2015-11-16 10:24:00 Međunarodni dan tolerancije Međunarodni dan tolerancije obilježava se 16. studenoga. To je dan koji nas podsjeća na poštovanje i uvažavanje drugačijih od nas. UNESCO je proglašenjem Međunarodnog dana tolerancije skrenuo pažnju na brojne međunarodne akte koji se tiču ljudskih prava, uključujući Konvenciju o građanskim i političkim pravima, Konvenciju o eliminaciji svih oblika diskriminacija žena, rasne diskriminacije, kao i Konvencija o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida, te brojne druge. UNESCO je dao definiciju za toleranciju i ona glasi u cijelosti ovako: Tolerancija je poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti u našim svjetskim kulturama, naša forma izražavanja i način da budemo ljudi. Tolerancija podrazumijeva volju i sposobnost prihvatiti i dopustiti različitost, bilo da se radi o razlikama u političkom uvjerenju, ili o vjerskim, rasnim ili spolnim razlikama.
Zapitati se „Što je to tolerancija?“ nema boljeg trenutka nego sada kada slavimo (Ili bismo trebali slaviti!) Međunarodni dan tolerancije. Tolerirati znači dopustiti ljudima da žive svoja uvjerenja, sve dok ne ugrožavaju tuđa prava. Tolerirati znači omogućiti svima da iskažu svoje mišljenje (da, čak i ono suprotno od našega). Tolerirati znači širiti svoje vidike prihvaćajući tuđe. Tolerancija je osnovni preduvjet demokracije. Tolerancija je sjeme kvalitetnog društva. Tolerancijom, čovjek pokazuje svoju veličinu. Tolerancija je harmonija u različitostima. Tolerancija je vrlina koja omogućuje mir.
Tolerancija je posljedica poštovanja drugih ljudi i onih koji su prema nama bili nepravedni. Tolerancija znači da ne podliježemo ljutnji i želji da povrijedimo drugoga. Negativne osjećaje možemo imati prema onome što je netko učinio, dakle, prema činu, ali ne prema činitelju, tj. osobi. Trebali bismo sačuvati mir, jer samo tako možemo vidjeti dugoročne i kratkoročne posljedice svojih odluka. Miran um je koristan da bismo mogli voditi svoj život i rješavati probleme. Danas više nego ikada moramo težiti nenasilnim rješenjima zasnovanim na toleranciji i uzajamnom poštovanju u svrhu očuvanja povijesnog i kulturnog nasljeđa svih ljudi. Dosljedno poštovanje ljudskih prava, biti tolerantan, ne znači toleriranje socijalnih nepravdi ili odbacivanje ili slabljenje tuđih uvjerenja. To znači biti slobodan, čvrsto se držati svojih uvjerenja i prihvaćati da se i drugi drže svojih. To znači prihvaćanje činjenice da ljudska bića, prirodno različita u svojim nastupima, situacijama, govoru, ponašanju i vrijednostima imaju pravo živjeti u miru i da budu kakvi jesu. Također znači da se nečija viđenja ne nameću drugima. Nadam se da će vam barem danas “tolerancija” biti u podsvjetiti i da ćete djelovati u skladu s njom! |
Osnovna škola "Turnić" Rijeka |