2012-02-08 10:29:59

Razvoj discipline kod djece

Discipliniranje djece je proces u kojem djeca uče granice prihvatljivog ponašanja. Discipliniranjem učimo dijete kako  nakon svake aktivnosti slijede posljedice, bile one dobre ili loše, da smo svi odgovorni za svoje ponašanje. Učimo ih kako  imamo pravo i mogućnost izbora te ih osvještavamo postojanjem  granica koje su svima korisne. Disciplinirano dijete je odgovorno, zna samostalno aktivno odlučivati, surađuje s vršnjacima i odraslima te poštuje članove obitelji, svoje prijatelje i druge ljude.

Nije li stoga želja svakog roditelja imati takvo dijete? Kako disciplinirati svoje dijete?

 

Postavite jasne granice za one aktivnosti koje Vaše dijete zbog svoje dobi nije sposobno samo kontrolirati. Izbjegavajte naredbe i postavljajte djetetu granice unutar kojih može preuzeti kontrolu svog ponašanja. Ponekad roditelji misle kako moraju imati potpunu kontrolu nad svojom djecom ili će u suprotnom djeca kontrolirati njih. I djeca trebaju imati kontrolu nad određenim okolnostima i stvarima. Na taj način učimo ih odgovornosti. Budite jasni u svojim zahtjevima. Npr. djetetu je mnogo lakše razumjeti ako mu kažete: "Molim te stavi čašu na sredinu stola", nego: "Pazi na tu čašu mlijeka". Kada se dogovarate s djetetom oko nekog pravila, tražite od njega da ponovi svojim riječima ono što od njega očekujete. Tako ćete biti sigurni da Vas je dijete razumjelo. Dopustite djetetu, ponekad, neka samo donosi odluke. Ako pri tome ono donese odluku za koju smatrate kako nije adekvatna (npr. Ostajat ću svaku večer do 10 sati vani), možete tražiti neka preispita svoju odluku (npr. Što bi ti učinio kada bi bio na mom mjestu?). Budite ustrajni! Pratite da li se dijete pridržava pravila koje ste dogovorili. Sjetite se još jednom da postoje djeca koja teže prihvaćaju pravila. Ne postavljajte pravila na kojima i sami niste spremni ustrajati (npr. Svaku večer ići ćeš u krevet poslije crtića.) Neka dijete unaprijed zna koje su posljedice njegova ponašanja, npr: Budem li vozio romobil po cesti, bit ce mi zabranjeno igrati se njime izvan dvorišta. Iako kažnjavanje izaziva brzu promjenu nepoželjnog ponašanja, KORISTITE GA ŠTO JE RJEĐE MOGUĆE. Kažnjavanjem učimo dijete ŠTO NE SMIJE, ali ga ne učimo što TREBA i SMIJE činiti, (npr. ako ste udarili dijete nakon što je pretrčalo ulicu, ono je samo naučilo da ulicu ne smije pretrčavati. Ono još uvijek ne zna kako prelaziti ulicu.)

 

 

Kakve su adekvatne posljedice djetetova negativnog ponašanja?

Dajte djetetu znak da je pretjeralo sa svojim ponašanjem (npr. strog pogled ili verbalno upozorenje). Posljedicom morate pokazati kako poštujete dijete, ali i sebe (Preglasna si i ne mogu razgovarati telefonom. Molim te, idi u sobu.) Posljedica mora biti povezana s neprihvatljivim ponašanjem (npr. nakon što se dijete potuklo, neadekvatno je zabraniti gledanje filma. Primjerenije je da se mora ispričati za svoje ponašanje.) Ne poistovjećujte dijete i njegovo ponašanje (umjesto: Ti si neuredna, mnogo je bolje reći: Nisi pospremila sobu. Učini to danas ili...) Posljedica mora uslijediti ubrzo nakon djetetova negativnog ponašanja. U suprotnom dijete neće povezati posljedicu i ponašanje koje treba ispraviti. Posljedica ne smije biti preintenzivna s obzirom na nepoželjno ponašanje (npr. zabrana izlazaka 6 mjeseci za 15 min. kašnjenja. Dovoljan je 1 dan.) Kada ste jednom odredili posljedicu, i sami u njoj morate ustrajati. Stoga, ne određujte posljedice koje sami ne možete provesti. (Svaki ću te dan dovoziti i odvoziti iz škole.)

 

Jeste li se ikada umorili od nadvikivanja, prijetnji i upozorenja svojoj djeci?

Smeta li vam koliko vremena provodite u svađi s njima?

 

 

Svaki roditelj je bar jednom ovo doživio. Ponekad, jedino što osjećamo jest želja kažnjavati ih. Krivimo sebe za osjećaj ljutnje i neznanja što učiniti. Međutim, trebamo biti svjesni kako smo i mi nekad dio tog istog problema. Način našeg reagiranja na ponašanje naše djece, može utjecati na njihovo ponašanje u budućnosti.

Sasvim je normalno da se ponekad mala djeca ponašaju nedolično, ipak su ona samo djeca. Uloga nas, roditelja jest, naučiti djecu primjerenom ponašanju i poštivanju pravila ponašanja.

 

 

PROCES UČENJA

 

Prije svega, moramo prvo znati značenje samog procesa discipline - procesa ponašanja. Proces discipliniranja je obrazovni proces, a ne samo proces kažnjavanja. Discipliniranje djece ne znači kontrola njihova ponašanja, niti znači kako ih trebamo ganjati oko kuće po cijeli dan kako bi se oni na silu ponašali normalno. Najznačajnija svrha ovog procesa jest naučiti djecu kako se bolje ponašati, donositi bolje odluke, biti odgovorni, odabrati način pozitivnog ponašanja.

 

Svrha procesa discipliniranja jest naučiti djecu suradnji. U ranoj dobi treba djeci omogućiti sudjelovanju i odgovornosti u nekim procesima. Djeca su ili van kontrole ili pod kontrolom. Proces discipliniranja uči djecu kontroli. Ako želite da vaša djeca budu odgovorna za svoje postupke, morate ih naučiti samokontroli. Ako upotrijebite silu, oni se neće naučiti kontrolirati, neće razviti vještine i navike i bit će van kontrole.

 

I kad kažnjavamo svoju djecu moramo voditi računa da oni iz te kazne uče. Mi moramo kontrolirati svoje reakcije i odabrati kaznu koja će ih ustvari učiti da se ne ponašaju nedolično. Ako ih kažnjavamo u stanju ljutnje, samo na kratko vrijeme ćemo zaustaviti njihovo nedolično ponašanje.

 

Kao roditelji moramo biti dosljedni, djeca moraju naučiti da kad roditelji nešto kažu, da to i misle, čak i ako to znači i neke privremene neugodnosti. Prijeteći djeci, na bilo koji način može imati samo negativan utjecaj. Zašto bi nam oni vjerovali ako znaju da nećemo poduzeti ništa te neće snositi odgovornost za učinjeno.

 

Naša djeca, čak i ona najmanja su pametna. Usprkos svojoj naivnost i godinama, znaju kako će nas testirati, i znaju kako će iskoristiti našu ljubav i naklonost. Iz naših reakcija oni uče kako se ponašati. Stoga, moramo ih naučiti slušati kad im kažemo da nešto učine. Moramo ih naučiti ispravljati bez argumenata, kako bi kazna imala učinka, a oni ostali nepovrijeđeni.

 

Većina roditelja vjeruje da će bezrezervna ljubavi prema djeci, ispraviti njihovo neprimjereno ponašanje, te će se popraviti u budućnosti. Ljubav, toplina i naklonost su nezaobilazni elementi u odgoju. Oni su temelj odrastanja. No, nemojmo zaboraviti trebamo posjedovati i znanje.

 

Djeca su pametna i mogu shvatiti kada smo mi ozbiljni i kad nismo, kad mislimo to što kažemo ili ne mislimo, kad smo spremni kazniti ih ili ne. Shodno tome, oni znaju odabrati pravo vrijeme kada se ponašaju neprimjereno. Ponekad, stalo nam je do mišljenja drugih ljudi, što će reći o našoj djeci, pogotovo kad smo u javnosti. U javnosti ih ne želimo opominjati i kažnjavati, jer bi nam bilo neugodno. Tako oni koriste priliku, ponašaju se neprimjereno znajući da ne podliježu nikakvoj kazni.

 

Ipak, ako bi roditelji zaboravili na javnost i obratili više pažnje na ponašanje svoje djece, tada bi djeca shvatila da će biti kažnjena ako ne budu poštivala pravila, bez obzira gdje i kad.

 

- Ne oklijevajte reći "NE" kad je to potrebno!

- I kada kažete "NE" morate se držati toga!

 

Ako vas dijete prisili reći "DA" plačem i vriskom, ono će ovim naučiti kontrolirati Vas.

Ali ako ste odlučni, naučit ćete ih da Vaše "NE" je stvarno "NE" čak i ako oni plaču i vrište u javnosti. Dakle, učinit ćete im uslugu učeći ih kako se ponašati ispravno.

 

 

 

 


Osnovna škola "Turnić" Rijeka