2014-09-30 15:38:45

NOVI NASLOVI NA NAŠIM POLICAMA

Prošle smo godine zahvaljujući našem sponzoru, a za potrebe projekta "Čitamo mi, u obitelji svi" nabavili 24 krasne knjige za našu školsku knjižnicu. U nastavku pročitajte kratke sadržaje knjiga koje izdvajamo.

Nikolina Manojlović Vračar

Kako misli jure jednog malog Jure

Kada prerastu zeku i zagubljeni potočić, djeca se rijetko zadržavaju na poeziji.  Čini se da je poezija ta koja se mora prilagoditi malom čitatelju kako bi ga zadržala među svojim redcima. Stihovani nestašluci malog Jure odličan su uvod u mjesec poezije.

Mali se Jura tako susreće s tipičnim problemima kao što su bolesti, proljetne alergije, novi rasporedi zbog novog brata i muke s jelom, ali i s ponešto neobičnijim pojavama, poput maminog i tatinog vegetarijanstva. Jura je veseo, pustolovan i zaigran. Njegova je obitelj uvijek u pokretu, a najviše vremena provode u prirodi i u druženju s bakama, djedovima i prijateljima.

Ono što ovu zbirku čini posebnom neodoljiv je stil, neopterećena rima i niz stihovanih uspomena koje se mogu i kvalitetno uprizoriti u nekom kućnom, vrtićkom ili školskom kazalištu. Da ne ostanemo samo na rečenicama, izvukli smo i nekoliko stihova sa sadržajem u kojem se zasigurno svi možemo prepoznati.

KRPICE SA ZELJEM

KRPICE SA ZELJEM
NE JEDEM S VESELJEM
SAMO JEDAN ZALOGAJ
ČET’RI SATA MELJEM

KRPICE U KUPUSU
NISU MI PO UKUSU
SLIČE MI PO OKUSU
NEUSPJELOM POKUSU

TO ZELJE I KRPE
RASPOLOŽENJE MI LUPE
POD STOL JADNO ZURIM
I DO VEČERE SE DURIM

 

Josipa Franjić Radulović

Pozdrav proljeću

Prvo će vas dočekati priča Ovca, kos i vrapčić; vezano uz priču možete izraditi crno-bijelu ovčicu, a uz priču Stonoga i mrav izradite veselu šarenu stonogu. U knjizi se nalaze pjesme s notnim zapisom Proljeće, Bubamara, Duga, Šareni dan i Mama. Nakon otpjevanih pjesmica izradite proljetni vjenčić, bubamaru, lutkice za šareni dan, čestitku za mamu ili odigrajte igru Duga. Uoči dana Planeta Zemlje izradite mali planet uz pjesmicu Naš Planet. Saznajte tko je bolji za buđenje glasno u igrokazu Truba i bubanj i tko se tek probudio u igrokazu Kako je cvijet upoznao svijet. Odgonetnite proljetne zagonetke i ako želite možete saznati kako je izgledalo Proljeće u dvorištu moje bake.

 

Ivanka Ferenčić Martinčić

Matilda i vještičji mačak

U jednoj neobičnoj crvenoj kući živi djevojčica Matilda.
Matilda voli čokoladu, majice s džepovima i knjige, a ne voli žvakaće gume, lutke i matematiku. Nakon škole, Matilda često ode u knjižnicu jer tamo radi njezina mama. Provodi puno vremena s bakom a tati, koji radi daleko i dugo ga nema, piše o svemu što se događa u njihovoj kući i oko nje. Kad jednog dana neobično ponašanje njezinog crnog mačka Puka pokrene raspravu o vješticama, Matilda će se baciti u potragu za knjigama i informacijama. No jednostavan odlazak u knjižnicu pretvorit će se u uzbudljivu i možda čarobnu pustolovinu. Hoće li Matilda pronaći odgovore na svoja pitanja i otkriti tajnu koja se skriva baš u njezinoj kući? Što će se sve pronaći zapisano na stranicama njezinog prugastog dnevnika.

Pridružite se Matildi i Puku u njihovoj čarobnoj potrazi!

 

Roland Gambiroža, Božo Markota

MIŠIĆ VITOMIR I MAČAK GABRIJEL

Knjiga MIŠIĆ VITOMIR l MAČAK GABRIJEL namijenjena je djeci predškolske dobi i početnih razreda osnovne škole. U prvi plan priče postavljen je odnos mačke i miša na jedan posve drukčiji način kada se uobičajeni nasilni odnos mačke spram miša mijenja u ravnopravan odnos, prijateljski, partnerski.

U ovom slučaju žrtva - mišić Vitomir se odlučuje na promjenu odnosa prema mačku Gabrijelu, mijenjajući mržnju i napetost u ljubav i razboritost. Svjestan da je to jedini način da svima bude bolje i ugodnije živjeti, mišić prvi poduzima određene "diplomatske" korake, jer je uvjeren da to mačak sa svoje strane neće nikad učiniti s obzirom na njegovu fizičku nadmoć i drukčiji karakter. Vitomir predlaže da svaku lošu pomisao i namjeru njih dvojica skuhaju u starom čajniku. Onda kada ih uzme u napast mržnja i pakost trebaju se samo sjetiti
starog čajnika i sporazuma o prijateljstvu.

Gabrijel se u početku zaboravljao, te je i dalje posezao za okrutnim sredstvima, ali su se odnosi na kraju izgladili i oni su ugodno i prijateljski dugo živjeli zajedno. Ova priča nas, snažnom alegorijskom porukom, upućuje na promjenu
odnosa naspram onih koji nam čine zlo.

Zlo ne možemo pobijediti zlim sredstvima, već samo dobrotom, mudrošću i ljubavlju. Mačak se ne zove slučajno Gabrijel. On je primjer da ima nade i dobrote u svakom biću.


Osnovna škola "Stjepan Radić" Božjakovina