2019-09-26 10:09:00 Činjenice o jeziku Na inicijativu Vijeća Europe, od 2001. godine, Europski dan jezika obilježava se 26. rujna. Na svijetu postoji više od 6000 jezika, samo u Europi ima više od 220, a svi predstavljaju bogatstvo i raznolikost svojih kultura. Upravo je cilj Europskog dana jezika osvijestiti važnost jezika kao jednog od najznačajnijih identiteta naroda i čovjeka.
Jeste li znali? Postoji između 6000 i 7000 jezika u svijetu. Većina svjetskih jezika govori se u Aziji i Africi. Jezici su stalno u kontaktu jedni s drugima i utječu jedni na druge na razne načine: engleske posuđenice i izrazi uzeti su iz mnogih drugih jezika u prošlosti, dok europski jezici sada posuđuju mnoge riječi iz engleskog. U prvoj godini života dijete izgovori širok spektar glasova i zvukova; oko prve godine izgovara prve razumljive riječi; oko treće godine formiraju se složene rečenice; u petoj godini dijete posjeduje nekoliko tisuća riječi. Materinji jezik je obično onaj jezik kojega netko najbolje zna i najviše koristi. Postoje i "savršeni dvojezični govornici" koji govore dva jezika jednako dobro. Mnogi jezici imaju 50.000 riječi ili više, ali pojedini govornici obično znaju i koriste samo jedan dio ukupnog vokabulara: u svakodnevnom razgovoru ljudi koriste istih nekoliko stotinu riječi Jezici se odnose jedni prema drugima kao članovi obitelji. Većina europskih jezika pripada velikoj indoeuropskoj obitelji.
Većina europskih jezika pripada trima velikim skupinama: germanskoj, romanskoj i slavenskoj. Skupina germanskih jezika uključuje: danski, norveški, švedski, islandski, njemački, nizozemski, engleski i jidiš. Romanski jezici su talijanski, franscuski, španjolski, portugalski i rumunjski. Slavenski jezici uključuju ruski, ukrajinski, bjeloruski, poljski, češki, slovački, slovenski, srpski, hrvatski, makedonski i bugarski.
Većina europski jezika koristi latinično pismo. Neki slavenski jezici koriste ćirilično pismo. Grčki, armenski, gruzijski i jidiš imaju svoje pismo.
Većina zemalja u Europi imaju brojne regionalne ili manjinske jezike - neki od njih stekli su i službeni status. Neeuropski jezici koji se najčešće govore na europskom teritoriju su arapski, kineski i hindu, svaki sa svojim sustavom pisanja. Rusija (148 milijuna stanovnika) ima daleko najveći broj jezika koji se govori na njezinom teritoriju: od 130 do 200 ovisno o kriteriju. Zbog priljeva migranata i izbjeglica, Europa je postala uglavnom višejezična. U samom Londonu govori se oko 300 jezika.
Jedinstvene riječi U većini jezika naći ćete riječi koje su jedinstvene za taj jezik i/ili kulturu. Hrvatski: pivopija - osoba koja voli piti pivo. Bosanski: gunj - prsluk koji nose pastiri tijekom zime, napravljen od ovčje kože. Engleski: higgledy-piggledy - nered, kaos, neuredan. Prema Oxfordskom rječniku, najvjerojatnije se originalno koristio da bi se opisao metež svinja. Engleski: dilly-dally - oklijevati, otezati, produživati.
|
Osnovna škola "Turnić" Rijeka |