2015-12-09 09:19:00

Svjetski dan borbe protiv korupcije

Konvencija Ujedinjenih naroda protiv korupcije potpisana je 9. prosinca 2003. godine u Meridi u Meksiku. Konvencija je prihvaćena kako bi se upozorilo na problem i posljedice korupcije, te se promicali mehanizmi za borbu protiv korupcije.

Korupcija predstavlja društvenu pojavu koja narušava temeljne ljudske vrijednosti i nanosi ogromne štete današnjem društvu. Ona je u najširem smislu svaki oblik zloporabe ovlasti radi osobne ili skupne koristi bilo da se radi o javnom ili privatnom sektoru. To je svaki čin kojim se, suprotno javnom interesu, nedvojbeno krše moral i pravne norme te povrjeđuju temelji vladavine prava.

Međunarodni dan borbe protiv korupcije je jedinstvena prilika da se razmisli o njezinom štetnom utjecaju i načinu sprječavanja.

 

Među prvim potpisnicima bila je i Hrvatska.

Hrvatski građani najkorumpiranijim sektorima smatraju pravosuđe i zdravstvo, a najmanje korumpiranim crkvu i nevladine udruge.

Veliku važnost konvencija pridaje prevenciji, pri čemu su predočene mjere usmjerene suzbijanju korupcije i u javnom i u privatnom sektoru. Hrvatska, je već davno proglasila rat korupciji, ali nažalost taj rat uporno gubi. Korupcija je metastazirala u sve pore društva. Ugnijezdila se u pravosuđe, zdravstvo, gospodarstvo, stranke, parlament...

Na vrhu korupcijske piramide nalazi se politika. Politika korupciju hrani i njeguje. Zahvaljujući takvoj vladavini došli smo do situacije da građani nisu sigurni da će ostvariti svoja ustavna i zakonska prava na sudu, da nisu sigurni da li će dobiti odgovarajuću zdravstvenu skrb. Građani nisu ravnopravni kod zapošljavanja, ne mogu stručno napredovati u državnim službama. Nisu adekvatno plaćeni. Ugrožena su temeljna ljudska prava koje jamči čl. 3. Ustava RH.

„Sloboda, jednakost, nacionalna ravnopravnost i ravnopravnost spolova, mirotvorstvo, socijalna pravda, poštivanje prava čovjeka, nepovredivost vlasništva, očuvanje prirode i čovjekova okoliša, vladavina prava i demokratski višestranački sustav najviše su vrednote ustavnog poretka Republike Hrvatske i temelj za tumačenje Ustava.“

 

 

Hrvatska na 61. mjestu

Indeks percepcije korupcije za 2014. godinu pokazuje da je Hrvatska ostala na 48 bodova kao i 2013. godine, ali je po rangu nazadovala za četiri mjesta, te je na ljestvici od 175 zemalja sada na 61. mjestu. S 48 bodova, Hrvatska spada pod kategoriju zemalja koje se percipiraju kao korumpirane.

Korupcija prodire u sve segmente društva i predstavlja najveću ugrozu gospodarskog, društvenog i političkog razvoja, te prosperiteta Republike Hrvatske.

Ona je u najširem smislu svaki oblik zloporabe ovlasti radi osobne ili skupne koristi bilo da se radi o javnom ili privatnom sektoru.

Međunarodni dan borbe protiv korupcije jedinstvena je prilika da se razmisli o njezinom štetnom utjecaju i načinu sprječavanja.


Osnovna škola "Turnić" Rijeka