2017-01-30 09:12:00

Holokaust

Hrvatska enciklopedija holokaust definira kao sustavno uništenje europskih Židova i drugih nearijevskih rasa u razdoblju nacizma (1933. - 1945.). Početkom 1942. godine nacistička je Njemačka donijela odluku o „konačnom rješenju židovskoga pitanja“ i u tu svrhu organizirala šest logora smrti među kojima je Auschwitz-Birkenau bio najzloglasniji. 

Dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti obilježava se svake godine 27. siječnja. Na spomenuti je dan 1945. godine Crvena armija oslobodila logor Auschwitz i preostalih 7000 logoraša.

 

U našoj se školi sjećanje na žrtve holokausta obilježavalo cijeli tjedan. Ove se godine poseban naglasak stavio na dječje žrtve (tijekom holokausta ubijeno je oko 1,5 milijuna djece). Polaznici su dodatne nastave iz povijesti proučili nekoliko pisanih svjedočanstava djece u dobi od 10 do 17 godina koja su preživjela holokaust. Svaki je učenik dobio zadatak odabrati jedno od svjedočanstava te napisati pismo izabranomu djetetu (Drugi svjetski rat, čitanka priručnik za učitelje povijesti u osnovnim školama i nastavnike povijesti u srednjim školama). Kao što se i moglo predvidjeti, učenici su tijekom pisanja pokazali puno emocija i empatije te su sve svoje dojmove prenijeli na uređivanje panoa s temom „Djeca holokausta“ koristeći pročitana svjedočanstva i vlastita pisma. 

 

 

Obilježavanju su se ovoga dana priključili i polaznici programa Moja Rijeka. Učenici su se upoznali s poviješću Židova na području Rijeke pa su u skladu s tim proučili tekst iz Priručnika „Kamenovi spoticanja“ u kojemu je riječ o riječkom židovskom bračnom paru, Eugenio i Gianetta Lipschitz,  odvedenomu u Auschwitz 1944. godine. Obilježavanje Dana završilo se s projekcijom igranoga filma Dnevnik Anne Frank prilikom čega su se učenici imali prilike upoznati s još jednom dječjom žrtvom holokausta.

 


Osnovna škola "Turnić" Rijeka