2016-03-26 10:36:00

Uskrs

Uskrs je najveći kršćanski blagdan kojim se slavi Uskrsnuće Isusa Krista. Za Uskrs se pripremamo u korizmi. Korizma traje 40 dana. Nakon završetka korizme dolazi Cvjetnica, pa Veliki tjedan koji uključuje Vazmeno trodnevlje.

Vazmeno trodnevlje sastoji se od: Velikog četvrtka (od Mise večere Gospodnje) - spomendana Isusove posljednje večere, Velikog petka - spomendana Isusove muke i smrti, Velike subote - dana tišine, molitve i pohoda Božjeg groba, Uskrsa - svetkovine Isusovog uskrsnuća.

Svake godine Uskrs pada na drugi datum, tako je ove godine pao 27. ožujka. Nakon Uskrsa slijedi Uskrsni ponedjeljak.

 

Tradicionalna priprema započinje Velikom subotom kad se odlazi na bdijenje. Na misi se pali uskrsna vatra na uskrsnoj svijeći. Nekoć je Uskrs bio smatran savršenim trenutkom krštenja stoga se na toj misi novi članovi pridružuju Crkvi, a stari članovi obnavljaju zavjete. Sutradan se na samu nedjelju pjevaju veselije i svečanije pjesme te slavi samo uskrsnuće.

 

 

Uz slavlje Uskrsa najčešće se vežu brojni simboli i običaji koji variraju od zemlje do zemlje. No većini je zajedničko ukrašavanje jaja. Česti simboli jesu zečevi i pilići, a također i brojne slastice.

U Hrvatskoj se tradicionalno bojaju jaja, takozvane pisanice. Pisanice su osim simbola života bile i tradicionalan dar, a često su si ih međusobno darivali zaljubljeni s ljubavnim motivima (srca, dva goluba) ili porukama, kako ljubavnim, tako religioznim i čestitkama.

 

 

Pisanice su se prije bojale na prirodne načine, a ta je tradicija i danas živa. Najčešće je bojanje jaja pomoću ljuske crvenog luka, a rjeđe od cikle, korijena broča ili crvenog radiča da bi se dobila crvena boja. Pisanice su znale dobiti i crnu boju bojanjem čađom ili bobicama bazge ili duda, a često je bilo i bojanje hrastovom korom da bi se dobila smeđa boja. Uz crvenu, crnu i smeđu, zelena se boja dobivala od raznog bilja, najčešće od špinata, koprive ili poriluka. Pritom se osim potpunog bojanja moglo jaje prešarati voskom, a tek onda obojiti. Nakon kuhanja i bojanja skida se sloj voska ispod kojeg jaje ostaje prirodne boje. Često se jaje umatalo u tkaninu unutar koje se postavila kakva travka ili listić, često djetelina, tako da bi jaje istim postupkom dobilo zanimljiv ukras.

Posebna je tehnika ukrašavanja pisanica, osim šaranja voskom i ukrašavanja biljkama, bilo i ukrašavanje slamom. Jaja bi se omatala slamkama da se dobiju razni oblici ili bi se pak slamke razrezale i lijepile na jaja tvoreći raznolike ukrase i šare.


Osnovna škola "Turnić" Rijeka