2014-05-03 12:02:00

Dan Sunca

Dan Sunca obilježava se svake godine diljem svijeta 3. svibnja. Sunce je izvor života na našoj planeti i mi mu se posebno radujemo. Na Dan Sunca se najviše govori naravno o Suncu, pa da ponovimo nešto o Suncu.

To je središnja zvijezda našeg sustava - Sunčev sustav. Starost Sunca se procjenjuje na oko 4,5 milijardi godina, a ima zalihe energije za život još idućih 5 milijardi godina, pa se kaže da se nalazi u sredini svog životnog ciklusa.

Sunce

 

Sunce je od Zemlje udaljeno 150 milijuna kilometara ili točnije, 149,6 milijuna kilometara. Ta udaljenost se još naziva i astronomska jedinica. Promjer Sunca iznosi 1,39 milijuna kilometara, a to znači da je od Zemlje veće 109 puta. Smješteno je na rubu galaktike, uz njezinu ravninu, na udaljenosti oko 30 000 svjetlosnih godina od njezina centra. Masa Sunca iznosi 330 tisuća Zemljinih masa.

Vrlo je postojano, a to znači da nema velikih oscilacija u sjaju i temperaturi, što je jako važno za opstanak života na Zemlji. Sunce se isto okreće oko svoje osi, ali kako ono nije sazdano od čvrste tvari, nego od plinova, njegova površina se ne okreće istom brzinom.

 

Sunce

 

U školama se ovaj dan obično obilježava obrađivanjem pjesama o Suncu, interpertacijama tih pjesama i  crtanjem Sunca posebnim tehnikama…

 

DA JE MENI SUNCE BITI

 

Da je meni sunce biti,

cijeli svijet bih obasjao.

Sunce da je meni biti

sve bih žarom ogrijao.

 

Da je meni sunce biti,

nigdje ne bi bilo zime.

Sunce da je meni biti

grijao bih i Eskime.

 

Da je meni sunce biti

plovio bih iznad mora.

Sunce da je meni biti,

jutru ja bih bio zora.

 

Da je meni sunce biti

svjetlo ja bih svima bio.

Sunce da je meni biti,

led bih mržnje otopio.

 

Kuzman Landeka

 

 

 

Što nas brine?

 

Sunčana aktivnost se sve više pojačava

 

Na klimatska svojstva nekog planeta u Sunčevu sustavu, pa tako i Zemlju, utječe mnoštvo okolnosti.  Jedan od najznačajnijih faktora koji određuju Zemljinu klimu jest količina energije koju Zemljina atmosfera i površina primaju od Sunca. To, naravno, ovisi o samom zračenju Sunca i njegovoj udaljenosti, ali i o tome koliko od energije koja pristiže do granica atmosfere Zemlje biva "propušteno" u atmosferu, sve do vodenih i kopnenih površina.

Ako se bilo koji od ovih faktora promijeni, dolazi do klimatskih promjena. Blagost i stabilnost Zemljine klime pogodovale su stvaranju života i njegovu razvoju od najjednostavnijih živućih oblika sve do vrlo složenih vrsta organizama, u koje spada i čovjek.

Zanimljivo je spomenuti da sveukupni živi svijet – biosfera – "troši" samo 0,1% pristiglog Sunčevog zračenja.

Zemljina atmosfera efikasno raspršuje plavu svjetlost, pa stoga nebo ima plavu boju, a u izvornom Sunčevom zračenju nastaje manjak plave boje, pa je boja Sunca gledajući sa površine Zemlje žuta, a ne žuto-zelena kakvu je astronauti vide izvan Zemljine atmosfere.  Bijela ili vidljiva svjetlost koja od Sunca putuje ka Zemlji sastoji se od elektromagnetnih valova različitih valnih dužina. Osnovne boje na koje se ta bijela svijetlost lomi su crvena, plava, zelena i žuta. Ljubičasta boja na samom kraju sutona, posljedica je miješanja dviju boja tj. plave i zelene.

 

Snimke eksplozije Sunca

 

Najdugotrajnije promjene klime povezane s promjenama Sunčevog zračenja mogle bi biti uzrokovane promjenama uvjeta koji vladaju u okolici Sunca tijekom njegova gibanja oko središta galaktike.

Čini se da se najduži ciklus pojavljivanja ledenih doba na Zemlji poklapa s razdobljima od približno 200 milijuna godina, što je vrijeme usporedivo s ophodom Sunca oko središta galaktike.

Prema svemu sudeći, mi upravo živimo, utvrdili su stručnjaci, na samom kraju jednog takvog dugotrajnog ledenog doba. 

Zato, slijedimo uputu  "Act ozone friendly - stay sun safe“ ("Budi prijatelj ozonu - ostani siguran od sunca"), djelujući osobno na  očuvanju ozonskog omotača kako bi smanjili sve jače djelovanje ultraljubičastih zraka iz svemira, prvenstveno smanjujući upotrebu kemikalija koje ga oštećuju! (Bečka konvencija o očuvanju ozonskog omotača).


Osnovna škola "Turnić" Rijeka