2015-04-02 21:05:15

Turnir mladih prirodoslovaca

Učenik sedmog razreda naše škole Luka Pejić uz pomoć mentorice Ljerke Herceg za natjecanje Turnir mladih prirodoslovaca razradio je problem: Udaljenost u otvorenom prostoru.

Ovaj rad je nakon dviju recenzija eminentnih znanstvenika zauzeo peto mjesto između 58 prispjelih radova tako da je Luka Pejić sa mentoricom pozvan na Državni turnir mladih prirodoslovaca koji se održavao u Zagrebu 28. ožujka 2015. na Fakultetu za elektrotehniku i računalstvo. Na turnir je pozvano ukupno 12 natjecatelja.

Prvi dio Turnira mladih prirodoslovaca sastoji se od rješavanja konceptualnih pitanja iz područja prirodnih znanosti i tehnike, drugi dio su prezentacije radova, treći dio je oponiranje nekom od iznesenih problema i na kraju razgovor sa članovima komisije.

Članovi komisije su odabrali 6 natjecatelja koji čine ekipu za Međunarodno natjecanje. Nažalost Luka nije izabran u ekipu.

 

O natjecanju IYNT

Već se treću godinu održava Međunarodno natjecanje IYNT (International Young Naturalists' Tournament). Ove se godine po prvi puta i naša država uključila na natjecanje. Natjecatelji mogu biti učenici od 12 do 16 godina koji još nisu odabrali područje kojim se žele baviti, već još uvijek vođeni znatiželjom posežu za znanjem iz svih područja znanosti. Ovo natjecanje traži znanje iz svih područja prirodnih znanosti i tehnike: biologije, kemije, fizike, informatike, tehnike i matematike.

Natjecanje je eksperimentalnog i istraživačkog karaktera. Zadano je 17 problema iz različitih područja i različitih zahtjevnosti, koje je potrebno proučiti, istražiti, razviti teorijski model koji opisuje promatranu pojavu, zatim napraviti aparaturu, provesti mjerenja te na kraju usporediti rezultate mjerenja s teorijskim modelom. Natjecanje se sastoji od perioda pripreme i rješavanja zadanih problema te prezentacije rješenja - takozvanih „znanstvenih borbi“.

Sudjelovanje na natjecanju, a i same pripreme potiču kreativnost i dosjetljivost. Učenici rješavajući zadane probleme stječu osnovna, a i mnogo dublja znanja iz širokog spektra znanstvenih problema. Rješavajući probleme ulaze u svijet znanstvenika, svijet istraživača, promatrača, ali i onog koji stjecanjem znanja i iskustva mijenja svoj pogled na svijet.

 

 

Tijek natjecanja na Turniru - prirodoslovne „borbe“

 

 

Tijek natjecanja

 

Na Hrvatskom turniru mladih prirodoslovaca svaki natjecatelj po unaprijed zadanom rasporedu prezentira svoje rješenje te o njemu raspravlja s oponentom pred žirijem koji ocjenjuje i autora i oponenta. Jedan ovakav ciklus naziva se borbom i vremenski je strogo ograničen. Tijek jedne borbe može se podijeliti na šest cjelina:

izlagatelj izlaže rješenje – 8 minuta oponent postavlja pitanja autoru – 2 minute oponent se priprema za osvrt i raspravu – 2 minute oponent daje osvrt na rješenje – 3 minute autor i oponent raspravljaju – 5 minuta pitanja žirija i za izvjestitelja i za oponenta – 5 minuta

Natjecatelji se ciklički izmjenjuju, dok svaki natjecatelj ne odradi ulogu i izlagatelja i oponenta. Kako se radi o natjecanju s naglaskom na multidisciplinarnost, može se dogoditi da izlagatelj koji je radio na problemu iz jednog područja dobije zadatak oponirati problem iz drugog područja.

Prije početka borbi, natjecatelji rješavaju test sastavljen od konceptualnih pitanja iz područja fizike, kemije, biologije, tehnike i informatike.

Na Međunarodnom natjecanju svaku državu predstavlja tim od 6 učenika koji su izabrani prethodnim selekcijskim postupkom. Nakon Državnog turnira formira se ekipa koja, uz pomoć organizatora, nastavlja raditi zajedno kako bi riješila sve probleme i kasnije prezentirala svoja rješenja na Međunarodnom turniru, koji se svake godine održava u drugoj državi sudionici.

 

Učenici i njihovi mentori

 

Učenici sa mentorima i članovima ispitivačke komisije


Osnovna škola "Turnić" Rijeka