2019-06-11 14:22:01

Dječji gradski vijećnici i forumaši iz III. OŠ Čakovec čuvari tradicije

Dječji gradski vijećnici i forumaši iz III. OŠ Čakovec čuvari tradicije

2018. godina bila je UNESCO-va godina Kulture baštine. U programu Dječjeg gradskog vijeća grada Čakovca  planirano je, da će školska godina 2018./2019. bitiposvećena upravo toj temi. Nastavno na radionicu o „Kulturnoj baštini“ realiziran je 7.6. 2019. izlet.

Gradski vijećnici i forumaši iz drugih škola, ali i osam učenica iz III. OŠ Čakovec: Dorja Vincek dječja gradonačelnica, Josipa Halić, Izabella Kurti, Kiara Ana Cvrtnjak, Nika Risek, Sara Dunjko, Hana Krklec, Mirna Bernat Bonetić uputilo se zajedno sa svojim voditeljicama u Hrvatsko zagorje, točnije u Konjšćinu, Turnišće i Mariju Bistricu. Zašto baš tamo?

Na radionici učenici su saznali, da su jedno od zaštićenih nematerijalnih bogatstava svjetskog značaja u našoj domovini, tradicionalne drvene igračke koje se izrađuju u tom kraj. Danas postoji još samo četvero majstora koji čuvaju tradiciju  ručne izrade predmeta koji su stoljećima služili djeci za igru. Isto tako Marija Bistrica obiluje licitarskim i medičarskim proizvodima koji su također upisani na listu svjetske baštine.

Kako se izrađuju i ukrašavaju drvene igračke vijećnici i forumaši saznali su od majstora Zvonimira Majdaka iz Turnišća, koji je bio naš glavni domaćin. Majstor Zvonko pripada trećoj generaciji obitelji Majdak koja se bavi izradom drvenih tamburica i gitara. Kao što su to radili njegov otac i djed, i on ih izrađuje pomoću modela, zvanih muštra. Majstor Zvonko ispričao je i pokazao proces nastajanja tamburica. Iznenadilo nas je koliko truda i vremena treba da nastane jedna takva mala tamburica.

Za jednu tamburicu ili gitaru potrebne su tri vrste drveta. Drvo mora biti suho pa proces sušenja traje oko 6 mjeseci. Tri drvena dijela tamburice spajaju se, i nakon toga „hoblaju“ dok se dio gdje su sastavljeni više niti ne vidi. Gotova se igračka boja žutom bojom, a cvjetni ukrasi se izrađuju crvenim i zelenim tušem uz pomoć pisaljki koje je majstor sam osmislio. Osim tamburica majstor Zvonko izrađuje i leptire, vlakiće, škrinjice i minijaturni namještaj. Kako učenici ne bi samo slušali, pripremljene drvene igračke, i sami su obojili. Koliko su u tome uživali možete vidjeti na fotografijama.

Osim radionice posjetili smo i tvrđavu u Konjšćini koja je zaštićeni spomenik kulture. Tamo nas je dočekala zamjenica načelnika koja nam je ispripovijedala o povijesti mjesta Konjšćine. Zanimljive su nam bile legende koje govore o nastanku samog mjesta. Jedna kaže, da je mjesto dobilo ime po grofovima Konjskim koji su bili gospodari ovog kraja, dok druga kazuje, da je mjesto dobilo naziv po konjima kojih je na livadama bilo u povećem broju.

Nakon radionice zaputili smo se u Mariju Bistricu kako bismo vidjeli medičarske proizvode koji također spadaju u nematerijalnu kulturnu baštinu, te Marijansko svetište, kulturno povijesni spomenik Republike Hrvatske. Nakon ručka puni dojmova vratili smo se u Čakovec.

Na izletu je bilo 29 vijećnika i forumaša od prvog do osmog razreda. S vijećnicima i forumašima bile su njihove voditeljice: Draženka Blažeka (I. osnovna škola Čakovec, Marta Novak ( II. osnovna škola Čakovec), Katarina Pahek Čajić (III. osnovna škola Čakovec), Valentina Babić (Centar za odgoj i obrazovanje) i Koraljka Bendelja (Osnovna škola Kuršanec). Izlet je financirao Grad Čakovec, a ručak Društvo Naša djeca. Ovim putem im se najtoplije zahvaljujemo.

 


III. osnovna škola Čakovec