). Može se reći da se grafi čki dizajneri bave ‘’vizualnom komunikacijom’’, što podrazumijeva i bavljenje fotografi jom. Za obavljanje poslova grafi čkog dizajnera važna je preciznost u radu, sposobnost brzog uočavanja, dobra koncentracija, sposobnost likovnog izražavanja i komunikativnost. Zapreke u obavljanju navedenih poslova su smetnje vida, neraspoznavanje boja i oštećenja koštano-mišićnog sustava.
INDUSTRIJSKI DIZAJNER Dizajnira automobile, igračke, uredsku opremu, kompjutore, različite kućanske potrepštine te izdvojene dijelove složenih strojeva. Sve te predmete mora osmisliti tako da budu što funkcionalniji, što ljepši i što zanimljiviji potrošačima. Često usko surađuje s inženjerima, prilikom informiranja o načinima funkcioniranja strojeva koje dizajnira. Kad radi na velikim projektima, kao što je oblikovanje vlaka, radi u timovima koji se sastoje od stručnjaka različitih profi la. Za obavljanje poslova industrijskog dizajnera važna je kreativnost i razvijena sposobnost estetske prosudbe, procjene prostornih odnosa, rješavanja tehničkih problema te preciznost u radu, razvijena fi na motorika i dobar vid. Pri svakodnevnom radu dizajner veliki dio svog radnog vremena obavlja sjedeći pred računalom, pa stoga vrijede opća preventivna zdravstvena upozorenja.
MODNI STILIST Kreira i izrađuje unikatnu odjeću te uzorke i podloške za industrijsku proizvodnju tkanina i odjeće. Vrlo često radi kao savjetnik za imidž pri čemu savjetuje pojedince koji žele lijepo izgledati te postići određeni učinak svojom pojavom u javnosti (npr. političari, pjevači, glumci, TV-voditelji i sl.). Posao stilista odnosi se i na suradnju s modnim časopisima kojima šalje svoje kritičke osvrte na izgled slavnih osoba, vođenje reklamnih kampanji vezanih za modnu industriju i sl. Njegov rad uključuje razradu stila za razna snimanja, domjenke i događanja. Ovaj posao ne mogu obavljati osobe s većim teškoćama vida, nemogućnošću razlikovanja boja i teškoćama motorike. Važne osobine su strpljivost, sistematičnost, dobar vid, sposobnost razlikovanja boja te smisao za kombiniranje boja i odjevnih predmeta. Budući da je često u kontaktima s klijentima, mora imati dobre komunikacijske i prezentacijske vještine.Također treba biti spreman na uvjete rada u kojima često nema unaprijed definirano radno vrijeme.
GLAZBENIK Bavljanje glazbom podrazumijeva sviranje nekog instrumenta (glazbenik instrumentalist), pjevanje (glazbenik pjevač), skladanje (skladatelj) ili dirigiranje (dirigent). Glazbenik može nastupati samostalno ili kao dio grupe, izravno pred publikom ili u studijima za potrebe snimanja. Glazbenik instrumentalist razvija svoja znanja i vještine sviranja na nekom od puhačkih, trzalačkih, gudačkih i drugih instrumenata.. Glazbenik pjevač u svom glazbenom izrazu primjenjuje znanja o stvaranju glasa, melodije i harmonije. Pjevač često pjeva već unaprijed određene pjevačke uloge, kao na primjer u operama i operetama, ali izvodi i razne skladbe na svoj osebujan način. Svi glazbenici provode velik dio vremena vježbajući, ali i slušajući snimke drugih glazbenika, pokušavajući oponašati njihov zvuk i način izvedbe. Glazbenik često nastupa u noćnim satima, vikendima i praznicima te često putuje. Za bavljenje glazbom potreban je talent i smisao za glazbu.
GRADITELJ I RESTAURATOR GLAZBALA (GUDAČKIH I TRZALAČKIH) Obavlja poslove održavanja glazbala kako bi se na njima moglo svirati i proizvoditi svojstven zvuk. Uređuje i popravlja gudaća glazbala (violine, viole i čela) i trzalačka glazbala (gitara, tamburica, mandolina, banjo), koristeći se najrazličitijim ručnim alatima pri čemu pregledava glazbalo i svira na njemu kako bi odredio kvarove. Popravlja neispravne dijelove ili ih odstranjuje i zamjenjuje novima. Često zamjenjuje žice na glazbalima, strune na gudalima, zamjenjuje pragove, ugrađuje ili zamjenjuje drvene i metalne dijelove, sastavlja glazbala. Ogrebotine na tijelu glazbala puni kitom, brusi hrapave i neravne dijelove te boja i lakira glazbala. Neki majstori i sami proizvode glazbala pri čemu se služe standardnim ručnim alatima. Za obavljanje navedenih poslova važan je dobar sluh (dobro razlikovanje visine i boje tonova), razvijene mehaničke sposobnosti i ručna spretnost.
PLESAČ Posjeduje osnovna znanja suvremenog odgojnog plesa i ritmike temeljem kojih se postaje plesni pedagog ili rehabilitator pokretom (osobito u djece oštećena sluha). Stoga se očekuje da će učenici edukacijskog smjera kao budući plesni pedagozi predškolske i školske djece, rehabilitatori pokretom, voditelji kraćih programa, odgajatelji u predškolskim ustanovama, učitelji razredne i izborne nastave, nastaviti školovanje na Učiteljskom fakultetu, Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu,Katedri za fonetiku i enologiju. Osim kreativnih sposobnosti, sposobnosti kritičkog mišljenja te vještina u plesnoj tehnici, za obavljanje poslova plesača edukacijskog smjera vrlo su važna koreografska i pedagoška znanja.
Dvogodišnji programi niže stručne spreme
ARANŽER INTERIJERA CVIJEĆEM Izrađuje cvjetne aranžmane, bukete i vijence po narudžbi ili za neposrednu prodaju koristeći se pri tome elementima oblikovanja cvjetnog aranžmana, tehničkim pomagalima i dekorativnim dodacima. Osposobljen je za aranžiranje cvijeća i prostora, uređivanje interijera i vođenje cvjećarne. Brine o preuzimanju i čuvanju rezanog cvijeća, zelenila, lončanica i ostalog ukrasnog bilja te savjetuje kupce o njihovom uzgoju i održavanju. Aranžeri interijera cvijećem mogu se zapošljavati u vrtlarijama i cvjećarnicama ili mogu otvoriti samostalni obrt. Rad zahtijeva spretnost, snalažljivost, kreativnost, urednost te smisao za lijepo i skladno. Moguće zapreke za obavljanje navedenih poslova su neraspoznavanje boja, teže kronične i alergijske bolesti dišnog sustava, bolesti kože, teže bolesti mišićno-koštanog sustava, osobito oštećenja funkcija ruku, šaka i prstiju šaka.
MONTER STROJEVA I KONSTRUKCIJA Bavi se izradom, montažom i održavanjem jednostavnijih dijelova, sklopova i proizvoda u bravarskim radovima. Potrebno je planiranje i priprema rada prilikom koje monter mora znati očitavati tehničku dokumentaciju, poznavati svojstva različitih materijala s kojima radi, te raditi izmjere dijelova sklopova strojeva i metalnih konstrukcija. Posao je umjereno fi zički zahtjevan, i uglavnom se odvija u zatvorenom prostoru. Prilikom izrade i ugradnje sklopova i konstrukcija, izložen je visokim temperaturama, buci i drugim sličnim utjecajima. Iz navedenih razloga, slabije opće zdravstveno stanje može biti zapreka za obavljanje poslova montera strojeva i konstrukcija. Za obavljanje poslova potrebna je dobro razvijena okulo – motorna koordinacija i ručna spretnost.
PROIZVOĐAČ PARKETA Izrađuje parket, brodski pod, obloge (lamperiju) i gazišta. Strojno obrađuje drvo. U primarnoj obradi koristi strojeve kao što su tračne i kružne pile. U fi nalnoj obradi drva koristi blanjalice, glodalice i preše dok u površinskoj obradi drva može koristiti brusilice i uređaje za lakiranje. Također priprema i sortira elemente za izradu parketa, brodskog poda, obloga i gazišta. Rukuje, podešava i održava strojeve za izradu parketa. Važne osobine za obavljanje ovih poslova su dobro opće zdravstveno stanje. Epilepsija, oštećenja kralježnice, ruku i nogu, lošiji vid i alergija na drvnu prašinu predstavljaju zapreke za obavljanje ovih poslova.
ŠIVAČ Sastavlja skrojene dijelove materijala u konačni proizvod. Vrlo se često tijekom rada specijalizira za pojedine segmente/faze rada na određenim vrstama strojeva (npr. prišivanje ovratnika, našivanje đžepova i sl.). Služi se različitim priborom i alatima kao što su škare, krojači metar, konac i igla. Za obavljanje poslova krojača bitan je dobar vid na blizinu, osjet opipa, dobro razvijena mikromotorika te okulomotorna koordinacija, mogućnost dobrog raspoznavanja boja i nijansi, preciznost i strpljivost. Šivači koji obavljanjem svog posla sudjeluju samo u jednoj fazi pripreme ili izrade proizvoda, moraju biti otporni na jednoličnost, jer se u takvom radu stalno ponavlja isti postupak. Izloženi su buci šivaćih strojeva i tekstilnoj prašini. Prilikom rada postoji opasnost od ranjavanja oštrim alatom stoga je potrebno pridržavati se mjera zaštite na radu.
UZGAJIVAČ BILJA U ZATVORENOM PROSTORU U zatvorenom prostoru uzgaja, razmnožava i njeguje jednogodišnje i dvogodišnje cvijeće i cvijeće za rez, te razmnožava i uzgaja povrće u stakleniku i plasteniku. U svom radu koristi se raznolikim sredstvima za zaštitu bilja te mora primjenjivati mjere zaštite kako sebe ili okolinu ne bi doveo u opasnost. Za obavljanje ovih poslova poželjno je dobro tjelesno zdravlje, spretnost ruku i prstiju. Teže kronične bolesti te alergijska oboljenja dišnih puteva zapreke su za obavljanje ovog zanimanja.
ZAVARIVAČ Spaja metalne dijelove različitim postupcima zavarivanja: plinskim zavarivanjem, REL – ručnim elektrolučnim zavarivanjem obloženim elektrodom, MIG/MAG – elektrolučnim zavarivanjem u zaštiti aktivnih ili inertnih plinova i TIG – elektrolučnim zavarivanjem wolfram elektrodom u zaštiti inertnog plina. U radu je izložen različitim mikroklimatskim uvjetima obzirom da se posao zavarivanja obavlja u zatvorenim halama, ali i na otvorenim gradilištima. Zbog specifi čnost zavarivačkog posla i rizika kojima je zavarivač izložen, posebna pozornost pridaje se zaštiti na radu. Poželjno je da osobe koje obavljaju ovaj posao nemaju komplikacije s dišnim sustavom, krvožilnim sustavom, koštano-mišićnim sustavom i vidom te da ne boluju od bolesti koje izazivaju nesvjesticu ili vrtoglavicu (npr. epilepsija). Također je poželjna jača tjelesna građa.
|
Osnovna škola Sidonije Rubido-Erdödy Gornja Rijeka |