2024-03-01 11:03:01

DAN RUŽIČASTIH MAJICA I TJEDAN PROTIV VRŠNJAČKOG NASILJA

Dan ružičastih majica (Pink Shirt Day) predstavlja nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, obilježen diljem svijeta posljednje srijede u veljači. Ove godine, 28. veljače bio je dan kada su učenici i učitelji naše škole posvetili vrijeme raznim aktivnostima kako bi istaknuli važnost prevencije vršnjačkog nasilja.

Osnovna ideja Dana ružičastih majica leži u prevenciji svih oblika vršnjačkog nasilja, poticanju na međusobno pomaganje, razvijanju empatije i tolerancije, te promicanju ljudskih i moralnih vrijednosti. Cilj je buđenje svijesti učenika o štetnosti nasilničkog ponašanja, poticanje različitosti te pružanje podrške žrtvama nasilja.

Učenici naše škole aktivno su sudjelovali u obilježavanju Dana ružičastih majica. Kroz izradu prigodnih plakata, sudjelovanje u raznim aktivnostima u razredima te ispisivanje inspirativnih poruka, učenici su izrazili svoju predanost borbi protiv nasilja. Kroz ove aktivnosti, poticali su međusobno poštovanje i razumijevanje, stvarajući okolinu u kojoj je nasilje nedopustivo. U nastavku donosimo izvještaje o aktivnostima u pojedinim razredima.

Ujedinjeni u cilju borbe protiv vršnjačkog nasilja, učenici naše škole su pokazali predanost stvaranju pozitivnog okruženja gdje je svaka vrsta nasilja nedopustiva. Dan ružičastih majica ostaje podsjetnik da zajedno možemo oblikovati sigurno i poticajno okruženje za sve.

Učenici 1. a PŠ Lupoglav proaktivno su obilježili Dan ružičastih majica kroz Sat razrednika. Učili su o važnosti prepoznavanja vršnjačkog nasilja, potrebi zaustavljanja nasilja te o pravilnom odnosu među učenicima. Kroz konstruktivan razgovor i izražavanje poticajnih poruka, stvorili su zajednički plakat te naučili pjesmu "Ne rugaj se" u izvedbi UNICEF-a.

Učenici trećih razreda nisu zaostajali u obilježavanju Dana ružičastih majica. Kroz niz aktivnosti, upoznali su oblike nasilja i razgovarali o važnosti održavanja pozitivnih odnosa u zajednici. Nošenjem ružičastih, ljubičastih i crvenih majica, zajedno su iskazali svoje protivljenje nasilju. Učenici su pisali poruke protiv nasilja, izrađivali plakate te se zajednički zabavljali.

Razred 4.b redovito provodi edukativne aktivnosti tijekom godine kako bi podigao svijest o štetnosti vršnjačkog nasilja. Ovaj puta, koristili su slikovnicu "U blizini živi djevojčica" kao osnovu za raspravu o štetnosti nasilja. Učenici su kroz čitanje izražavali svoje emocije, a zatim ih pantomimom prikazivali.

Sat razrednika 5. razreda bio je posvećen razgovoru o različitim vrstama nasilja. Kroz interaktivne sadržaje i fotografije, učenici su dijelili svoja iskustva i razgovarali o mogućim promjenama nasilničkog ponašanja. Proučavanjem priče "Dva magarca", učenici su naučili korake koji pomažu u rješavanju sukoba, ističući važnost tolerancije i prihvaćanja različitosti.

U šestim razredima na redovnoj nastavi hrvatskog jezika čitali su neknjiževni tekst o Danu ružičastih majica. Razgovarali su o problemima s kojima se susreću učenici koji su izloženi tom problemu. za kraj su učenici trebali napisati poziv za obilježavanje Dana ružičastih majica u kojem su trebali predložiti aktivnosti kako bi ga oni organizirali.

Učenici sedmih razreda su, putem kratkog videa, istražili temu Dana ružičastih majica. Kroz video su se upoznali s pojmovima sukoba, nasilja i zlostavljanja te razgovarali o svojim iskustvima. Kroz radionicu, istraživali su različite vrste nasilja i razmatrali načine suočavanja s tim izazovima.

U osmim razredima prezentacija je poslužila kao polazna točka za razgovor o tome što je vršnjačko nasilje i na koji se način može prepoznati nasilje, kako ga spriječiti, kome se obratiti u slučaju nasilja. Bilo je važno osvijestiti da i neke „šale“ učenika mogu predstavljati oblik nasilja. Otvoreni razgovor bio je poticaj nekim učenicima da se otvore o svojim doživljajima nasilja.

 


Osnovna škola "Stjepan Radić" Božjakovina