2013-06-17 12:07:29

RADIĆEVCI ODUŠEVILI U PREPORODU – TRAŽILA SE KARTA VIŠE!

Projektom „Hlapić 2013.“ ove se godine na državnoj razini obilježavala stogodišnjica prve objave slavnog romana Ivane Brlić-Mažuranić, Čudnovatih zgoda šegrta Hlapića. U projekt su se uključile mnoge obrazovne i kulturne institucije iz cijele Hrvatske, uključujući i nekoliko dugoselskih škola.

OŠ „Stjepan Radić“ iz Božjakovine sudjelovala je s vlastitim projektom „Hlapićev vremeplov“, osmišljenim kako bi se današnjim generacijama učenika Hlapić prikazao u novom svjetlu, u njima bliskom vremenu i okruženju, čime su njegove vječne vrijednosti i poruke dobrote i prijateljstva još jače došle do izražaja.

Kako smo projekt okrunili nastupom na kazališnim daskama u Dugom Selu, pročitajte i pogledajte u nastavku!

Kako je lik Hlapića u proteklom stoljeću postao univerzalan predstavnik hrvatske dječje književnosti, u projekt su kroz protekla četiri mjeseca bili uključeni gotovo svi učenici i mnogi nastavnici škole. Učenici nižih razreda polazili su likovne radionice ilustracije Hlapića raznim tehnikama, te su njihovi radovi zatim ukrašavali hodnike škole. Učenici viših razreda, uz pomoć onih iz trećih razreda, iskazali su se prilikom obilježavanja obljetnice rođenja spisateljice Ivane Brlić-Mažuranić, pišući svoja pisma Ivani, svojevrsnu „poštu obožavatelja“, u kojima su joj zaželjeli sretan 139. rođendan vlastitim riječima.

Ipak, vrhunac ove faze projekta „Hlapićev vremeplov“ bilo je organiziranje školske predstave istog naziva, te, za sam kraj školske godine, izvođenje predstave u dvorani KUD „Preporod“, pred gledalištem punim roditelja i prijatelja škole. Scenarij za predstavu napisala je Katarina Toljan, učenica petog razreda, koja je s tim tekstom pobijedila na školskom natječaju raspisanom upravo na temu Hlapićevog putovanja kroz vrijeme. Nakon odabira scenarija uslijedila je velika audicija za glavne uloge u predstavi, kroz koju je nastavnički žiri od šest članova odabrao dvanaest glumaca, uključujući Gitu i Hlapića, Leu Orešković i Antu Vidovića, učenike četvrtog i petog razreda. Redateljica Dragana Turkalj, nastavnica hrvatskog jezika, kroz nekoliko je tjedana intenzivnih glumačkih proba uvježbala glavne glumce kako bi, iako su neki od njih bili potpuni početnici, u petak 14. lipnja hrabro stupili pod svjetla pozornice najveće dvorane u Dugom Selu. U pomoć su priskočile školske knjižničarke Ivana Budimčić i Vesna Kurilić, koje su koordinirale projektom u školi i na predstavi. Učiteljica razredne nastave Sanja Biškup uvježbala je grupu ritmike, učiteljica Tonka Škaro koordinirala je mali zbor, a nastavnica glazbene kulture Ksenija Šantak veliki zbor. Učiteljica Josipa Oreč Živković koordinirala je grupu plesača folklora, te svirala pratnju na gajdama. Nastavnica glazbene kulture Nikol Huzanić Strašek osmislila je zvučne efekte za predstavu, a vjeroučitejica Margareta Pamuklić svirala je glazbenu pratnju za zbor. Nastavnica hrvatskog jezika Manuela Jadanec i učiteljica Mirjana Lučki koordinirale su predstavu. Roditelji mladih plesača i glumaca iskazali su se osmišljavanjem kostima za nekoliko različitih točaka unutar predstave. Scenografiju od oslikanih pomičnih elemenata izradili su učenici viših razreda pod vodstvom nastavnika likovne kulture Roberta Samardžića.

Predstava od pet činova Hlapića je provela od prvog susreta s Gitom, preko Firenze početkom 20. stoljeća, do zlatnog doba diska 1970. godine. Navratio je i u današnje školsko dvorište, gdje se upoznao s korištenjem facebooka, ali i u daleku budućnost – u 2178. godinu, u distopijski svijet čitača misli i društva podijeljenog na „crne“ i „bijele“ ljude, kojima su Hlapić i njegova Gita svojim šarenilom i pjesmom vratili nadu u prijateljstvo i ljubav. Da ljubav i dobrota uvijek pobjeđuju pokazali su mladi glumci „Hlapićevog vremeplova“, koji su naposljetku pronašli Bundaša i porazili najvećeg neprijatelja u predstavi  - Crnu Ženu, lik inspiriran svim zlikovkama iz dječjih bajki, ali i Crnim Čovjekom iz samog romana o najpoznatijem hrvatskom šegrtu.

U predstavi su nastupali:

Anto Vidović (Hlapić), Lea Orešković (Gita), Jana Pomper (Bundaš), Veronika Vurbić (Crna Žena), Filip Ivanić (Francesco), Darija Nikolić (Mirta), Magdalena Đuras (Pripovjedač), Hana Pomper (Krojačica), Luka Vidović (Izbacivač/Vremenski policajac), Emanuel Đorđević (Izbacivač/Vremenski policajac), Tea Valentak (Prosjakinja na violini) i Kristijan Cvitkušić (Kradljivac).

Galeriju fotografija pogledajte OVDJE.


Osnovna škola "Stjepan Radić" Božjakovina