2024-03-15 09:39:31

OBILJEŽAVANJE SVJETSKOG I EUROPSKOG TJEDNA NOVCA

Svjetski tjedan novca vodeći je globalni događaj podizanja svijesti o važnosti financijskog obrazovanja djece i mladih od najranije životne dobi u cilju donošenja informiranih financijskih odluka te u konačnici postizanja financijske dobrobiti i otpornosti. Europski tjedan novca je godišnja inicijativa koja uključuje mlade u više od 35 europskih zemalja s aktivnostima kao što su nastava u učionici, seminari, konferencije, Europski kviz o novcu i drugo. Cilj obilježavanja Svjetskog i Europskog  tjedna novca je financijskim obrazovanjem unaprijediti razinu financijske pismenosti i omogućiti djeci, mladima i građanima stjecanje financijskih  kompetencija koje su nužne u svakodnevnom privatnom i poslovnom životu. U tjednu od 18. do 24. ožujka  2024. godine obilježit će se  Svjetski i Europski  tjedan novca. Mi smo ga obilježili 14.3.2024.g. (ujedno i dan broja PI) u suradnji s ljubiteljem numizmatike, gospodinom Vladimirom Vugrinčićem. Gospodin Vladimir od svoje 11. godine skuplja novčiće i numizmatika je njegov najveći hobi.

Numizmatika je zapravo opsežna znanost o novcu, o njegovom nastanku, izradi, razvoju i uporabi. Postoji šest kategorija novca, a gospodin Vladimir ima novaca svih vrsta. Svaki novčić ima svoje lice (avers) tj. prednju stranu i naličje (revers) tj. stražnja strana.

Numizmatika je voditelj kroz povijest – osobe, događaje, prirodu, stanje u državi. Taj hobi privlači i neke naše učenike. Čovjek zapravo najviše nauči o prošlosti kroz novac. Kada gospodin Vladimir gleda novac, pita se tko ga je imao u ruci, tko ga je koristio, tko ga je mogao imati... U njegovoj zbirci danas se nalaze mnogobrojne kovanice i novčanice. U numizmatici se gleda svaki detalj na novcu, naizgled isti novac razlikuje se po nekom simbolu, znaku, položaju natpisa. Najstarija kovanica koju ima je novčić u obliku delfina iz 400. g. pr.Krista. Novac je to iz Grčke provincije Olbije na obali Crnog mora i tko zna tko je sve trgovao s njim. Skupio je sav novac koji je mogao iz Kraljevine Jugoslavije, sve do raspada Austro – Ugarske. Ima i kovanice Austrije i Austro – Ugarske od 1519. do 1916. godine te zbirke papirnog novca u boji. Mogli smo vidjeti i zbirku hrvatskih kuna od 1993.g., zbirku kovanica iz Kine...zbirku EU kovanica sada u opticaju po državama i još mnogo toga. Vidjeli smo da su se kovanice izrađivale od različitog materijala i to mesinga, cinka, bakra, nikla, aluminija, željeza... Učenici su se divili zbirki kovanica u boji sa ugroženim životinjskim vrstama (učenici su rekli 3D novac, gdje s jedne strane vidimo tigra, a s druge pandu...). Vidjeli smo samo mali dio kovanica i novčanica jer cijele zbirke gospodin Vladimir nije mogao ponijeti sa sobom. On kaže da njemu nije bitno koliko novac vrijedi, ne skuplja ga radi njegove vrijednosti, već zbog ljubavi prema tom hobiju. Za njega taj novac ima emocionalnu vrijednost. Nekoliko novčića (duplikata) podijelio je za uspomenu, ali ih ne prodaje. Tako je i naša škola bogatija za novčić iz 1879. s likom Franje Josipa od 1 forinta kojeg nam je gospodin Vladimir darovao.

Kako su se učenici raspitivali i razgledavali zbirku kovanica i novčanica pogledajte u našoj fotogaleriji.

       


Osnovna škola Sveta Marija