2011-01-02 14:04:29 Život na sjeveru 3. siječnja 1959.američki predsjednik Dwight Eisenhower potpisao je proklamaciju kojom Aljasku priznaje 49. državom Sjedinjenih Američkih Država. Neobična i romantična zemlja Aljaska je poluotok na sjeverozapadu Sjeverne Amerike i 49. država SAD-a. Površina joj je oko 1,5 milijun kvadratnih kilometara, a na tom prostoru živi 655,435 stanovnika (2004.)
Više od dvadeset posto stanovnika Aljaske pripadnici su starosjedilačkih kultura, koje se u grubo, mogu podijeliti na Aleute, Eskime i Indijance. Ti miroljubivi ribari - koji od krzna tuljana i medvjeda izrađuju vlastitu odjeću, a od zlata i žada suvenire, nakit i igračke – oduševljeno dočekuju goste i tumače im svoje šamanske običaje. Posjetitelje rado pozivaju na tradicionalnu večeru s drevnim obrednim plesom, poslužuju ih specijalitetima od lososa, te uz vatru i piće pričaju kako vjeruju da im životinje prenose poruke, no izbjegavaju vidre koje su, prema legendi, donosioci loših vijesti. Aljaska je u 19. stoljeću pripadala Rusiji, no Car Aleksandar II. prodao ju je za 7 milijuna i 200 tisuća američkih dolara Americi. Iako su Amerikanci tadašnjeg državnog tajnika prozivali za najgluplju transakciju svih vremena (jer tko normalan kupuje zemlju od snijega i leda), stvar se promijenila kada su nakon nekog vremena na Aljaski otkrivene velike zalihe bogatstva, odnosno nalazišta nafte, zemnog plina, ruda i zlata. Sve su češći bili i zahtjevi za državnošću, za koje američki Kongres u početku nije imao sluha, pa je tek 3. siječnja 1959.američki predsjednik Dwight Eisenhower potpisao je proklamaciju kojom Aljasku priznaje 49. državom Sjedinjenih Američkih Država.
Djeca iz udaljenih mjesta u školu putuju avionima Život na Aljaski i danas je neobičan, no romantična. Aljaska obiluje mjestašcima u kojima živi dvoje, troje mališana, pa oni svakodnevno avionima putuju do škola u gradove. To im je, naravno, normalno, a u običaj letenja brzo se zaljube i turisti. koji zemlju mogu upoznati prelijećući mjesta hidroavionima, ili krstareći nekom od rijeka. U Aljaski je dvadeset najviših američkih planinskih vrhunaca (uključujući legendarni Mt. McKinley sa 6.193 metra visine), 100.000 glečera, tri milijuna jezera te više od tri tisuće rijeka i petnaest nacionalnih parkova. Poseban doživljaj je vožnja žičarom od Girdwooda do vrha skijališta Mt. Aleyeska, s kojeg se pruža čudesan pogled na bajkovitu prirodu punu glečera. Tamo se može vidjeti kako stanovnici brinu o svojim divljim životinjama (čak i opasnim polarnim medvjedima) u Centru za očuvanje divljeg života na Aljaski gdje je najljepše iskustvo safari na kojem se vidi kako jeleni, vukovi ili smeđi i crni medvjedi jedu i šeću.
Predivan spoj prirode i životinja Legendaran je, također, i ledenjak Exit koji pripada fjordovima Kenai, točki na kojoj sesusreću planine, led i ocean.
Život na sjeveru
Junaci dramske serije Američka dramska televizijska serija Život na sjeveru proslavila je Aljasku. Prikazivana je na CBS-u od 1990. do 1995. Tijekom petogodišnjeg emitiranja nominirana je 57 puta za razne nagrade, osvojila njih 27, uključujući tri Emmyja i dva Zlatna globusa. Serija prikazuje kulturološki sukob njujorškog liječnika i građana izmišljenog grada Cicelyja na Aljasci na humorističan, ponekad i poetičan način. Većinu zapleta serije pokreću likovi, a radnja se vrti oko ekscentričnosti građana. Kritičar John Leonard nazvao je Život na sjeveru najboljom televizijskom serijom u posljednjih 10 godina. Producirano je ukupno 110 epizoda. |
Osnovna škola Stanovi Zadar |