2013-10-04 10:14:30
Sedmaši posvojili merkata i kraljevskog pitona
Ove školske godine učenici 7. razreda odlučili su se na neobičan način obilježiti Međunarodni dan zaštite životinja. Naime postali su ponosni posvojitelji dviju životinja iz Zoološkog vrta grada Zagreba. Odlučili su se za merkata i kraljevskog pitona.
Životinje se posvajaju na godinu dana, a njihovi posvojitelji zaslužni su za bolju skrb nad životinjama, kupnju igrački i poslastica. Zoološki vrt brine se o preko 2000 životinja i dom je mnogim rijetkim i ugroženim životinjskim vrstama kojima djelatnici vrta pružaju najbolju moguću brigu. Ove životinje međutim trebaju zaštitu i pomoć i svih nas kako bi opstale budući da njihova prirodna staništa velikom brzinom nestaju.
Nadamo se da ćemo uskoro i posjetiti naše nove ljubimce. Posjetimo da su učenici naše škole već sudjelovali u ovakvim akcijama. Prošle školske godine 8.a razred bio je posvojitelji crvene pande.
Međunarodni dan zaštite životinja obilježava se svake godine 4. listopada s naglaskom na jedinstven odnos ljudi i životinja i važnost životinja u našem životu.
Prvi je put taj dan obilježen 1931. tijekom konvencije ekologa u Firenci kako bi se upozorilo na ugrožene životinje, a prerastao je u događaj posvećen svim životinjama. Udruge za zaštitu životinja diljem svijeta obilježavaju taj dan kako bi upozorile ljude na probleme životinja te ih potaknule na razmišljanje o svojem odnosu prema njima.
Po podacima svjetskih organizacija, svaki dan izumre od 50 do 150 vrsta, a najistaknutije od onih koje se nalaze pred izumiranjem su morske kornjače, gorile, pande, slonovi, kitovi, tigrovi... Životinje uglavnom ugrožava čovjek. U svijetu je poznato oko 1,9 milijuna vrsta živih bića, a pretpostavlja se da ih je gotovo stotinu puta više.
Hrvatska je jedna od najbogatijih europskih zemalja po biološkoj raznolikosti. Velika raznolikost kopnenih, morskih i podzemnih staništa rezultirala je bogatstvom vrsta i podvrsta te znatnim udjelom endema. U Hrvatskoj je danas poznato oko 38.000 vrsta, a pretpostavlja se da je taj broj znatno veći, od 50.000 do više od 100.000. Primjerice, u posljednjih nekoliko godina opisano je 198 novih svojti kopnenih beskralješnjaka, 146 slatkovodnih i 20 svojti morskih beskralješnjaka. Otkrivene su i tri za znanost potpuno nove vrste slatkovodnih riba. To pokazuje da je stvarna biološka raznolikost u Hrvatskoj mnogo veća nego što pokazuju službeni podaci.
U Hrvatskoj obitava velik broj životinjskih svojti ugroženih u Europi, što je povezano s očuvanim staništima. Dosad je Državni zavod za zaštitu prirode izradio crvene popise ugroženih kralješnjaka, leptira, vretenaca, špiljske faune, obalčara i trčaka. Na temelju Zakona o zaštiti prirode divlje vrste proglašavaju se strogo zaštićenima i zaštićenima zbog njihove ugroženosti i međunarodnih ugovora koje je Hrvatska potpisala. Kršenje zakona kažnjivo je novčanom kaznom od pedeset kuna do sto tisuća kuna.
Izvor: Državni zavod za zaštitu prirode
|