2019-10-07 10:53:12

DECH – Dimensions of European Cultural Heritage

U sklopu Erasmus+ KA229 projekta “DECH – Dimensions of European Cultural Heritage”, od 23. 9. do 27. 9. 2019. godine, bili smo domaćini učenicima i učiteljima iz 5 zemalja: Poljske, Francuske (Martinik), Španjolske, Grčke i Rumunjske.  19 učenika naše škole, zajedno sa svojim obiteljima, otvorilo je vrata svoga doma i ugostilo svoje vršnjake. To su: Luka Senković, Zvonimir Sigeti, Hana Mihelić, Dorian Crljenić, Ana Volmut, Fabijan Babić, Tena Vajdić, Angelika Španić, Nina Kovač, Ivan Radić, Borna Maduna, Mia Breber, Lana Kordić, Karla Marić, Petra Vrebac, Ivan Jakelić i Matija Erdeljić.

Uz našu nastavnicu Mirjanu Jerković koja je ujedno i koordinator projekta, nekoliko je učitelja koji su bili dio ove velike organizacije: Jasenka Vajdić, Ivana Kovač, Mirta Triber-Rupčić, Ljerka Vugerniček Surla, Ivica Kovač, Magdalena Jukić, Helena Sakoman, Ivana Nenadić, Tomislav Suvala, Vesna Vargić i Dunja Kasač Krmpotić.

Prvoga dana, nakon službenog predstavljanja škole našim partnerima  i zajedničkog ručka u holu škole, slijedio je zanimljiv dio predstavljanja nacionalnih jela pojedinih zemalja partnera. Tu večer, nitko nije otišao kući gladan.

Sljedećega dana, posjetili smo Građevinski i arhitektonski fakultet u Osijeku, gdje nam je prof. Dina Stober zajedno sa svojim suradnicima ispričala priču o Sulejmanovom mostu, Tvrđi i iskopinama koje se još uvijek pronalaze unutar Kampusa. Slijedio je djeci jedan od najzanimljivijih događaja; gradnja mosta od drveta i ispitivanje njegove nosivosti. Nakon ručka u kantini Studentskog centra, zaputili smo se pješke do Tvrđe te Promenadom do Kompe i Zoo vrta.

Srijeda je bila rezervirana za zabavu. Plovidba brodom u Kopačkom ritu, ručak i adrenalinski park u Zlatnoj Gredi. Svi su se htjeli okušati u penjanju, pa čak i učitelji.

Kako su dani odmicali, većina nas je htjela da ovaj susret potraje nekoliko dana duže. Niz se nastavlja i na redu su radionice. Kod učiteljice Mirte izrađivali smo svoja imena od slanog tijesta, ali na glagoljici; kod nastavnice Helene plesali smo slavonsko kolo, a Dean Marčetić iz plesnog kluba D&D, naučio nas je plesati. Sam kraj bio je rezerviran za Kahoot kviz i i Potragu za blagom uz pomoć skeniranja QR kodova.

Druženje smo završili u prekrasnom Vukovaru u muzeju Vučedol.  

Za naše nove prijatelje, znali su svi, cijeli Jug2 sve do teta u pekari. Prijateljstva koja su nastala, vjerujem da će kod nekih potrajati dugi niz godina. Da nam je na rastanku bilo teško, pokazali su neizostavni zagrljaji i suze roditelja i djece. Kako ipak slike govore više od 1000 riječi, pogledajte ih u sekciji Erasmus+ i provjerite jesmo li vam išta slagali.


Osnovna škola "Tin Ujević" Osijek