2016-05-22 15:31:00

Međunarodni dan biološke raznolikosti i Dan zaštite prirode u Republici Hrvatskoj

Na konferenciji Ujedinjenih naroda o okolišu i razvoju u Rio de Janeirou 1992. godine, 157 zemalja svijeta, među kojima i Hrvatska, potpisalo je Konvenciju o biološkoj raznolikosti (The Convention on Biological Diversity - CBD).

 

Konvencija je stupila na snagu 29. prosinca 1993. godine i jedan je od najvažnijih međunarodnih sporazuma u zaštiti prirode. Temeljni cilj konvencije je očuvanje i unaprjeđenje ukupne biološke raznolikosti Zemlje, te osiguranje održivog korištenja prirodnih dobara. U cilju podizanja javne svijesti o važnosti očuvanja biološke raznolikosti, Ujedinjeni narodi su 1993. godine proglasili Međunarodni dan biološke raznolikosti. Obilježava se svake godine 22. svibnja kao spomen na datum usvajanja teksta Konvencije o biološkoj raznolikosti (22. svibnja 1992.).

 

 

Međunarodni dan biološke raznolikosti svake se godine posvećuje jednoj ključnoj temi vezanoj uz biološku raznolikost kao što je poljoprivreda, klimatske promjene, invazivne strane vrste ili šume.

 

 

Uz obilježavanje Međunarodnog dana biološke raznolikosti, 22. svibnja Republika Hrvatska obilježava i Dan zaštite prirode u Hrvatskoj, koji je donošenjem Zakona o zaštiti prirode 2003. godine proglasio Sabor Republike Hrvatske. Taj dan se svake godine obilježava raznim odgojnim, obrazovnim, rekreativnim, stručnim te drugim aktivnostima koje organiziraju nadležno ministarstvo, Državni zavod za zaštitu prirode, javne ustanove koje upravljaju zaštićenim područjima i prirodnim vrijednostima te mnoge udruge i drugi dionici.

Pojam biološka raznolikost označava svu raznolikost života na Zemlji koja se općenito dijeli u tri skupine: geni, biljne i životinjske vrste te ekosustavi. Premda još nije poznat ni približan opseg biološke raznolikosti, znanstvenici su do danas opisali i klasificirali 1.063.000 životinjskih vrsta, 344.300 biljnih vrsta te 11.200 mikroorganizama, a o genima se svakog dana saznaje nešto novo.

 

 

Pretpostavlja se da ukupan broj vrsta doseže 10 do 30 milijuna, no svake godine iščezava 40.000 vrsta, što uvelike smanjuje cjelokupnu ekološku ravnotežu i stabilnost. Biološka raznolikost je temelj prirodnog bogatstva, raznolikosti vrsta, te o njenom čuvanju i zaštiti ovisi opstanak samog čovjeka, kao vrste. Ovaj dan je stoga prigoda da se podsjetimo na bogatstvo i raznolikost života na Zemlji i njegovu važnost te da se upitamo "Što može svatko od nas učiniti?".

Hrvatska je po biološkoj raznolikosti jedna od najbogatijih europskih zemalja. Velika raznolikost kopnenih, morskih i podzemnih staništa rezultirala je bogatstvom vrsta i podvrsta sa znatnim brojem endema, a svake godine otkrivaju se nove vrste i podvrste. Broj poznatih vrsta u Hrvatskoj je oko 37.000, a pretpostavljena je brojka znatno veća, što je za zemlju razmjerno malene površine vrlo visoka brojka. Tako imamo još uvijek prirodne šume, velike močvare, čiste rijeke, a sve to pogoduje daljnjem održanju biološke raznolikosti na zavidnoj razini.

 

 

Također, povodom Dana zaštite prirode u Hrvatskoj istaknutim se pojedincima i pravnim osobama dodjeljuje nagrada Ivo Horvat za njihov rad i postignuća kojima su značajno pridonijeli zaštiti prirode Republike Hrvatske.


Osnovna škola "Turnić" Rijeka