2022-11-11 09:44:20

Promocija ilustrirane monografije za djecu „Šetnja kroz Stubake“

Kad smo na početku školske godine od Općine Stubičke Toplice na dar dobili ilustriranu monografiju za djecu „Šetnja kroz Stubake“, ni sanjali nismo da će nas u Mjesecu hrvatske knjige posjetiti autorice i ilustratorica slikovnice Ljiljana i Sonja Pavlina te Ksenija Kušec. Upravo to dogodilo se u četvrtak, 10. studenog, do zadnjeg atoma predvorja ispunjenog učenicima razredne nastave privrženih svome kraju. Susretu su nazočili općinski načelnik Josip Beljak, ravnateljica Brigitte Gmaz, učiteljice Davorka Maček, Mirna Domitrek Avirović, Petra Friščić, Anita Kobelščak, Helena Lukec, Lea Španiček i Marijana Gregurović, edukacijska rehabilitatorica Dubravka Coha Seničić te nositeljica aktivnosti knjižničarka Blanka Doko.

U nastavku možete pročitati kako je protekla promocija te sažetak aktivnosti provedenih s učenicima u Mjesecu hrvatske knjige 2022.

Promocija ilustrirane monografije za djecu „Šetnja kroz Stubake“

U Mjesecu hrvatske knjige u OŠ Vladimir Bosnar Stubičke Toplice promovirana je ilustrirana monografija za djecu „Šetnja kroz Stubake“ autorica i ilustratorice Ljiljane i Sonje Pavlina te Ksenije Kušec. Kao zaljubljenice u ljepotu topličkog kraja, pisanu riječ i slikarstvo, prepustile su se izazovu stvaranja informativne slikovnice koja prati likove djevojčice i djeda u obilasku Stubičkih Toplica. U susretima s prirodnim i kulturnim dobrima te javno-društvenim objektima čitatelj se informira. Ljiljana Pavlina na susretu je učenike upitala što im se od svega opisanoga u slikovnici najviše sviđa. Nije im bilo lako odlučiti se, ali svi zajedno složili su se da jako vole svoje mjesto. Izdanje obiluje informacijama i pitalicama o Stubičkim Toplicama što je istaknula Ksenija Kušec propitkujući publiku. Ilustratorica Sonja Pavlina pohvalila je izložbu učeničkih radova na temu Stubičkih Toplica – oslikane razredne kravate, minijature i likovne radove 3. a te kreativne uratke Učeničke zadruge Bobi. Autorice ne zanima samo prošlost i sadašnjost mjesta već i budućnost – u školu su donijele veliku oslikanu kutiju za općinskog načelnika te pozvale učenike da u nju ubace svoje poruke i crteže sa željama i prijedlozima za razvoj Stubaka. Promocija je bila prilika da se ispred nakladnika javno zahvale načelniku Općine Josipu Beljaku koji je prepoznao vrijednost topličkog projekta pruživši pokroviteljstvo i darovavši svim učenicima razredne nastave slikovnice. Primjerci su također darovani školskoj i mjesnoj knjižnici. Načelnik je pozvao učenike da čitaju jer čitanjem napreduju i postaju bolji ljudi. Promocija 10. studenog završila je gužvom zbog autograma i personaliziranih posveta autorica i ilustratorice.

Suradnja u zajednici

U Mjesecu hrvatske knjige istaknula se suradnja s lokalnom zajednicom. Zahvaljujući Maloj tribini Društva hrvatskih književnika prvi radni dan Mjeseca hrvatske knjige učenici 4. a, 5. a, 7. a, 8. a i 8. b virtualno su se družili s jednom od najpopularnijih suvremenih književnica za djecu i mlade Sanjom Pilić i najdražim nam piscem iz susjedstva Hrvojem Kovačevićem. U Općinskoj knjižnici Stubičke Toplice organizirane su radionice za učenike razredne nastave, besplatan upis prvašića te književni susret s Marijanom Brcko za starije učenike. Nadalje, ostvarena je i suradnja s DV „Zvirek“ koji su učenici 6. b razreda posjetili i pročitali vrtićarcima priču „Vuk koji je ovladao svojim osjećajima“. Nakon nekoliko dana predškolarci su posjetili školu – učenici 4. b za njih su uvježbali igrokaze i izradili lutkice prema tekstovima Jadranke Čunčić-Bandov. Nakon izvedbe pomogli su mlađim susjedima u izradi njihovih vlastitih lutkica. Razgledali su svoju buduću školsku knjižnicu te pažljivo poslušali knjižničarku koja im je pročitala pjesmu „Kad odrastem“ Marijane Nole te „Ljepljivu priču“ Željke Horvat-Vukelje.

Najvažniji razredni žiri

Već tradicionalno škola se uključila u Nacionalni kviz za poticanje čitanja „Nije lako kad si mlad“ u organizaciji KGZ-a te je učenica 8. a odabrana za školsku finalisticu. Provedena su razredna čitanja naglas dijelova romana iz kviza u kojima su učenici među sobom odabirali najbolje razredne čitatelje.

Taman u zadnjem tjednu Mjeseca hrvatske knjige stigle su nam i knjige za cjelogodišnju provedbu projekta učenika razredne nastave „Naša mala knjižnica“. Učitelji i stručni suradnici svakodnevno među učenicima potiču čitanje svjesni da je vještina čitanja i razumijevanja pročitanoga temelj za zadovoljstvo pojedinca i napredak društva.


Osnovna škola Stubičke Toplice